гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Принципи ефективної антибіотикотерапії в умовах антибіотикорезистентності

27.10.2020
Фото - Принципи ефективної антибіотикотерапії в умовах антибіотикорезистентності


З’явившись на початку ХХ сторіччя антибіотики здавались універсальним засобом проти більшості інфекційних агентів. Сьогодні через стрімке зростання антибіотикорезистентності  вони набувають статусу тонкого інструменту, який для того щоб приносити більше користі ніж шкоди вимагає навичок застосування.

Як призначати антибіотики правильно?

Для цього згадаємо, що визначає ефект антибіотика.

Це взаємодія трьох складових:

  • патогена,
  • препарата,
  • макроорганізму.

Взаємодія препарату з макроорганізмом це фармакокінетика, вона включає адсорбцію і розподіл препарату в тканинах, його зв’язування з білками і особливості виведення, а також токсичні ефекти.

Взаємодія патогена і препарата це фармакодинаміка, вона залежить в першу чергу від чутливості мікроорганізму і наявності у нього маркерів антибіотикорезистентності.

Доза, тривалість та кратність введень антибіотика залежить від його місця в класифікації за фармакокінетикою/фармакодинамікою.

Так, аміноглікозиди і глікопептиди демонструють максимальний ефект і мінімальну токсичність за умови максимальної концентрації, яка забезпечує тривалий постефект.

Натомість бета-лактами мають ефект залежний від часу і потребують тривалої інфузії або частого введення.

Для попередження подальшого розповсюдження явища антибіотикорезистентності рекомендовано віддавати перевагу препаратам якомога вужчого спектру.

В 2019 році ВООЗ була створена класифікація АWaRe, метою якої є обмеження безконтрольного застосування антибіотиків широкого спектру.

Всі ці класифікації представлені в зведеній таблиці.

Класифікація АWaRe
Access (доступу) Група найбільш ефективних антибіотиків для 25 найпоширеніших інфекцій. 48 антибіотиків мають найвищу терапевтичну цінність, мінімізуючи при цьому вірогідність резистентності. 
Watch (спостереження) Група включає більшість критично важливих антимікробних препаратів, вони значно підвищують ризик розвитку резистентності, тому призначаються при окремих бактеріальних захворюваннях (синусит, бронхіт).
Reserve (резерву) Призначаються виключно при тяжких бактеріальних захворюваннях, що несуть загрозу життю та відрізняються мультирезистентністю до препаратів з основних груп.
Повну класифікацію антибіотиків можна знайти за посиланням.  

 

Вплив антибіотика на патоген сьогодні можна швидко і якісно оцінити за допомогою автоматизованих систем  ідентифікації і визначення антибіотикочутливості.

Для лікування інфекцій, викликаних мультирезистентними мікроорганізмами важливі дані про маркери резистентності.

Як це виглядає на практиці?

  • В амбулаторних умовах при неважких інфекційно-запальних процесах або планових втручаннях у осіб без факторів ризику може застосовуватись емпіричний підхід з урахуванням класифікації АWaRe   або епідеміологічних даних про антибіотикочутливість.
  • При важких інфекціях в умовах стаціонару практикується підхід емпіричної терапії з переходом на антибіотик вузького спектру за результатами бакпосіву.
  • Лікування хронічних рецидивуючих інфекцій завжди має ґрунтуватись на даних бактеріологічних досліджень.

Підсумуємо. Щоб антибіотикотерапія приносила більше користі ніж шкоди треба:

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому