гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Нові дослідження для скринінгу прееклампсії в І, ІІ та ІІІ триместрах вагітності

18.01.2022
Фото - Нові дослідження для скринінгу прееклампсії в І, ІІ та ІІІ триместрах вагітності

 

Шановні колеги, раді повідомити, що ДІЛА впровадила сучасний скринінг прееклампсії в І, ІІ та ІІІ триместрах вагітності.

До замовлення пропонуємо:

Прееклампсія (ПЕ) – це серйозне ускладнення вагітності, що призводить до значної материнської та внутрішньоутробної або неонатальної захворюваності та смертності.

The International Federation of Gynecology and Obstetrics (FIGO), ВООЗ, Fetal Medicine Foundation (FMF) та інші медичні спільноти рекомендують проведення універсального або рутинного скринінгу прееклампсії УСІМ вагітним.

Ще у травні 2019 р. FIGO випустила рекомендації щодо боротьби з прееклампсією та закликає всіх жінок проходити скринінг у першому триместрі1,2.

Дослідження «Пренатальний скринінг І триместру з розрахунком ризиків прееклампсії, Astraia (PAPP-A, ХГЛ, PLGF)» та «Співвідношення sFlt-1/ PLGF з розрахунком ризику прееклампсії у ІІ, ІІІ триместрах, Astraia» виконуються за допомогою програмного забезпечення Astraia.

Програма розрахунку ризиків використовує дані ультразвукового дослідження плода виключно від спеціаліста УЗД, що має сертифікацію Фонду Медицини Плода (FMF).

На спеціальному первинному направленні необхідно вказати код ліцензії лікаря. Після отримання направлення представник ДІЛА зв’яжеться з лікарем для отримання файлу ліцензії для можливості проведення розрахунку.

У разі виникнення запитань щодо отримання ліцензії FMF або у разі, якщо сертифікований FMF спеціаліст бажає самостійно надати файл ліцензії ДІЛА, прохання звернутися за номером: 0 800 219 696 або надіслати лист на email: [email protected].

Реєстрація для проходження курсу та отримання ліцензії FMF

У випадку, якщо лікар замовив «Пренатальний скринінг І триместру з розрахунком ризиків прееклампсії, Astraia (PAPP-A, ХГЛ, PLGF)» або «Співвідношення sFlt-1/PLGF з розрахунком ризику прееклампсії у ІІ, ІІІ триместрах, Astraia» та не має ліцензії або термін її дії скінчився, розрахунок не може бути проведений.

У даному випадку пропонуємо до замовлення альтернативні дослідження для скринінгу прееклампсії:

Увага! Дослідження «Співвідношення sFlt-1/PLGF у ІІ та ІІІ триместрах вагітності» проводиться тільки у разі одноплідної вагітності та у терміні вагітності від 20+0 тижнів.

Фактори ризику прееклампсії3

Високий (ризик прееклампсії 8% за наявності одного критерію)

Помірний (у разі наявності двох або більше критеріїв ризик прееклампсії високий)

Низький

  • цукровий діабет 1 або 2 типу;
  • хронічна гіпертензія або виникнення гіпертензивних розладів під час попередньої вагітності;
  • хронічна хвороба нирок;
  • аутоімунні захворювання (антифосфоліпідний синдром, системний червоний вовчак);
  • багатоплідна вагітність
  • перша вагітність;
  • вік вагітної < 18 або ≥ 35 років;
  • інтервал між вагітностями ≥10 років або < 2 років;
  • прееклампсія при попередній вагітності
  • ІМТ більше 30 кг / м² при першому відвідуванні;
  • сімейна історія прееклампсії (мати або сестра);
  • соціально-демографічні характеристики (афроамериканська раса, низький соціально-економічний статус);
  • ДРТ (екстракорпоральне запліднення, донорська яйцеклітина, тощо);
  • попередня вагітність із низькою масою тіла
  • новонародженого або мала вага для гестаційного віку;
  • попередній несприятливий результат вагітності (мертвонародження)
  • попередні неускладнені пологи


Сучасні маркери прееклампсії

Шляхом визначення рівнів циркулюючого у крові Плацентарного фактору росту (PLGF) можна відрізнити нормальний перебіг вагітності від ризику розвитку прееклампсії ще до появи клінічних симптомів. За нормальної вагітності рівень проангіогенного фактора PLGF зростає протягом перших двох триместрів та знижується з наближенням пологів. sFlt‑1 (розчинна fms-подібна тирозинкіназа-1) – має антиангіогенні властивості. У разі ПЕ спостерігається:

  • підвищення концентрації sFlt-1;
  • зниження концентрації PLGF.
     

У разі визначення у першому триместрі вагітності підвищеного ризику ПЕ доцільно призначати низькі дози аспірину. У міжнародному мультицентровому дослідженні ASPRE було проведено рутинний скринінг передчасної ПЕ в терміні 11-13 тижнів вагітності згідно з алгоритмом FMF, що включав  конституційні материнські характеристики та біомаркери у 27000 жінок з одноплідною вагітністю. Групі пацієнток, що мали підвищений ризик розвитку ПЕ, було призначено аспірин в дозі 150 мг на добу. Визначено, що застосування аспірину асоціювалося зі зниженням частоти виникнення ПЕ < 37 тижнів на 62% та зниженням частоти виникнення ПЕ на терміні <34 тижнів на 82%4.

Ризики виникнення ускладнень під час вагітності, що розраховуються за допомогою програми Astraia:

Ризик прееклампсії, затримки розвитку плода (ЗРП) та спонтанних передчасних пологів можна вирахувати по анамнезу матері та характерних особливостях перебігу вагітності, але точність виявлення покращується за рахунок використання маркерів.

Прееклампсія: Необхідними елементами для розрахунку апріорного ризику прееклампсії є вік пацієнтки, вага, зріст і расова належність, кількість пологів, прееклампсія у пацієнтки в анамнезі, прееклампсія у матері (сестри) пацієнтки в анамнезі, метод зачаття, системний червоний вовчак, антифосфоліпідний синдром, хронічна гіпертензія та цукровий діабет.

Маркери для розрахунку Індивідуального ризику ПЕ – будь-яка комбінація з пульсаційного індексу маткових артерій (UTPI), середнього артеріального тиску (САТ), PAPP-A та PLGF.

Затримка розвитку плода: Необхідними елементами для розрахунку апріорного ризику є вік матері, вага, зріст та расова належність, кількість пологів, затримка внутрішньоутробного розвитку в анамнезі, метод зачаття, паління, системний червоний вовчак, антифосфоліпідний синдром, хронічна гіпертензія та цукровий діабет.

Маркери для розрахунку Індивідуального ризику ЗРП – будь-яка комбінація з UTPI, САТ, PAPP-A та PLGF.

Передчасні пологи: Необхідними елементами для розрахунку апріорного ризику є вік матері, зріст та расова належність, метод зачаття, куріння та акушерський анамнез.

Маркери для розрахунку Індивідуального ризику передчасних пологів – довжина шийки матки5,6.

Як правильно обрати дослідження для проведення скринінгу?

 

«Пренатальний скринінг І триместру з розрахунком ризиків прееклампсії, Astraia (PAPP-A, ХГЛ, PLGF)»

«Співвідношення sFlt-1/ PLGF з розрахунком ризику прееклампсії у ІІ, ІІІ триместрах, Astraia»

«Співвідношення sFlt-1/ PLGF у ІІ та ІІІ триместрах вагітності»

Ризики, що розраховуються*

  • Трисомії 21, 13, 18
  • Прееклампсія
  • ЗРП*
  • Передчасні пологи
  • Прееклампсія
  • Передчасні пологи****
  • Прееклампсія

 

Термін вагітності

11+2-14+1 тиж.

ІІ триместр:
• 19+0 – 24+6 тиж.
ІІІ триместр:
• 30+0 – 34+6 тиж.
• 35+0 – 37+6 тиж.**

Від 20+0 тиж. Тільки для одноплідної вагітності

Обов’язкове надання файлу ліцензії FMF

Так

Так

Ні

Заповнення спеціального первинного направлення

Так

Так

Ні, відмітити у загальному направленні

Показники, що входять до розрахунку

  • Соматичний, акушерський анамнез
  • Материнські показники (в т.ч. САТ**)
  • Біохімічні маркери (PAPP-A, ХГЛ, PLGF)
  • УЗ-показники (КТР, ТКП, кількість плодів, хоріальність, ЧСС, ПІ у венозній протоці, UTPI***, довжина шийки матки
  • Соматичний, акушерський анамнез
  • Материнські показники (в т.ч. САТ)
  • Біохімічні маркери (sFlt-1/PLGF)
  • УЗ-показники (термін вагітності, UTPI, довжина шийки матки)
  • Бохімічні маркери (sFlt-1/PLGF)

*Розрахунок того чи іншого ризику залежить від ліцензії лікаря, що проводить УЗД, та від повноти і коректності внесення даних в спеціальне первинне направлення.
**САТ – середній артеріальний тиск.
***UTPI – пульсаційний індекс маткових артерій. У терміні вагітності ≥ 35 тиж. UTPI буде перерахований в МоМ, але не буде використаний для розрахунку ризику.
****Ризик передчасних пологів розраховується у ІІ триместрі, базуючись на довжині шийки матки та анамнестичних даних ДО терміну вагітності 24 тиж. + 6 дн.


Частота виявлення прееклампсії при рівні хибнопозитивних результатів 10% з пологами в <32, 32-36,6, 37-39,6 і ≥40 тижнів вагітності у скринінгу в І триместрі вагітності за материнськими факторами, біомаркерами та їх комбінацією7

Метод скринінгу

<32 тиж.

32+0-36+6 тиж.

37+0-39+6 тиж.

≥40 тиж.

Материнські показники

52

48

41

30

Материнські показники, PAPP-A

59

52

42

31

Материнські показники, САТ

65

58

43

31

Материнські показники, САТ, UTPI, PAPP-A

83

66

50

35

Материнські показники, САТ, UTPI, PAPP-A, + PLGF

89

71

54

38

 

  1. The International Federation of Gynecology and Obstetrics (FIGO) Initiative on Pre-eclampsia: A Pragmatic Guide for First-Trimester Screening and Prevention, 2019
  2. Рекомендации ВОЗ по профилактике и лечению преэклампсии и эклампсии, 2014.
  3. Проєкт наказу МОЗ України "Про затвердження нормативів організації акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні" від 9 квітня 2021.
  4. ASPRE trial: performance of screening for preterm pre-eclampsia / D. L. Rolnik,D. Wright,L. C. Y. Poon,A. Syngelaki,N. O'Gorman,C. de Paco Matallana,R. Akolekar,S. Cicero,D. Janga,M. Singh,F. S. Molina,N. Persico,J. C. Jani,W. Plasencia,G. Papaioannou,K. Tenenbaum-Gavish,K. H. Nicolaides // Ultrasound Obstet Gynecol. 2017 Oct;50(4):492-495. (https://doi.org/10.1002/uog.18816)
  5. Astraia software for women’s health (obstetric and gynaecological database application) / Version 1.27 / User manual (www.astraia.com)
  6. Santorum, M., Wright, D., Syngelaki, A., et al. “Accuracy of first-trimester combined test in screening for trisomies 21, 18 and 13.” Ultrasound in Obstetrics&Gynecology 49.6 (2017): 714–20. DOI: 10.1002/UOG.17283
  7. Tan MY, Syngelaki A, Poon LC, Rolnik DL, O'Gorman N, Delgado JL, Akolekar R, Konstantinidou L, Tsavdaridou M, Galeva S, Ajdacka U, Molina FS, Persico N, Jani JC, Plasencia W, Greco E, Papaioannou G, Wright A, Wright D, Nicolaides KH. Screening for pre-eclampsia by maternal factors and biomarkers at 11-13 weeks' gestation. Ultrasound Obstet Gynecol 2018; 52: 186-195.

Завантажити шаблон ПН «Розрахунок ризиків програмою ASTRAIA»

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому