Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Небезпека святкового столу: як попередити алергічні реакції

08.12.2023
Фото - Небезпека святкового столу: як попередити алергічні реакції

 

Наближаються Новорічні та Різдвяні свята, пов’язані з очікуваннями на зустріч з родиною, цікавими подорожами та сподіваннями на найкращі зміни у житті. Але смачні новорічні та різдвяні страви, які супроводжують святкове застілля - це привід згадати пов’язані з ними ризики. Своєчасне попередження пацієнта, нагадування про необхідність контролю якості продуктів, розумне обмеження їжі з великим вмістом біологічно активних (гістамін, тірамін) або небезпечних речовин (барвники, консерванти, підсилювачі смаку, стабілізатори) дасть змогу зменшити кількість звернень із симптомами з боку ШКТ та проявами гострої кропив’янки. 

Харчова алергія є серйозною проблемою охорони здоров’я, поширеність якої зростає та значно впливає на життя пацієнтів. Діагноз харчової алергії ґрунтується на клінічному анамнезі та лабораторних даних з визначення алерген-специфічного IgE до харчових алергенів. Існує низка актуальних аспектів цього питання:

  • пероральна харчова проба є золотим стандартом;
  • відбувається розробка нових діагностичних тестів;
  • немає конкретних препаратів для лікування харчової алергії і т.ін.
     

Враховуючи вищенаведене, уникнення алергенів є основою лікування.

У світі сьогодні широко застосовується біологічна терапія та алерген-імунотерапія для пацієнтів з ХА. Але в Україні ці методи ще не стандартизовані та мають низку обмежень. Більш перспективними видаються можливості ранньої профілактики харчової алергії шляхом введення на першому році життя алергенних продуктів (яйця, арахіс, горіхи, тощо). Цей метод отримав багато прихильників серед педіатрів в Україні. В той же час, він потребує подальших досліджень, тому що віддалені перспективи ще й досі невідомі.

Харчову алергію (ХА) можна класифікувати відповідно патогенезу:

  • як IgE-опосередковану;
  • не-IgE-опосередковану.
     

В даному матеріалі пропонуємо зосередитися на IgE-опосередкованій харчовій алергії, враховуючи її значну роль та високий ризик розвитку тяжких станів, включаючи анафілаксію. ХА вражає приблизно 8% дітей у західних країнах і, здається, її поширеність зростає в інших частинах світу, таких як В’єтнам і Південна Африка, а також в інших частинах Азії та Африки, переважно у містах.

В актуальних матеріалах з питань харчової алергії доведено, що харчові продукти спричиняють 37% випадків госпіталізації у відділення інтенсивної терапії з приводу анафілаксії та 79% випадків повторної анафілаксії. У роботах інших європейських авторів можна побачити, що близько 40% дітей із харчовою алергією мають полівалентну сенсибілізацію (реакцію на декілька харчових алергенів). Для таких пацієнтів характерним є важкий перебіг та високий ризик анафілаксії. 

Механізмом, що лежить в основі IgE-опосередкованої харчової алергії, є гіперчутливість I типу. Розуміння основного імунного механізму може допомогти вченим визначити цілі для лікування та інших заходів для запобігання та зменшення впливу ХА. Т-клітини є центральними координаторами імунної відповіді на харчові алергени, а саме вироблення антитіл В-клітинами. Сьогодні стали відомі нові подробиці щодо імунних механізмів харчової алергії (таб.1)

Таблиця 1

Т-лімфоцити та Т-фолікулярні хелперні клітини

  • Харчова алергія включає реакцію Th2-зсуву більше, ніж дисрегуляцію регуляторної популяції Т-клітин.
  • Нова підгрупа Т-фолікулярних хелперних клітин, позначених Tfh13, індукує послідовне перемикання класу з IgG1 на IgE, що призводить до вироблення високоафінного IgE, який може викликати анафілаксію.

В-лімфоцити та антитіла

  • Перемикання класу IgE може відбуватися в лімфоїдній тканині, пов’язаній з кишечником.
  • IgA індукує толерантність через імунне виключення, а не через активне пригнічення, і генерується через окремий механізм, який не залежить від Tfh і зародкових центрів.

Базофіли та опасисті клітини

  • Глікозилювання IgE посилює дегрануляцію ефекторних клітин.
  • Реакція базофілів на алерген може відрізнити тих, хто відповідає, від тих, хто не відповідає, вже через 3 місяці пероральної імунотерапії.


Розуміння процесів розвитку дозволяє осмислити наступний і необхідний крок - діагностику ХА. Правильна ідентифікація цього стану має вирішальне значення для забезпечення освіти та стратегій управління для зменшення ризиків потенційно небезпечної для життя алергічної реакції. У той же час, правильна ідентифікація харчової толерантності сприятиме звільненню від дієти, що є особливо важливим у зміні парадигми, що заохочує раннє введення алергенних продуктів для запобігання  майбутнім ризикам ХА.

Подвійний сліпий плацебо-контрольований харчовий провокаційний тест залишається золотим стандартом для діагностики ХА. Нещодавно в Європі було опубліковано оновлену інструкцію робочої групи Комітету з побічних реакцій на харчові продукти щодо проведення пероральних харчових провокацій із додатковим акцентом на безпеці, психосоціальних міркуваннях та інших важливих питаннях. (Bird  JA,  Leonard  S,  Groetch  M,  et  al.  Conducting  an  oral  food  challenge:  an  update  to  the  2009  adverse  reactions  to  foods  Committee  Work  Group  Report.  J  Allergy  Clin  Immunol  Pract. 2020;8(1):75-90 e17)

Користь традиційних тестів на сенсибілізацію (SPT і sIgE), а також розробка нових молекулярних методів, які дозволяють діагностувати харчову алергію без потреби в пероральних провокаційних пробах, залишається активною областю досліджень.

Добре відомі у світі шкірні прик-тести (SPT) і сироватково-специфічні IgE (sIgE) зазвичай використовуються в клінічній практиці та є відносно безпечними та недорогими у виконанні. Однак звичайні позитивні результати (SPT ≥ 3 мм або sIgE ≥ 0,35 kU/L) мають низьку специфічність для клінічної ХА - приблизно половина сенсибілізованих осіб не показує реакції при проведенні тестування Оскільки збільшення величини цих тестів корелює з вищим ризиком реакції, багато досліджень визначили порогові значення для цих тестів із 95% позитивною прогностичною цінністю (PPV) для ХA. Незважаючи на те, що порогові значення SPT і sIgE з 95% PPV до ХA регулярно використовуються для мінімізації потреби в діагностичних харчових пробах, частина пацієнтів залишається в імунологічній сірій зоні; тобто вони чутливі до їжі, але нижче 95% PPV. Терміново потрібні нові підходи, які можуть точно діагностувати ХA. Найбільш точним та рекомендованим сьогодні методом діагностики ХА є діагностика з визначенням компонентів алергену (CRD),оскільки на відміну від використання екстрактів алергенів, CRD вимірює sIgE для окремих білків алергенів. Це є важливим аспектом, і як приклад, систематичний огляд, у якому порівнювали SPT і sIgE до алергенів екстракту арахісу і до його алергокомпонентів, дійшов висновку, що sIgE до алергокомпонентів, зокрема Ara h 2 має більшу діагностичну точність порівняно з іншими тестами.

Алгоритм на рисунку 1 враховує усі існуючи сьогодні рекомендації по діагностиці ХА

Рисунок 1 Алгоритм діагностики ХА.

Точна діагностика ХА необхідна, тому що єдиним підходом до лікування ХА в Україні є уникнення алергенів і своєчасне використання розчину адреналіну у випадку розвитку невідкладної загрозливої для життя реакції. 

Пам’ятайте про небезпеку Новорічних свят для пацієнтів з ХА. За даними літератури навіть ті, хто намагалися уникати небезпечних продуктів у 10% мали алергічні реакції, пов’язані із вживанням їжі (Capucilli P, Wang KY, Spergel JM. Food reactions during avoidance: focus on peanut. Ann Allergy Asthma Immunol. 2020;124(5):459-465.)

Основні профілактичні заходи - це попереджувальне маркування про алергени, що загалом є добровільним і використовується непослідовно у різних галузях промисловості. Це може ввести в оману пацієнтів і осіб, які доглядають за ними. Надання автоін’єкторів адреналіну (AAI) пацієнтам із ризиком анафілаксії стикається з проблемами, пов’язаними з їх доступністю, яка здебільшого обмежена країнами з високим рівнем доходу, різними національними правилами щодо призначення та високою вартістю.

Харчова алергія - це головне питання охорони здоров'я, пов’язане із зростанням поширеності у урбанізованому світі та значним впливом на життя пацієнтів та їхніх сімей. Дослідження факторів ризику, які сприяли цьому збільшенню, та їх основні механізми можуть прокласти шлях до ефективних способів лікування та запобігання ХА. На даний момент впровадження арахісового та інших алергенних продуктів в раціоні немовлят, здається, є ефективним способом запобігання розвитку ХА. Поліпшення діагностики, відповідна обґрунтована елімінація та інформаційна підтримки хворих з харчової алергії є центральним для ведення даних пацієнтів.

Бажаємо вам та вашим пацієнтам гарних свят!

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому