ВООЗ назвала проблему стійкості до протимікробних препаратів однією з 10 глобальних загроз здоров'ю населення, що стоять перед людством. Викликає занепокоєння й те, що портфель клінічних розробок нових протимікробних препаратів дуже малий. У 2019 р. ВООЗ виявила 32 антибіотики, які знаходяться на етапі клінічної розробки та призначені для лікування збудників, включених до списку пріоритетних патогенів ВООЗ, з 32 лише шість віднесено до категорії інноваційних. Нестачу антибіотиків зазнають країни усіх рівнів розвитку.
Одним з факторів появи стійких патогенів є неправильне та надмірне застосування протимікробних препаратів у медицині та в сільському господарстві. Автори дослідження, опублікованого 6 лютого 2023 р. в Nature, вважають, що саме надмірне використання антибактеріальних препаратів у сільському господарстві є основною причиною зростання кількості бактеріальних інфекцій у людей, які не піддаються лікуванню антибіотиками.
Хоча антибіотики можуть бути необхідними для лікування інфекцій у худоби, частіше їх використовують для прискорення росту та для запобігання хворобам серед тварин у скупчених антисанітарних умовах. Проведений аналіз демонструє, що використання антибіотиків у період з 2020 по 2030 рік у тваринництві зросте на 8%. Уряди багатьох країн щосили намагаються встановити чи забезпечити дотримання правил, зі скорочення використання антибіотиків. Наприклад, у Сполучених Штатах та більшій частині Європи, забороняють використання антибіотиків, що стимулюють зростання, але ж мають ситуації, коли виробники можуть просто заявити, що вони дають ліки для запобігання хворобам, а не для стимуляції росту.
Дослідники намагалися підрахувати кількість антибіотиків, що використовуються в сільському господарстві в багатьох країнах, аналізуючи відповідні дані, які передаються до Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин (WOAH). Аналіз показав, що близько 40% країн взагалі не повідомляють WOAH про використання антибіотиків, а частина даних не є інформативними. Більшість із 42 країн, які регулярно обмінюються якісними даними це країни, з високим рівнем доходу.
Метою було оцінка використання антибіотиків у 229 країнах. Для цього було проведено опитування фермерських господарств, вивчення наукових статей, в яких повідомлялося про використання антибіотиків у ветеринарії. Вони зіставили їх з даними про популяції сільськогосподарських тварин в усьому світі, а також про продаж антибіотиків у 42 країнах, що опублікували ці дані. Відтак - екстраполювали тенденції для інших 187 країн.
Споживання антибіотиків по країнах
Результати свідчать, що найбільше антибактеріальних препаратів для вирощування тварин використовує Китай, а в Пакистані спостерігається найвища тенденція до зростання їх застосування у тваринництві та птахівництві.
Дослідники припустили, що використання антибіотиків в Африці, ймовірно, удвічі вище, ніж повідомляє WOAH, а в Азії вище на 50%, ніж повідомляється.
Підрахунок показав, що до 2030 року світ використовуватиме близько 107 500 тонн антибіотиків у тваринництві на рік у порівнянні з трохи менше як 100 000 тонн у 2020 році. Найбільше зростання прогнозується в Африці, де цей показник може зрости на 25% у період з 2020 по 2030 рік через підвищення попиту на м'ясні продукти.
На конференції зі стійкості до протимікробних препаратів у Маскаті, Оман, у листопаді минулого року 39 країн, включаючи великих виробників сільськогосподарської продукції, Росію та Індію, зобов'язалися скоротити використання протимікробних препаратів у сільському господарстві на 30–50% до 2030 року. Навіть якщо цієї мети не буде досягнуто, це дає надію , що будуть публікуватися вихідні дані про використання антибактеріальних препаратів і , що за глобальної волі потенціал для скорочення є.
Наступним кроком, команда планує моделювати сценарії більш суворих підходів до розподілу антибактеріальних засобів у сільському господарстві, наприклад, подібні до того, який прийнятий у Швеції, де антибіотики тваринам призначають рецептурно. Своєю чергою підвищення доступності даних про застосування протимікробних ліків може сприяти посиленню відповідальності країн та виробників сільськогосподарської продукції, які не використовують антибіотики відповідально та виключно за призначенням. Водночас важливо пам'ятати про ті кроки, які вже сьогодні допомагають суттєво економити: час на пошуки ефективних ліків і кошти на недієві ліки. Великий спектр досліджень для визначення чутливості різних збудників (аєробів та анаеробів) до антибактеріальних препаратів дозволяють максимально оперативно та ефективно призначити лікування.