гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Вітамін D: широкий спектр метаболічних впливів. Відповіді на дискусійні питання

08.12.2022
Фото - Вітамін D: широкий спектр метаболічних впливів. Відповіді на дискусійні питання

 

96% населення України мають недостатність чи дефіцит вітаміну Д, що зумовлені не лише недостатнім перебуванням на сонці, а й нездатністю нирок перетворювати 25 (ОН) Д в активну форму, недостатньою абсорбцією вітаміну Д з травного тракту, наявністю станів за яких зростає потреба у вітаміні Д, або ж носійством поліморфізму гену рецептора вітаміну Д. Всі ці стани викликають чимало дискусій та запитань у лікарів. Відповіді на найпоширеніші з них надають завідувачка кафедри ендокринології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, професор Юлія Ігорівна Комісаренко та доцент кафедри ендокринології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця  - Марина Іванівна Бобрик.

Які дослідження необхідні перед призначенням препаратів вітаміну Д. Чи можна призначати препарати вітаміну Д при підвищеному рівні кальцію крові?

Основним дослідженняv є визначення рівня 25-гідроксивітаміну Д у крові. Якщо його рівень знижений, доцільно додатково визначити рівень іонізованого кальцію, фосфору, креатиніну, Паратгормону, лужної фосфотази.

Принципи підбору дози препарату вітаміну Д в залежності від рівня 25-гідроксивітамінуД:

  • в різні пори року (влітку, взимку)
  • для дорослих (чоловіків, жінок), зокрема спортсменів.
  • дітей різного віку
  • підлітків
  • людей похилого віку
  • жінок в постменопаузі
  • у вагітних та при лактації
     

Доза препарату вітаміну Д3 завжди підбирається індивідуально у кожному конкретному випадку, в залежності від рівня 25-гідроксивітаміну Д в крові. Взимку, зазвичай, рівень 25-гідроксивітаміну Д нижчий, тому доза препарату необхідна вища. Стать не має значення. В похилому віці доза препарату зазвичай вища за рахунок супутньої патології. Особливої уваги потребують вагітні та матері, які годують грудми. Їм також призначається лікувальна чи профілактична доза препаратів вітаміну Д в залежності від рівня 25-гідроксивітаміну Д.

Препарат, форма (краплі: водний розчин, масляний розчин, таблетки, капсули), час прийому (ранок чи вечір), кратність прийому, тривалість прийому, небезпека передозування.

Форма випуску препаратів вітаміну Д3 (холекальциферолу) не має принципового значення і обирається за уподобанням пацієнта. Пацієнтам з деякими захворюваннями шлунково-кишкового тракту інколи доцільно призначати водний розчин вітаміну Д, але якщо вони отримують ферментні препарати, можна призначати і масляний.

Препарати вітаміну Д призначаються один раз на добу в першій половині дня до основного прийому їжі.

Щодо небезпеки передозування, важливо щоб рівень 25-гідроксивітаміну Д не перевищував 250 нмоль/л.

Як часто пацієнтам, які приймають препарати вітаміну Д, потрібно контролювати рівень вітаміну Д в крові?

Після призначення препаратів вітаміну Д, доцільно провести контроль через 6-12 тижнів, згодом можна збільшити цей проміжок до 6 місяців. Рішення приймає лікар індивідуально по кожному пацієнту.

В яких випадках потрібен тривалий прийом, а коли препарати вітаміну Д пропивають "курсами"?

Це залежить від кожного конкретного випадку. Якщо потрібно швидко підняти рівень вітаміну Д в крові, призначаються великі дози препарату вітаміну Д: від 6000 до 10 000 МО/добу. Як тільки цільовий рівень досягнуто, пацієнта переводять на профілактичні дози, які доцільно приймати тривало. Важливо враховувати супутню патологію та контролювати рівень 25-гідроксивітаміну Д у крові.

Чи є небезпечним постійний прийом вітаміну Д в профілактичній дозі через можливі ризики?

Профілактичні дози вітаміну Д є абсолютно безпечними.

Чи потрібно приймати віт Д дорослому після нормалізації рівня 25-гідроксивітаміну Д у крові?

Так, підтримуюча профілактична доза вітаміну Д доцільна та безпечна.

У пацієнта на шкірі виникли плями бежевого кольору, розмір монети 50 копійок. Чи може це бути результатом передозування вітаміну Д?

Вітамін Д може давати алергічну реакцію, яка проявляється по-різному. В даному випадку доцільно відмінити препарат, виключити чи підтвердити можливу алергічну реакцію.

Особливості призначення препаратів вітаміну Д в залежності від:

  • маси тіла
  • супутніх захворювань: жовчно-кам'яної хвороби, сечо-кам'яної хвороби, при хронічному гломерулонефриті.
  • дози віт. Д при остеопорозі, зокрема у жінок в постменопаузі.
  • у гострому періоді після перелому
  • при захворюваннях ШКТ, зокрема при порушенні екзокринної функції підшлункової залози.
  • у пацієнтів з хронічною хворобою нирок та нирковою недостатністю, у тому числі на гемодіалізі.
  • хворобі Адісона
  • артриті чи артрозі
     

В даному питанні перераховано фактори ризику Д-дефіциту. Пацієнтам з даною патологією доцільно перевіряти рівень 25-гідроксивітаміну Д у крові та за необхідності призначати препарати вітаміну Д у дозах 4000 – 6000 МО, а в деяких випадках до 10 000 МО на добу.

Чи доцільно і в яких випадках комбінувати препарати вітаміну Д з:

  • препаратами кальцію
  • препаратами магнію
  • вітаміном К2
     

Комбінація з препаратами кальцію доцільна за умови зниження рівня іонізованого кальцію в крові. Препарати магнію підсилюють перехід вітаміну Д в більш активну форму. Комбінація вітаміну Д з препаратами магнію безперечна та доцільна. Вітамін К2 також підсилює дію вітаміну Д та є рекомендованим для прийому.

Чи впливає рівень вітаміну Д на рівень інших гормонів, зокрема мелатоніну?

Так, є дані про вплив вітаміну Д на рівень мелатоніну, також рівень мелатоніну може впливати на рівень вітаміну Д. Наразі, ця наукова робота проводиться на нашій кафедрі. Як тільки з’являться перші результати ми їх вам представимо.

Вплив вітаміну Д на імунну систему та розвиток аутоімунних захворювань, зокрема аутоімунного тиреоідиту та цукрового діабету типу 1.

Доведений вплив вітаміну Д на імунну систему. Дефіцит вітаміну Д сприяє виникненню та прогресуванню аутоімунних захворювань у тому числі Аутоімунного тиреоідиту та Цукрового діабету типу 1. Таким пацієнтам необхідно визначити рівень 25-гідроксивітаміну Д, призначати препарати вітаміну Д для підтримання рівня 25-гідроксивітаміну Д в межах цільових значень.

Вплив хронічного стресу та хронічної втоми на рівень вітаміну Д. Тактика лікування. Дози препаратів вітаміну Д?

Хронічний стрес впливає на загальний стан пацієнта. Рівень вітаміну Д у даних пацієнтів теж є важливим. За умови дефіциту 25-гідроксивітаміну Д, призначаються препарати холекальциферолу у відповідних дозах.

Роль вітаміну Д у розвитку стеатогепатозу.

Стеатогепатоз сприяє дефіциту вітаміну Д, натомість призначення препаратів вітаміну Д пацієнтам зі стеатогепатозом зменшує прояви останнього.

Чи потрібно призначати препарати вітаміну Д хворим з первинним гіперпаратирезом за умови його дефіциту?

Так, потрібно. Хоча це і не вплине на тактику ведення основного захворювання.

Диференційна діагностика вторинного та третинного гіперпаратиреозів. Тактика лікування. Яким препаратам вітаміну Д надати перевагу. Які дози?

Диференційна діагностика вторинного та третинного гіперпаратиреозів справа не проста. Потрібно насамперед з’ясувати причину. Для цього визначається рівень 25-гідроксивітаміну Д, іонзованого кальцію, фосфору, паратгормону, креатиніну. За умови дефіциту вітаміну Д, призначаються відповідні препарати. Дози підбираються індивідуально в залежності від вираженості дефіциту.

Роль вітаміну D при когнітивних порушеннях.

Пацієнтам з когнінтивними порушеннями доцільно контролювати рівень 25-гідроксивітаміну Д та призначати його препарати в адекватних дозах, оскільки є дані щодо його позитивного впливу при даних порушеннях.

Чи можна призначати препарати вітаміну Д при гіперкальціємії за умови дефіциту вітаміну Д.

Так, у даному випадку призначення препаратів вітаміну Д необхідне, оскільки ліквідація Д-дефіциту повинна призвести до нормалізації рівня кальцію у крові.

Застосування препаратів вітаміну Д для профілактики та лікування Ковід-19. Рекомендований рівень вітаміну Д в крові та рекомендовані дози препарату.

Препарати вітаміну Д входять в американські протоколи лікування Ковід-19. Доза вітаміну Д підбирається індивідуально і залежить від рівня 25-гідроксивітаміну Д у крові та важкості протікання Ковід-19.

За легкого перебігу Ковід-19 доза вітаміну Д повинна становити 2000 МО; при дефіциті вітаміну Д, дозу збільшують до 4000-6000 МО. У пацієнтів з важким перебігом та дефіцитом 25-гідроксивітаміну Д, доза вітаміну Д може сягати 10 000 МО/добу.

Дефіцит вітаміну Д і депресія.

Дослідження VITAL не підтвердило антидепресивної дії вітаміну Д. Тим не менш у клінічній практиці я часто бачу позитивний вплив на настрій. Двома клінічними випадками хочу з вами поділитись.

Пацієнт звернувся з приводу аутоімунного тиреоідиту, крім цього у нього був знижений рівень 25-гідроксивітаміну Д. Йому був призначений препарат вітаміну Д. На повторному огляді пацієнт відмітив покращення настрою і зникнення депресивних станів, про наявність яких під час первинного огляду він не вважав доцільним розповідати.

Другий випадок стосується пацієнтки, якій було призначено препарат вітаміну Д з приводу перелому руки. У неї настільки покращився настрій, що вона сама здивувалась, як може бути такий хороший настрій, коли рука зламана.

Чи можна приймати препарати магнію (МагнеВ6) при гіперкальціємії?

Препарати магнію підсилюють дію вітаміну Д. В даному випадку, важливо з’ясувати причину гіперкальціємії, після чого приймати рішення.

Чи впливає тривалий прийом кореня солодки у дітей (як відхаркуючий засіб) на рівень вітаміну Д?

Корінь солодки – природній імуномодулятор, а вітамін Д може підсилювати цей ефект. Чи доцільно призначати дитині препарати вітаміну Д залежить від рівня вітаміну Д у конкретної дитини.

Роль вітаміну Д у становленні менструального циклу у дівчат?

Вітамін Д відіграє важливу роль в становленні менструального циклу. Саме тому дівчаткам з даною проблемою важливо вчасно визначити рівень вітаміну Д у крові. Інколи саме вітамін Д може відігравати ключову роль у вирішенні даної проблеми.

Чи має вітамін Д протипухлинну дію? При яких пухлинах його прийом ефективний? Чи можна приймати препарати вітаміну Д хворим з меланомою шкіри?

Прийом препаратів вітаміну Д не впливає на появу пухлин, але дає кращі результати при лікуванні та покращує виживання у хворих на рак молочної залози, легень, передміхурової залози товстого кишківника. Доведено позитивний ефект препаратів вітаміну Д при лікуванні меланоми.

Чи впливає дефіцит вітаміну Д на масу тіла, інсулінорезистентнісь та розвиток цукрового діабету типу 2?

Доведено, що лікування дефіциту вітаміну Д зменшує інсулінорезистентність та ризик розвитку цукрового діабету типу 2. Щодо зниження маси тіла, лише вітаміну Д не достатньо. Тут важлива корекція способу життя та дієта.

В яких випадках вживання вітаміну Д протипоказане?

  • При перевищенні рівня 25-гідроксивітамінаД в крові понад 250 нмоль/л;
  • При алергії на препарати вітаміну Д
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому