Інтермітуючий алергічний риніт та ринокон’юнктивіт — це запальні захворювання слизових оболонок верхніх дихальних шляхів та/або очей, обумовлені реакціями імунної гіперчутливості до алергенів пилку рослин.
Важливою складовою розвитку сенсибілізації та виникнення симптомів є створення високої концентрації алергенів, що забезпечується особливостями запилення - перенесення пилку з однієї рослини на іншу за допомогою вітра. До вітрозапильних рослин належить близько 15-20 % видів покритонасінних рослин (майже всі злакові, осокові, березові, букові, кропивні, подорожникові). Пилку утворюється багато, він дрібний, легкий, з гладенькою поверхнею. Такий пилок течія повітря часом піднімає на кілометр і більше вгору і заносить на 50—60 км за рахунок чого утворюються зони з його значною концентрацією.
Зони найбільшої небезпеки та періоди найвищої концентрації певних видів пилку у повітрі сьогодні можна з’ясувати за допомогою спеціальних програм та сайтів - веб системи «Pollen Patrol», каналу «weather.com», «pogodaradar.com.ua», «allergy.in.ua» та багатьох інших.
Для України характерні три основні сезони цвітіння рослин, що визначають три піки маніфестації симптомів сезонної алергії:
Інтермітуючий алергічний риніт та ринокон’юнктивіт тільки на перший погляд здаються «простими» захворюваннями. На сьогодні стабільно зростає захворюваність, яка супроводжуються втратою працездатності в період загострення хвороби, прогресуючим характером її перебігу та формуванням бронхіальної астми.
Симптоми можуть бути різними, але важливою ознакою є їх сезонність та збільшення інтенсивності в ранкові години в період максимальної концентрації пилку в повітрі.
Головні прояви алергічного кон’юнктивіту:
Прояви алергічного риніту:
Важким проявом сезонної алергії є бронхіальна астма, яка може поєднуватися з ринітом і кон’юнктивітом.
Ознаки астми:
Можливе ураження шкіри у вигляді кропив’янки або загострення атопічного дерматиту.
На початку розвитку захворювання буває тяжко відрізнити його від симптомів гострих респіраторних вірусних інфекцій, позаяк у пацієнтів також можуть бути біль в горлі, інтоксикація та загальна слабкість. У той же час ефективність лікування залежить від правильної та вчасної діагностики і в цьому допоможе наданий нижче алгоритм (малюнок 1)
Важливо! Діагностика алергії повинна починатися на етапі первинної медичної допомоги, бо внаслідок різноманітності симптомів спершу пацієнти зазвичай звертаються до сімейного лікаря або педіатра. Пам’ятайте, що сезонна алергія не завжди має класичний перебіг, звертайте увагу на деталі, адже недарма кажуть: «диявол ховається в дрібницях».
А ДІЛА бажає швидкого одужання вашим пацієнтам!