гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Цвіль та здоров’я людини

14.09.2022
Фото - Цвіль та здоров’я людини

 

Слизькі чорні плями на шторі у ванні, нечіткі білі плями на підлозі, слизька помаранчева плівка на кухонній зливній трубі – все це є проявами домашньої цвілі, яка у деяких випадках може викликати розвиток небезпечних захворювань. Особливо гострою проблема цвілі є для людей, схильних до розвитку алергії або для тих, кому вже встановлено діагноз «астма».

В особливій зоні ризику знаходяться люди, які мають сенсибілізацію до цвілі. Для них різні варіанти контакту із спорами (через слизові, шкіру та їжу) спричиняють алергічні реакції, включаючи чхання, нежить, почервоніння очей і висип на шкірі. Люди із високим класом сенсибілізації та наявністю коморбідних захворювань (астма, синусит) мають більш серйозні реакції, включаючи кашель, задишку та загострення астми.

Крім людей з алергією та астмою, наступні категорії можуть бути більш чутливими до впливу цвілі:

  • немовлята та діти раннього віку
  • люди похилого віку
  • люди, імунна система яких ослаблена через ВІЛ-інфекцію, рак, захворювання печінки або хіміотерапію
  • люди з хронічними захворюваннями легенів
     

Що таке цвіль?

Цвіль — це загальна назва для видимої групи грибів, які ростуть у вигляді багатоклітинних ниток або гіф, що агрегують в павутиноподібні структури або міцелій. Описано приблизно 100 тисяч грибів, але справжнє грибне різноманіття ймовірно, буде принаймні в 7-10 разів більше. Науковці, які займаються проблемою грибів вважають, що існує близько 5 мільйонів видів грибів. І вони потребують вивчення, опису і класифікації.

Для людства дріжджі (одноклітинні гриби) і цвіль мають неоціненне значення у виробництві продуктів (хліб, певні сири), напоїв (наприклад, пиво та вино) і як джерело ліків (наприклад, антибіотиків, імунодепресанти та статини).

Мікобіом – комбінація різних грибів відрізняється великим різноманіттям і поширюється у будь-якому середовищі - як зовні, так і в приміщенні. Вони навіть живуть у кожній людині та на ній. Тільки в ротовій порожнині людини може міститися >20 із >100 видів грибів.

Переважна більшість цих спор цвілі живе в гармонії з людьми, рідко викликаючи захворювання. Але окремі види - можуть стати причиною розвитку алергії, астми, або спричиняють реакції гіперчутливості уповільненого типу, такі як алергічний бронхолегеневий аспергільоз, алергічний грибковий синусит, професійні захворювання - хвороба голубівника, легені фермера або лихоманка зволожувача повітря. Ще однією доведеною категорією грибкових захворювань є інфікування, як у випадку оніхомікозу або кокцидіомікозу. Цвіль і грибки також можуть бути особливо важливими при інфекціях, які виникають у пацієнтів з ослабленим імунітетом.

Сьогодні вже вивчені і досліджені біофізіологічні механізми, через які може виникнути захворювання, а саме:

  • через індукцію реакцій гіперчутливості,
  • через інфекції у сприйнятливих осіб.
     

 Потенційні ризики розвитку алергічної реакції на цвіль пов’язані з особливістю формування імунної гіперреактивної відповіді. На початкових етапах така відповідь має зворотний характер та не призводить до тривалих проблем. Але за умови відсутності визначення причини та відсутності лікування, це може призвести до розвитку ускладнень та формування важкої патології з боку дихальної системи –  астма з тяжким перебігом, АБЛА, ХОЗЛ.

Також слід зазначити, що не всі наслідки впливу цвілі для здоров’я є відомі. Далі розглянемо які наслідки сенсибілізації до алергенів цвілі.

Сенсибілізація до цвілі відбувається в процесі тривалого контакту з високими концентраціями спор, які переносяться повітрям та які можна виявити майже в усіх приміщеннях та зовні. Тому важливо мати уяву про рівень активності спор у повітрі, як у зовнішньому середовищі, так і у приміщенні.

Існує велика кількість методів вимірювання загальної концентрації цвілі або окремих видів цвілі в приміщенні і зовнішнього середовища:

  • мікроскопічне підрахування спор у зразках
  • визначення компонентів клітинної стінки грибка, такі як ергостерин або (1-3, 1-6)-β-D-глюкани як маркери загальної біомаси грибів
  • культивування спор, зібраних з повітря або пилу загальної кількості культивованих грибів коливаються від майже невиявлених до 105 колоніє утворюючих одиниць (КУО)/м3*
     

*кількість КУО на квадратний метр повітря, отриманого культурою методів принаймні в 10 разів нижча, ніж відповідна кількість спор грибів.

З усіх методів вимірювання сьогодні рекомендують використовувати для вимірювання концентрації грибків у приміщенні кількісну полімеразну ланцюгову реакцію.

Які цвілеві гриби здатні викликати сенсибілізацію?

За даними ВООЗ/Міжнародного союзу імунологів Підкомітету з номенклатури алергенів товариств (IUIS), є 111 офіційно затверджених грибкових алергенів з 22 видів Ascomycota (86 алергенів), 6 видів Basidiomycota (23 алергени), і 1 вид Zygomycota (2 алергени) (www.allergen.org).

Однак актуальний список грибних алергенів набагато більший, тому що відкриття нових алергенних молекул, які впливають на розвиток алергії продовжується.

У Німеччині та США були проведені дослідження щодо визначення рівня сенсибілізації до цвілі у дорослих та дітей за допомогою лабораторних тестів  (визначення специфічних IgEImmuno CAP) та з використанням діагностики in vivo (шкірні прик -тести)

  BUA/Німеччина (2003/06) Західна Вірджинія (2008)
Метод Специфічні IgE  на ImmunoCAP Шкірні прик тести
Кількість 1538–1575 112
Учасники Діти Діти та дорослі з атопічними проявами
Вік 3-14 8-78
Acremonium strictum   6.0
Alternaria alternata 4.8 11.8
Aspergilllus fumigatus 2.6 6.9
Aspergillus versicolor 2.3  
Cladosporium herbarum 2.1  
C. sphaerospermum   6.9
Chaetomium globosum   4.0/7.0a
Epicoccum nigrum   4.9
Eurotium spp. 1.6  
Paecilomyces variotii   7.0
Penicillium chrysogenum 5.0 4.0
P. notatum   6.9
Pullaria spp.   3.9
Rhizopus spp.   3.9
Stachybotrys chartarum   3.0
Trichoderma viride   4.0/8.0a
Wallemia sebi (за виключенням alternaria) 0.2
8.30%
 


Світові дослідження підтверджують наявність різноманіття цвілевих грибів, які є причиною розвитку сенсибілізації та клінічних симптомів у дітей та дорослих. Нині найбільш загальновизнаними алергенами цвілі є члени родів Alternaria і Cladosporium серед умовно зовнішніх цвілевих грибів, і Aspergillus і Penicillium серед внутрішніх.

У загальній популяції частота сенсибілізації до Alternaria  коливається в межах 0,2–14,4%; цифри сенсибілізації для Cladosporium становлять 0–11,9%.

Загальний рівень сенсибілізації до грибкових алергенів був оцінений як 8,3% в популяційному дослідженні серед дітей у Німеччині, але значно вищий у пацієнтів з атопією, особливо у пацієнтів з важкою астмою.

2 фактори впливають на те, що справжній рівень сенсибілізації залишається невідомим:

  • сенсибілізація до неідентифікованих грибів
  • проблеми із наявністю стандартизованих алергічних екстрактів для шкірного прик тестування
     

Важливо відзначити, що у порівнянні з іншими алергенами інгаляційними та харчовими, розвиток алергічних реакцій до цвілі має значно меншу ймовірність при контакті з еквівалентною дозою алергену.

Незважаючи на це, чисельні дослідження виявили сенсибілізацію до цвілі, зокрема Alternaria alternata і Cladosporium herbarum, пов'язаний з розвитком астми, з раннім початком симптомів (у дітей з 5 років) та тяжкості перебігу захворювання. Доведена також сенсибілізація до грибкових алергенів у хворих на алергічний риніт і атопічний  дерматит.

Одна з найважчих, хоча й рідкісних, алергій, спричинених грибком -  це алергічний бронхолегеневий аспергільоз (AБЛA). Захворювання, яке викликано підвищеною чутливістю до Aspergillus fumigatus і виникає у пацієнтів з астмою, муковісцидозом або хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ). Кілька інших грибів, головним чином Candida, Bipolaris spp., Schizophyllum commune і Curvularia spp. здатні спричиняти клінічні симптоми, схожі до АБЛА, які потім називають алергічним бронхолегеневим мікозом (АБЛМ). Цей варіант асоціюється з астмою набагато рідше, ніж АБЛА. Важливо, що попри колонізацію гриба, АБЛА за механізмом формування реакцій вважається алергічним захворюванням. В його розвитку беруть участь декілька типів імунних реакцій:  тип I, а також реакції гіперчутливості III типу. Це дисфункція тканин, викликана існуючим пошкодженням дихальних шляхів, гіперсекрецією слизу та дефектним просвітом бронхів, що дозволяє проростати грибам спорами в легенях і, таким чином, сприяє колонізації та хронічному впливу грибкових алергенів.

Алергічний грибковий синусит або риносинусит (AFRS) - це  локалізована реакція гіперчутливості, подібна до тієї, що спостерігається у АБЛА і вперше описаний у пацієнтів з АБЛА. Незважаючи на те, що A. fumigatus займає перше місце серед причин розвитку захворювання, доведена роль інших видів Aspergillus, дематієвих грибів (темнопігментовані гриби, наприклад представники родів Bipolaris, Exserohilum, Curvularia та Alternaria).

Лікування захворювань, спричинених цвілевою сенсибілізацією відбувається згідно з протоколами та рекомендаціям в залежності від нозологічної форми. У той же час існує специфічний метод лікування, який дозволяє отримувати довгоочікувані результати та зберігати тривалу ремісію. Мова йде про алерген-специфічну імунотерапію.

В будь якому випадку лікування таких пацієнтів є складним завданням для лікаря. І тому найважливішим в цьому питанні є своєчасна діагностика, об’єм якої визначається лікарем.

ДІЛА пропонує широкий спектр досліджень, який може використовувати лікар в залежності від клінічного завдання.

Розпочати діагностику можна з 2-х досліджень:

Для виявлення сенсибілізації до алергенів плісняви існують пакети досліджень «Цвіль внутрішня» та «Цвіль зовнішня». Їх використання дає змогу виявити сенсибілізацію до  цвілі як у тих пацієнтів, для кого більш значущим може бути вплив зовнішньої плісняви так і інших, з ризиком АБЛА та грибкового синуситу.

Для вибору алерген-специфічної імунотерапії(АСІТ) оптимальним буде дослідження Пакет "Пліснява" до складу якого входять як найпоширеніші внутрішні, так і зовнішні цвілеві гриби та мажорний компонент Alternaria alternata - Alt a 1.  Наявність даного алергокомпоненту у складі дослідження дозволить  виявити причини  персистуючих і сезонних (серпень-вересень) симптомів

Також, у діагностичному пошуку пацієнтів з ймовірною сенсибілізацією до цвілі можливе використання багатокомпонентного дослідження ALEX-2, що дозволяє виявити сенсибілізацію до основних видів  цвілі та визначити перехресні реакції, які характерні для грибкової алергії.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому