гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Нове дослідження – мікроскопія вагінальних виділень за критеріями Хей-Айсон

23.11.2021
Фото - Нове дослідження – мікроскопія вагінальних виділень за критеріями Хей-Айсон


Аномальні вагінальні виділення (АВВ) – найчастіша причина звернення жінок до гінеколога.

Під терміном аномальні вагінальні виділення об’єднані різні за походженням стани, що супроводжуються:

  • зміною кольору, кількості і консистенції вагінальних виділень;
  • появою нехарактерного запаху, свербіння або подразнення слизових;
  • рідше - інших симптомів.
     

Аномальні вагінальні виділення можуть бути викликані як порушенням вагінального біоценозу або дріжджовою інфекцією, так і безумовними патогенами, що передаються статевим шляхом.

Не можна недооцінювати значимість АВВ. Зокрема, бактеріальний вагіноз є фактором ризику інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), запальних захворювань органів малого тазу, післяопераційних ускладнень та передчасних пологів.

Обгрунтовані доказами підходи до діагностики та лікування найпоширеніших причин аномальних вагінальних виділень представлені в Європейському керівництві щодо ведення пацієнток з вагінальними виділеннями міжнародного союзу проти інфекцій, які передаються статевим шляхом/ВООЗ (IUSTІ 2018). В 2021 році були опубліковані засновані на доказах рекомендації центрів по контролю за захворюваністю (CDC) та рекомендації ВООЗ з профілактики, діагностики та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом. Обидва ці масштабні документи містять розділи, присвячені АВВ, пов’язаним з мікробним фактором (бактеріальний вагіноз (БВ), вульвовагінальний кандидоз (ВВК), трихомоніаз). У всіх цих документах зазначається необхідність комплексної клініко-лабораторної діагностики причини АВВ і виключення супутніх ІПСШ. У всіх актуальних рекомендаціях мікроскопічна оцінка вагінальних виділень (мікроскопія мазка) розглядається як первинний етап діагностики найрозповсюдженіших причин АВВ: бактеріального вагіноза, вульвовагінального кандидоза та аеробного вагініта.

На відміну від просто опису мікроскопічної картини, оцінка мазка вагінальних виділень за критеріями є більш об’єктивною і більш зручною для лікаря в постановці діагнозів: бактеріальний вагіноз, вульвовагінальний кандидоз, аеробний вагініт, змішаний вагініт, або виключенні цих станів.

Критерії Hay-Ison побудовані на кількісній і якісній оцінці пофарбованих за Грамом бактерій і їх відповідності нормальному біоценозу піхви (коли переважають лактобактерії), бактеріальному вагінозу (коли переважають анаеробні бактерії – маленькі Грам-варіабельні палички (Mobiluncus), маленькі Грам-негативні палички (Bacteriodes), маленькі Грам-варіабельні кокобацили (Gardnerella), Грам-негативні палички (облігатні анаероби) і ключові клітини) та аеробному вагініту (коли переважає аеробна флора – Грам-позитивні коки).

Окрім цього, саме мікроскопічна оцінка вагінального мазка дає можливість оцінити стан вагінального епітелію (переважання поверхневих чи парабазальних клітин, наявність цитолізу, детриту), що важливо для діагностики неінфекційних причин АВВ (атрофічного вагініту, цитолітичного вагінозу).

Варіанти заключення при бактеріоскопічній оцінці мазка вагінальних виділень жінок репродуктивного віку за критеріями Hay-Ison

Ступінь 0: не відповідає бактеріальному вагінозу, відсутність лактобактерій може вказувати на недавню антибіотикотерапію.

Ступінь 1 (відповідає нормі): переважають морфотипи Lactobacillus.

Ступінь 2 (відповідає проміжному стану між нормою і бактеріальним вагінозом): змішана флора з деякою кількістю лактобацил, але також наявні морфотипи Gardnerella або Mobiluncus.

Ступінь 3 (відповідає бактеріальному вагінозу): в мазку переважають морфотипи Gardnerella та/або Mobiluncus, ключові клітини, лактобацил мало або відсутні.

Ступінь 4 (відповідає аеробному вагініту) переважають грампозитивні коки, лактобацил мало або відсутні.

Додаткові дані про стан вагінального епітелію (клітини), дріжджі та інші знахідки.


Важливо зазначити, що оцінка мазка вагінальних виділень за критеріями Хей-Айсон є інформативною лише для жінок репродуктивного віку.

Показаннями до призначення дослідження «Мікроскопія вагінальних виділень за критеріями Hay-Ison» в комплексній діагностиці причин АВВ є:

  • скарги на аномальні вагінальні виділення (будь-які відхилення характеристик вагінальних виділень від норми, що турбують пацієнтку) в репродуктивному віці, в тому числі при вагітності;
  • ознаки бактеріального вагінозу, вульвовагінального кандидозу, аеробного вагініту при огляді у жінки репродуктивного віку, в тому числі при вагітності;
  • за потреби контроль після лікування бактеріального вагінозу, вульвовагінального кандидозу, аеробного вагініту тощо у жінок репродуктивного віку;
  • в комплексній діагностиці запальних захворювань органів малого тазу у жінок репродуктивного віку.
     

Таким чином, мікроскопія вагінальних виділень за критеріями Hay-Ison забезпечує більш об’єктивну діагностику розповсюджених причин аномальних вагінальних виділень і економить час лікаря на інтерпретацію результату.

Дослідження Ціна, грн. Терміни, години Графік прийому БМ БМ
Мікроскопія вагінальних виділень за критеріями Хей-Айсон 165* 20 годин - Київ
60 годин ін. міста
щоденно Вагінальні виділення (зішкребок)


* Відповідно до прейскуранту ДІЛА станом на 19.11.2021

Використані джерела

Sherrard J, Wilson J, Donders G, Mendling W, Jensen JS. 2018 European (IUSTI/WHO) International Union against sexually transmitted infections (IUSTI) World Health Organisation (WHO) guideline on the management of vaginal discharge. Int J STD AIDS. 2018;29(13):1258-1272. doi:10.1177/0956462418785451
Workowski KA, Bachmann LH, Chan PA, et al. Sexually Transmitted Infections Treatment Guidelines, 2021. Vol 70.; 2021. doi:10.15585/mmwr.rr7004a1
“GUIDELINES FOR THE MANAGEMENT OF SYMPTOMATIC SEXUALLY TRANSMITTED INFECTIONS GUIDELINES,” 2021.
Saxon C, Edwards A, Rautemaa-Richardson R, et al. British Association for Sexual Health and HIV national guideline for the management of vulvovaginal candidiasis (2019). Int J STD AIDS. 2020;31(12):1124-1144. doi:10.1177/0956462420943034

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому