Новорічні свята традиційно характеризуються переїданням. А надмірне харчове навантаження призводить:
Згідно даних ВООЗ кожен 10-й дорослий мешканець планети живе з цукровим діабетом і тільки половина з них знає про своє захворювання. І саме харчове навантаження є тим чинником, який спонукає пацієнта звернутись до лікаря та виявити цукровий діабет.
Тактика лікаря, якщо до нього звернувся пацієнт з глюкозою крові понад 20 ммоль/л
Оцінити загальний стан пацієнта та його скарги
Наявність нудоти, блювання, ознак зневоднення, запаху ацетону з рота є показанням до ургентної госпіталізації пацієнта.
Особливої уваги потребують хворі, які на фоні підвищеного рівня глюкози крові та при наявності кетонів (ацетону) в сечі, скаржаться на біль у животі. Важливо пам’ятати, що в них декомпенсація цукрового діабету могла виникнути на фоні хірургічних захворювань (апендицит, холецистит, панкреатит, тощо). Або навпаки біль у животі є наслідком декомпенсації цукрового діабету та діабетичного кетоацидозу.
Такі пацієнти потребують огляду хірурга, лікування та спостереження в умовах стаціонару.
Мінімальний об’єм досліджень, які необхідно виконати безпосередньо на прийомі:
Якщо загальний стан пацієнта відносно задовільний, доцільно вирішити питання подальшої тактики цукрознижувальної терапії.
Тактика щодо пацієнта з раніше встановленим діагнозом цукрового діабету
Ретельно зібрати анамнез та скарги хворого
Виявити можливі чинники підвищення рівня глюкози крові, окрім порушення дієтичного режиму:
Розпитати про можливі порушення дієтичного режиму.
При цьому попросити пацієнта перерахувати усі продукти, які він вживав та наголосити, що рівень глюкози крові підвищується не лише від солодощів, а і від хлібу, каші, картоплі та фруктів. Окрім цього жирна їжа посилює інсулінорезистентність, що сприяє підвищенню рівня глюкози крові.
Відкоригувати цукрознижувальну терапію
Пацієнтам, які отримують інсулін – збільшити дози інсуліну під контролем глюкози крові.
Пацієнтам, які отримують пероральні цукрознижувальні препарати можна:
Призначити дообстеження.
С-пептид не доцільно визначати протягом 2-х тижнів після гострої після невідкладної гіперглікемічної ситуації[2]
Але для обрання подальшої цукрознижувальної терапії важливо встановити тип цукрового діабету.
Варто зазначити, що традиційні уявлення про те, що діабет 2 типу зустрічається лише у дорослих, а діабет 1 типу – лише у дітей, не є точними, оскільки обидва захворювання зустрічаються в усіх вікових групах.
Зокрема, цукровий діабет типу 1 - найпоширеніша форма цукрового діабету у дітей та підлітків є насамперед аутоімунним захворюванням і може виникнути в будь-якому віці, навіть у 80 чи 90 років, а також у людей з ожирінням.
Тому для диференційної діагностики цукрового діабету доцільне визначення антитіл, підвищення яких характерне для цукрового діабету типу 1:
На цій пізній стадії ЦД типу 1 секреція інсуліну незначна або відсутня, що проявляється низькими або невизначеними рівнями С-пептиду – маркеру ендогенної функції β-клітин в плазмі.
Для диференційної діагностики цукрового діабету фахівцями ДІЛА розроблено Комплекс № 218 «Діагностика цукрового діабету у дорослих», який включає:
Важливо! Пацієнтів з вперше виявленим цукровим діабетом за наявності загрозливих симптомів: спраги, полідипсії, поліурії, втрати маси тіла, підвищеного рівня глюкози крові та наявності кетонів у сечі, необхідно скерувати на консультацію до ендокринолога та запропонувати госпіталізацію до спеціалізованого стаціонару[3]
[1] АDA Standards of Medical Care in Diabetes 2024
[2] The management of type 1 diabetes in adults. A consensus report by the American Diabetes Association (ADA) and the European Association for the Study of Diabetes (EASD), 30 September 2021
[3] Наказ МОЗ України № 151 від 26 січня 2023р. Про затвердження Уніфікованого клінічного протоколу первинної, екстреної та спеціалізованої медичної допомоги «Цукровий діабет 1 типу у дорослих»