Однією з основних причин захворюваності та смертності у світі є гострий коронарний синдром (ГКС). Виявлення пацієнтів з ГКС серед усіх випадків серцевих захворювань є складним завданням діагностики, особливо якщо вони не мають чітких симптомів та змін на електрокардіограмі (ЕКГ).
ГКС – група симптомів і ознак, які дозволяють запідозрити гострий інфаркт міокарду (ІМ) або нестабільну стенокардію, що виникають внаслідок гострої обструкції коронарної артерії у вигляді елевації або депресії сегмента ST та відображають ішемію або розвиток некрозу міокарда аж до раптової коронарної смерті (строк до 3 діб, рубрика І24.8 за МКХ-10).
Термін ГКС використовують при першому контакті з хворими, як попередній діагноз, який дозволяє визначити послідовність та невідкладність виконання діагностичних та лікувальних заходів.
До основних патогенетичних механізмів гострих коронарних синдромів відносять:
Клінічні варіанти ГКС:
Нестабільна стенокардія (гостра коронарна недостатність, передінфарктна стенокардія, проміжний коронарний синдром) визначається по одному або декільком з наступних симптомів у пацієнтів, серцеві біомаркери яких не відповідають критеріям ІМ:
Нестабільна стенокардія є транзиторним клінічним станом і часто передує ІМ, порушенню ритму або раптовій смерті. Нестабільна стенокардія — гостра ішемія міокарда, вираженість і тривалість якої недостатньо для розвитку некрозу міокарда.
Гострий IМ — це некроз будь-якої маси міокарда внаслідок гострої тривалої ішемії. Гострий IМ без підйому сегмента ST/без зубця Q відрізняється від нестабільної стенокардії підвищенням рівня біохімічних маркерів некрозу міокарда в крові.
ГКС зі стійкою елевацією SТ у більшості випадків передує гострому IМ із зубцем Q, клінічними діагностичними критеріями якого слід вважати:
Хворих з ГКС зі стійкою елевацією SТ слід обов’язково терміново госпіталізувати в спеціалізоване інфарктне (кардіологічне) відділення стаціонару, бажано в блок інтенсивного спостереження, лікування і реанімації. У перші 24 год пацієнти підлягають проведенню первинного коронарного втручання (ПКВ), як основний первинний метод реваскуляризації міокарду.
Діагностика ГКС без елевації сегмента ST базується на клінічній симптоматиці, даних ЕКГ і визначенні біомаркерів.
Клінічна картина. Клінічні прояви ГКС містять в собі класичну стенокардію й атипові варіанти. Типовий варіант перебігу характеризується наявністю ангінозного болю у спокої тривалістю від 20 хв і більше, який змінюється від порівняно нетяжкого до нестерпного. Найчастіше біль давлючий, рідше пекучий, ріжучий. Локалізація болю в ділянці грудини, справа та зліва від неї, по всій передній поверхні грудної клітки. Біль іррадіює у ліву руку, лопатку, шию, міжлопаткову та епігастральну ділянку, інколи - у праву руку, лопатку, ліву ногу.
До атипових варіантів перебігу ГКС відносять: сильний біль в епігастрії; гострі розлади травлення (блювота, пронос); біль у грудній клітці, що нагадує плевральний; наростаюча задишка.
ЕКГ-критерії. Для ГКС без елевації сегмента ST характерна горизонтальна депресія сегмента ST та/ або «коронарний» високий негативний зубець Т. Можлива також відсутність цих змін на ЕКГ. Реєструвати ЕКГ потрібно повторно щонайменше через 3−6−9 та 24 годин після першого прояву та негайно у разі повторення болю у грудях або інших симптомів.
Лабораторні зміни. Біохімічним критерієм ГКС є підвищення з наступним зниженням у динаміці рівня кардіоспецифічних ферментів у плазмі крові: креатинфосфокінази (КФК), МВ-фракції КФК, тропонінів Т і І. Гострий ІМ без елевації сегмента ST/без зубця Q відрізняється від нестабільної стенокардії підвищенням рівня біохімічних маркерів некрозу міокарда, тому у суперечливих випадках цей критерій є визначальним для діагностики.
При ГКС без елевації сегмента ST мінімальне підвищення рівня тропонінів відбувається протягом 48-72 годин. При ІМ спостерігаються 2 піки його підвищення: 1-й – через 2−3 години від початку захворювання з максимумом через 8−10 годин; 2-й – починається через 3 доби. Нормалізація вмісту тропоніну І відбувається через 10−14 діб. Чутливість тесту через 3 години становить 60 %, через 10 годин – 100 %; специфічність – 100 %.
Високочутливий Тропонін I (hs-cTnI) – це чутливий ранній біомаркер інфаркту міокарда і незалежний предиктор несприятливих подій у будь-яких пацієнтів з симптомами ГКС та серцевої недостатності. За рекомендацією Європейського товариства кардіологів визначення hs-cTnІ підвищує точність у ранній діагностиці інфаркту міокарді, тому що може виявляти пошкодження міокарда раніше, ніж поточні cTn тести (2018, 2020)*. У пацієнтів із застійною серцевою недостатністю висока сироваткова концентрація hs-cTnI – це корисний прогностичний предиктор, незалежний ні від зниженої фракції викиду лівого шлуночка, ні від рівнів BNP/NTproBNP, що свідчить про те, що підвищені концентрації hs-cTnІ відображають розвиток пошкодження міокарду (2021).
Алгоритм виключення ГКС без елевації ST за допомогою аналізу високочутливого тропоніну (hs-cTn). 2020 ESC
Переваги hs-cTnI в порівнянні зі стандартними тропонінами:
Переваги дослідження вч-cTn у ДІЛА:
З 2021 року ДІЛА виконує дослідження Access hs-TnI за допомогою аналізатора BECKMAN COULTER, який має переваги:
Показання до призначення:
Тропонін I високочутливий (hs-cTnI)
Тропонін (Тn)
Креатинкіназа МВ-фракція
Під час встановлення діагнозу потрібно враховувати, що рівень серцевих тропонінів також підвищується при: тяжкій застійній серцевій недостатності; гіпертонічному кризі; тахі- або брадіаритміях; ТЕЛА, тяжкій легеневій гіпертензії; запальних захворюваннях, наприклад міокардиті; гострих неврологічних захворюваннях, зокрема інсульті або субарахноїдальних крововиливах; розшаруванні аорти, хворобі аортального клапана або гіпертрофічній кардіоміопатії; закритій травмі серця, кардіостимуляції електрошоком або ендоміокардіальній біопсії; гіпотиреозі; амілоїдозі, гемохроматозі, саркоїдозі, склеродермії; токсичності ліків, наприклад, адріаміцину, герцептину, 5-фторурацилу, зміїних отрут; опіках, що охоплюють > 30 % площі поверхні тіла; рабдоміолізі; у критично хворих пацієнтів, особливо при дихальній недостатності або сепсисі; рівні креатиніну ˃ 221 мкмоль/мл.
Додаткові аналізи: ЗАК, ЗАС, АЛТ, міоглобін, калій, натрій, білірубін, креатинін з розрахунком ШКФ, білірубін, глюкоза крові, загальний холестерин, холестерин високої та низької щільності, ТТГ.
Ехокардіографія (ЕхоКГ) дозволяє виявити під час ішемії ділянки транзиторної гіпокінезії або акінезії сегментів стінки ЛШ, функція яких відновлюється після нормалізації кровотоку.
Коронарна ангіографія є найважливішим методом діагностики. Цей метод застосовують терміново з діагностичною метою у пацієнтів із високим ризиком для проведення диференційної діагностики. Типовими ангіографічними ознаками ГКС є ексцентричне розміщення ушкодження, нечіткість його меж, дефекти заповнення, що свідчать про наявність внутрішньокоронарного тромбу.
Диференційна діагностика. Деякі серцеві і несерцеві захворювання можуть бути подібними до ГКС без елевації сегмента ST, такі як:
Перелік і обсяг обов’язкових медичних послуг.
Після встановлення діагнозу ГКС без елевації сегмента ST потрібно пацієнта терміново госпіталізувати до спеціалізованого інфарктного відділення чи блоку інтенсивної терапії реанімаційного відділення та якнайшвидше розпочати антитромбоцитарну, антикоагулянтну та антиішемічну терапію.
На догоспітальному етапі до приїзду спеціалізованої бригади необхідно застосувати:
На госпітальному етапі призначають слідуючи препарати:
Перелік і обсяг медичних послуг додаткового вибору:
Тривалість лікування. Обов’язкове стаціонарне лікування тривалістю 5–10 днів. Подовження строків лікування можливе за наявності ускладнень: рефрактерної нестабільної стенокардії, серцевої недостатності, тяжких аритмій і блокад. Критерії якості лікування: відсутність клінічних та ЕКГ-ознак ішемії міокарда, ознак високого ризику за даними навантажувальних тестів та ознак гострого ушкодження серця за лабораторними даними (МВ-КФК або тести з тропонінами).
Джерела: