Що ми знаємо про вітамін D? Адже, як виявилося, він не тільки підтримує кальцієво-фосфорний гомеостаз, проліферацію та диференціацію клітин кісток, їх ріст та мінералізацію. Рецептори вітаміну D (VDR) виявлено в ядрах і на клітинних мембранах майже в усіх органах і тканинах людини, включаючи органи шлунково-кишкового тракту.
При потраплянні в організм вітамін D всмоктується в проксимальному відділі тонкого кишківника, ступінь його всмоктування безпосередньо залежить від кількості жовчі, при цьому біодоступність становить близько 60-90%. Транспортування вітаміну D обумовлене вітамін D-зв’язуючим білком (VDBP).
Вітамін D не лише бере участь у засвоєнні кальцію та фосфору, він цілюще впливає на стан травної системи. На підставі численних досліджень визначено, чим корисний вітамін Д для шлунка та інших відділів ШКТ:
- стимулює вироблення специфічних білків, які мінімізують ризик розвитку раку відділів травної системи;
- покращує роботу ендокринних клітин підшлункової залози, сприяє перетравленню їжі та засвоєнню поживних компонентів;
- ефективно пригнічує запальні процеси у кишківнику;
- покращує кишкову мікробіоту, стабілізує баланс корисної мікрофлори у кишківнику;
- має антибактеріальну дію на Helicobacter pylori (H. pylori) — бактерію, яка є причиною розвитку гастриту, виразкової хвороби, аденокарциноми та низькодиференційованої лімфоми шлунка.
Тож, на засвоєння і рівень вітаміну D впливає 2 взаємопов’язані процеси: з одного боку дефіцит вітаміну D створює негативний вплив на гастроентерологічну систему, а з іншого - патологія шлунково-кишкового тракту впливає на метаболізм і засвоєння вітаміну D.
Визначення сироваткового рівня 25(OH)D у дорослих не рекомендовано без чітких показань, тому в практиці гастроентеролога скринінг дефіциту вітаміну D слід розглянути для осіб з наступною патологією/станами:
- печінкова недостатність;
- синдроми мальабсорбції (наприклад, запальні захворювання кишечника, стани після баріатричних операцій, муковісцидоз, ентерит після опромінення та ін.);
У пацієнтів з муковісцидозом, холестазом та іншими порушеннями функції печінки (стеатогепатоз та ін.) секреція жовчних кислот знижується. Зазначені порушення ускладнюють міцелоутворення і, отже, різко знижують засвоєння вітаміну D (у тому числі з масляних розчинів) та інших жиророзчинних вітамінів. Синтез жирних кислот знижується в осіб літнього віку, а також при дотриманні певних дієт, включення в раціон блокаторів міцелювання і засвоєння вітаміну D – пальмітинової кислоти, насичених жирів, маргарину.
- тривалий прийом лікарських засобів з негативним впливом на метаболізм вітаміну D (наприклад, протисудомні препарати, глюкокортикоїди, ліки від СНІДу, протигрибкові засоби, засоби гіпохолестеринемічної дії та ін.);
- хронічні автоімунні захворювання;
- онкологічні захворювання.
- вік ≥ 60 років;
- особам з ожирінням (індекс маси тіла ≥ 30 кг/м2 );
- особам з темною пігментацією шкіри;
- гіперпаратиреоз;
- хронічна хвороба нирок (ХХН);
- цукровий діабет.
При прийнятті рішення щодо застосування препаратів вітаміну D та оцінки ефективності терапії слід керуватись наступними показниками:
- < 50 нмоль/л — дефіцит вітаміну D;
- ≥ 50 нмоль/л і < 75 нмоль/л - недостатність вітаміну D;
- 75–125 нмоль/л достатній рівень вітаміну D;
- 125–150 нмоль/л - безпечний, але не цільовий рівень вітаміну D;
- 150–250 нмоль/л - зона невизначеності з потенційними перевагами чи ризиками;
- 250 нмоль/л - надлишок/зона токсичності вітаміну D.
Для того, щоб ваш пацієнт отримав знижку на дослідження:
- Зверніться до вашого Персонального менеджера, та отримайте промокод.
- Надайте пацієнту промокод, за яким він отримає знижку 25% на дослідження рівня вітаміну D.
- Повідомте, що обстеження можна пройти в будь-якому відділенні ДІЛА.
- Зауважте, що при отриманні результатів разом з бланком пацієнту надійде промокод, за яким він може придбати Олідетрим 2000 або Олідетрим 4000 зі знижкою 25%. Знижка діє лише в мережі аптек «АНЦ», «Копійка» та «ШАР@» по всій території України.
За необхідності, після курсу лікування чи профілактики, призначте пацієнтові повторне дослідження рівня вітаміну Д через 3-6 місяців.
Джерела:
- 2023 Діагностика, профілактика та лікування дефіциту вітаміну D у дорослих: Kонсенсус українських експертів 2023 https://www.mdpi.com/2072-6643/16/2/270
- 2017 Вітамін D у різні періоди дитинства: що знаємо, що треба пам’ятати і що забули https://health-ua.com/multimedia/userfiles/files/2017/Pediatriya_4_2017/Pediatriya_4_2017_str_29_31.pdf