Інсулінорезистентість - універсальна медична, а також величезна соціальна проблема, позаяк вона лежить в основі таких патогенетичних станів як: серцево-судинні захворювання, метаболічно асоційована жирова хвороба печінки, синдром полікістозних яєчників, цукровий діабет, ожиріння та рак. Це хвороби, що є великим тягарем для медицини і мають значний вплив на якість життя населення.
Важливим моментом є також те, що інсулінорезистентність – це не лише патологічний процес, а й елемент фізіологічної реакції організму на стрес, пубертат, вагітність та зміни, що відбуваються у похилому віці. І тому минути їх досить важко, більшість людей мають ті чи інші проблеми, пов’язані з інсулінорезистентністю.
Наукові співробітники ДІЛА підготували відповіді на запитання лікарів акушерів-гінекологів та ендокринологів, які стосуються інсулінорезистентності та її впливу на життя і здоров’я жінки.
Якими можуть бути "гінекологічні наслідки/прояви" інсулінорезистентності та їх лікування в практиці гінеколога?
У жінок репродуктивного віку наслідками інсулінорезистентності (ІР) є взаємопов’язані порушення фолікулогенезу, надмірне накопичення підшкірної і ектопічної (вісцеральний жир, стеатогепатоз, міостеатоз) жирової тканини та гіперандрогенія. Клінічно це проявляється оліго- та ановуляцією і ановуляторним безпліддям, гірсутизмом, акне. Розповсюдженою патологією, що об’єднує взаємопов’язані процеси ІР та яєчникової гіперандрогеніїї є СПКЯ. Через ІР у жінок з СПКЯ підвищений ризик гестаційного діабету та прееклампсії. В пізньому репродуктивному віці ІР є основним драйвером розвитку гіперплазії і раку ендометрія.
Чи може гінеколог призначати метформін?
Застосування метформіну для сприяння нормалізації ваги, попередження кардіометаболічних ризиків та при стимуляції овуляції обґрунтовано доказовими дослідженнями і входить в рекомендації ведення СПКЯ. Отже, відповідь – «так», гінеколог може призначати метформін для досягнення зазначених вище цілей.
Як пов’язані метаболічний синдром та планування вагітності?
Нормалізація ваги, що сприяє зменшенню компонентів метаболічного синдрому (МС) є обґрунтованим доказами заходом для попередження гестаційних ускладнень і перинатальних ускладнень. Нормалізація ваги входить в доказові рекомендації преконцепційної підготовки для всіх жінок, для жінок з СПКЯ – особливо. Заходи зі зниження ваги залежать від ступеня ожиріння та супутньої патології.
Продовження прийому препаратів для лікування окремих симптомів МС (статини, метформін, гіпотензивні тощо) має вирішуватись в індивідуальному порядку.
Для жінок пізнього репродуктивного віку або зі зниженим оваріальним резервом тривалість підготовки має вирішуватись індивідуально.
Який стартовий комплекс лабораторних обстежень при інсулінорезистентності у жінок репродуктивного віку та які дослідження варто додати для поглибленого обстеження пацієнток?
Для скринінгу на інсулінорезистентність використовують індекс НОМА. Більш індивідуальним і чутливим маркером інсулінорезистентності є проінсулін. Для повного з’ясування ситуації необхідно також додати глюкозо-толерантний тест, глікований гемоглобін, С-пептид.
Пограничні стани, які варто передбачити у жінки з початковими проявами метаболічного синдрому? Як їх профілактувати?
Предіабет розвивається за 5-10 років до прогресування у цукровий діабет 2 типу. Він має свої діагностичні критерії по глюкозо-толерантному тесту і глікованому гемоглобіну. Якщо ваш пацієнт знаходиться у стані предіабету, з метою попередження швидкого прогресування до цукрового діабету 2 типу рекомендована модифікація способу життя: схуднення, дієта з обмеженням легкозасвоюваних вуглеводів, тваринних жирів, відмова від алкоголю, паління, помірні фізичні навантаження не менше 150 хв на тиждень. Також можливе призначення метформіну і аналог ГПП 1 у дозі 3 мг з метою схуднення.
Acanthosis nigricans та інсулінорезистентність. На яких ділянках шкіри можливе виникнення акантозу?
Acanthosis nigricans виникає у місцях тертя одягу. Зазвичай це задня ділянка шиї, зона комірця, талія, місця, де розташована резинка шкарпеток, пахви.
Лікування інсулінорезистентності. Що включає лабораторна діагностика інсулінорезистентності, які лабораторні показники треба контролювати і з якою періодичністю?
Для лікування інсулінорезистентності використовуємо модифікацію способу життя, бігуаніди і аналог ГПП1 з метою схуднення. Для моніторингу ефективності лікування інсулінорезистентності використовуємо індекс НОМА 2-4 рази на рік.
Наскільки достовірним показником інсулінорезистентності вважається індекс НОМА, адже англомовні ресурси часто вказують, що він недостовірний і не є діагностичним маркером? В наших джерелах часто вказана протилежна інформація.
Індекс НОМА історично застосовують для популяційних обстежень. Точним методом оцінки інсулінорезистентності є еуглікемічний гіперінсулінемічний клемп. Але в щоденних умовах він не застосовується, бо є громіздким і складним у виконанні. Чутливим і індивідуальним маркером інсулінорезистентності є проінсулін. Його підвищення за 5-7 років прогнозує виникнення ЦД2 типу.
Чи раціонально призначати семаглутид та його аналоги для лікування зайвої ваги без порушень вуглеводного обміну?
Згідно інструкції до препарату його використовують тільки для лікування порушень вуглеводного обміну, ЦД 2 типу.
Ваше ставлення до застосування препаратів семаглутид і ліраглутид для лікування інсулінорезистентності?
З метою схуднення у пацієнтів без ЦД можна використовувати ліраглутид, семаглутид - тільки при ЦД. Препарати є патогенетично обґрунтованими і ефективними в клінічний практиці.
Який є практичний досвід застосування нутрицевтиків при ІР - як самостійно, так і в складі комплексної терапії?
Застосовують червоний рис, бергамот у вигляді дієтичних добавок в складі комплексної терапії.
Чи варто призначати метформін при позитивному тесті на інсулінорезистентність дівчинці 23 років?
Краще розпочати корекцію з дієти і модифікації способу життя. Як правило, в такому віці це ефективно. При відсутності клінічного ефекту і зниження індексу НОМА можна призначити метформін.
З якого рівня індексу НОМА варто призначати метформін, у якій дозі і на який термін? Дякую доповідачам, організаторам та ЗСУ за надану можливість
Конкретного рівня індексу НОМА, як показання для призначення метформіну, немає. За неефективності дієти і модифікації способу життя можна застосовувати метформін, оцінку ефективності терапії - проводити за зниженням індексу НОМА. Продовжувати терапію рекомендовано до досягнення необхідного клінічного і лабораторного результату.