Всесвітній день поширення інформації про алергію був заснований у 1999 році Міжнародною асоціацією з питань астми та алергії (IAAA). Для 262 мільйонів людей із астмою та 171 мільйону з екземою, а також для тих, хто має харчову алергію, кропив’янку, інші алергологічні захворювання – це день світового визнання серйозної медичної проблеми сучасного світу.
Про що варто згадати в цей день?
Передусім слід пригадати вплив алергічних захворювань на ризик передчасної смерті від астми та значне зниження якості життя. Про постійний страх пацієнтів з харчовою алергією та постійно існуючим ризиком померти від явного або прихованого алергену і приреченістю все життя контролювати своє харчування. Про раптову смерть від укусу шершня молодого вчителя, у якого щойно народилася мала дитина, адже люди, які були поряд не мали навичок допомоги при анафілаксії. Перелічувати ці ситуації та події можна досить довго….
Так, у чому ж важливість Всесвітнього дня поширення інформації про алергію?
Насамперед, це збільшення обізнаності про алергію серед широкого кола людей. Потрібно, щоб оточуючі розуміли ситуацію і були більш чутливими і поступливішими до тих, хто страждає харчовою, пилковою або іншими видами алергії, яка може викликати небезпечні для життя реакції.
Також, потрібно поширювати інформацію про сучасні методи діагностики та лікування, які сьогодні використовується у світі, щоб покращити життя пацієнтам з алергією. Оскільки постійно розробляються нові методи лікування, цей день є ідеальною платформою для вчених і медичних працівників, щоб поділитися з громадськістю прогресом і досягненнями, та нагадати усім про важливість належного поводження з алергенами: від уникнення певних інгредієнтів у приготуванні їжі до розпізнавання ознак важкої алергічної реакції.
Долучаючись до світової спільноти, ДІЛА нагадує про те, що бронхіальна астма — тяжке захворювання, що призводить до інвалідизації. В Україні воно й до тепер залишається хворобою, яка недостатньо діагностується і не завжди відповідним чином лікується.
За останні роки уявлення про астму дещо змінилися. Сьогодні вже остаточно зрозуміло, що астма має різні фенотипи з різними причинами розвитку та особливостями відповіді на лікування.
«Класична» астма — це алергічне захворювання, спричинене впливом зовнішніх чинників (алергенів), при контакті з якими імунна система хворого відповідає розвитком алергічного запалення у бронхах.
Цікаво, що загальні симптоми астми не залежать від її фенотипу:
Попри таку клінічну схожість різні фенотипи астми відрізняються тяжкістю перебігу та відповіддю на призначену терапію. Найбільш тяжкий перебіг спостерігається при алергічному фенотипі з раннім початком та варіанті астми із значною еозинофілією, як в загальному аналізі крові, так і в харкотинні.
Для таких варіантів рання діагностика - великий шанс для хворого уникнути ускладнень та контролювати хворобу.
ДІЛА впровадила ряд власних діагностичних рішень, які дозволяють своєчасно провести діагностику:
Нагадуємо: в переважній більшості випадків астма лікується! Тривале використання інгаляційних кортикостероїдів дозволяє забезпечити повний контроль над захворюванням. А у випадку підтвердження алергічної реакції на конкретний алерген або алергени - призначається алерген-імунотерапія, яка може повністю змінити перебіг захворювання.
Що ми всі можемо зробити для покращення усвідомлення проблеми алергії сьогодні?