гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

В обіймах з котом

23.09.2022
Фото - В обіймах з котом

 

Зв’язок між людиною та його домашньою кішкою, часто дуже міцний. Але виникнення алергії на котів може принципово змінити ситуацію та мати важливі наслідки.

Об'єктивні дані опублікованих досліджень свідчать про те, що від 5% до 35% опитаних респондентів відмовлялися від котів через побоювання щодо алергії. А алергія на котів у будь-кого з членів родини, є важливим фактором у прийнятті рішення відмовитися від кота у 5-15% випадків. Інші дослідження, навпаки, свідчать, що більшість власників, імовірно, утримають кота, попри розвиток алергії. Для таких людей, інформація щодо особливостей сенсибілізації та ризиків прогресії захворювання є необхідною умовою надання кваліфікованої медичної допомоги.

Серед причин, які розглядаються у якості основних факторів для індукції сенсибілізації та розвитку алергії на котів, велике значення має час контакту з алергенами. Цікаво, що вплив алергенів протягом першого року життя разом з іншими генетичними факторами та факторами ризику навколишнього середовища може знизити ризик розвитку алергічної астми. Натомість, коли вплив відбувається після першого року життя, ризик сенсибілізації та розвитку алергічних захворювань, здається, підвищується. Існують дані, що вплив може навіть збільшити ризик розвитку неатопічної астми.

До тепер немає достатньо доказів, щоб передбачити, чи спричинить наявна сенсибілізація до котів розвиток клінічних симптомів алергії? Але вже достатньо інформації, що сенсибілізація до Fel d 1 у дитинстві пов’язана розвитком захворювання. Окрім Fel d 1 класифіковано вісім різних котячих алергенів від Fel d 1 до Fel d 8 (таблиця-1).

Алерген Біохімічна структура Джерело експозиції Молекулярна вага в kDa
Fel d 11,2 Секретоглобін 4 Слюна, лупа 38
Fel d 21,3 Сироватковий альбумін Лупа, сироватка, сеча 69
Fel d 3 Цистатін5 Лупа 11
Fel d 41,2 Ліпокалін5 Слюна 22
Fel d 5 Імуноглобулін А4 Слюна, сироватка 400
Fel d 6 Імуноглобулін М4 Слюна, сироватка 800-1000
Fel d 72 Ліпокалін, залоз фон Ебнера Слюна 17,5
Fel d 8 Латерін подібний білок Слюна 24


Fel d 1, Fel d 2, Fel d 4і Fel d 7 алергени доступні в комерційних імуноглобулінових Е аналізах:
1Доступний у моноплексних імунологічних аналізах як рекомбінантний алерген.
2Доступний у мультиплексних імунологічних аналізах як рекомбінантний алерген.
3Доступний у мультиплексних імунологічних аналізах як нативний очищений компонент.
4Наявність глікозилювання.
5Глікозилювання, отримане з аналізу послідовності.

Кожен з них має своє окремо значення у розвитку клінічних симптомів, але Fel d 1  визнано найважливішим компонентом. Відомо, що до нього виявляється гіперчутливість у  90–96% людей з алергією на кішок. Таким чином, Fel d 1 належить до мажорних алергенів, та є видоспецифічним біомаркером первинної сенсибілізації до котів.

Для тих, хто часто відвідує зоопарк/працює із тваринами важливо знати про наявність  перехресних реакцій між Fel d 1 та секретоглобінами (диких кішок родини пантерові та котячі (Leo p 1, Lep s 1 та інших).

Fel d 4 – також належить до мажорних алергенів та є біомаркером перехресної сенсибілізації до ліпокалінів інших тварин. Він перехресно реагує з ліпокалінами собаки r Can f 6, коня rEqu q 1 і миші nMus m 1.

Попри той факт, що Fel d 2 та Fel d 5 є мінорними алергенами, вони відіграють досить важливо роль в розвитку незвичайних клінічних симптомів. Детекції специфічних IgE до даних алергокомпонентів значно покращує діагностику.

Fel d 2 є біомаркером сенсибілізації до сироваткового альбуміну тварин, перехресно реактивний зі свинячим rSus d1/nSus s1 (синдром кіт-свинина) та іншими сироватковівими альбумінами, як бичачий n Bod d 6, собачий n Can f 3 та кінський n Equ c 3. А IgM Fel d 5 та IgM Fel d 6 несуть епітопи α-Gal, які пов'язані із розвитком синдрому α-Gal та погіршення діагностики алергії на кішок in vitro в інфікованих паразитами пацієнтів.

І, останній, Fel d 7 мінорний протеїн, біомаркер перехресної сенсибілізації до собачого ліпокаліну - rCan f 1.

Враховуючи вищенаведені дані зрозуміло, що своєчасна і точна діагностика є надзвичайно важливою.

Консенсус з алергії на котів та собак, який був опублікований у 2018 році у журналі Allergy пропонує використання алгоритму при діагностиці алергії на котів [Allergy. 2018 Jun;73(6):1206-1222. doi: 10.1111/all.13391. Epub 2018 Feb 13.] -рисунок 1-2.

Рисунок 1. Алгоритм діагностики при алергії на кота:


Рисунок 2. Додаткові можливості діагностики при алергії на кота:

ДІЛА пропонує повний спектр можливостей для діагностики алергії до кота. Дослідження для виявлення сенсибілізації до кота представлені у вигляді монопозицій, таких як Специфічні IgE, епідерміс (шерсть) кішки (e1). Також виявити специфічні IgE до алергенів кота можливо у складі Алергопанелей "Інгаляційна-Експрес" 9 алергенів, Алергопанель "Тварини" 6 алергенів та інших.

Максимальна кількість алергокомпонентів кота доступна для детекції специфічного IgE  зокрема у полікомпонентних дослідженнях 

Точний діагноз це запорука ефективного лікування.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому