Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Відсутність менструації під час війни: діагностика причин без штампів

18.04.2022
Фото - Відсутність менструації під час війни: діагностика причин без штампів

 

Аменорея воєнного часу є різновидом гіпогонадотропної аменореї, а саме функціональною гіпоталамічною аменорею. Розвиток цього виду аменореї досить вірогідний для сьогоднішньої ситуації в Україні, тому що досить часто пов'язаний зі стресом. Об’єктивні дані змушують прогнозувати зростання цієї проблеми в наступні місяці. Проте, консультуючи жінку з аменореєю лікар будь-якої спеціальності має провести доступну диференційну діагностику причини аменореї: виключення вагітності, гіперпролактинемії, дисфункції щитоподібної залози, СПКЯ, функціональних кіст тощо.

Детальніше про те, які патологічні процеси стоять за цим поняттям, наскільки вони розповсюджені у мирний і воєнний час, до яких наслідків можуть призвести та якого обстеження/лікування вимагають розповідає науковий консультант медичної лабораторії ДІЛА, к.мед.н., гінеколог Інституту Педіатрії, акушерства та гінекології Тетяна Миколаївна Тутченко.

Що таке аменорея і які її причини?

Аменорея – це відсутність менструацій у жінки репродуктивного віку протягом 3-х і більше місяців. Розрізняють фізіологічну аменорею (при вагітності, вигодовуванні грудьми) та аменорею внаслідок різних хворобливих станів.

За часом настання аменорею поділяють на:

  • первинну (коли у дівчинки не починаються менструації);
  • вторинну, коли у дівчинки/жінки припиняються менструації.
     

За причинами можна виділити такі великі групи аменореї:

  • маткова (аномалії розвитку матки або блок відтоку крові, внутрішньоматкові синехії тощо):
  • функціональна - внаслідок порушення роботи яєчників на різних рівнях:
    руйнування гормонпродукуючих клітин яєчника (гіпергонадотропна аменорея);
    синдром полікістозних яєчників та подібні до нього стани (еугонадотропна аменорея);
    порушення утворення в гіпоталамусі й гіпофізі гормонів, що стимулюють яєчники виробляти статеві стероїди (гіпогонадотропна аменорея).

     

Докладніше про гіпогонадотропну аменорею і ближче до аменореї воєнного часу

Гонадотропіни (фолікулостимулюючий (ФСГ) і лютеїнізуючий (ЛГ) гормони утворюються в гіпофізі й регулюють циклічну роботу яєчників. До порушення синтезу ФСГ та ЛГ можуть призводити різні фактори:

  • спадкові генетичні синдроми;
  • пухлини гіпофіза, найчастіше такі, що утворюють пролактин (пролактиноми, гіперпролактинемія);
  • дисфункція щитоподібної залози;
  • стрес, голодування, значна втрата ваги.
     

Гіпогонадотропна аменорея, що розвинулась на фоні стресу та втрати ваги отримала назву функціональної гіпоталамічної аменореї. Саме цей клас функціональної аменореї й відповідає поняттю аменореї воєнного часу.

Насправді аменорея воєнного часу існувала задовго до перших воєн. Існує теорія, що тимчасове зниження репродуктивної функції в періоди критичного обмеження харчових ресурсів є своєрідним захисним механізмом для виживання виду.

Отже, аменорея воєнного часу – це припинення менструацій через порушення утворення гонадотропних гормонів (ФСГ, ЛГ) на фоні стресу, недостатнього харчування і фізичного виснаження, що типово для умов війни.

Але ця проблема зустрічається не лише під час воєн чи природних катаклізмів.

Інші назви синдрому

За даними літератури термін «аменорея воєнного часу» з’явився в часи облоги Ленінграду в ІІ Світову війну.

Існує багато аналогів поняття «аменорея воєнного часу» в сучасній медичній термінології:

  • «тріада дівчинки-атлетки»;
  • «синдром дівчинки-відмінниці»;
  • «синдром анорексії-аменореї»;
  • «синдром Твіггі» - ця назва виникла на тлі намагання багатьма дівчатами наслідувати вигляд фотомоделі 60-х Lesley Lawson, внаслідок чого вони часто втрачали не лише вагу, а й менструальну функцію.
     

Всі ці назви транслюють основні причини розвитку функціональної гіпоталамічної аменореї – стрес (який існує об’єктивно або лише в уяві жінки); недостатнє харчування та/або надмірні фізичні навантаження або фізичне виснаження.

Як часто зустрічається функціональна гіпоталамічна аменорея в мирний час? Яка частота аменореї воєнного часу?

За даними літератури функціональна гіпоталамічна аменорея складає до 35% всіх вторинних аменорей. Отже, це досить розповсюджена проблема. Найчастіше ця патологія зустрічається у дівчат-підлітків і молодих жінок.

Щодо частоти аменореї воєнного часу даних досліджень немає. І це зрозуміло, адже, щоб стверджувати саме діагноз функціональної гіпоталамічної аменореї треба виключити всі інші причини припинення менструацій, включаючи вагітність, а це рідко можливо в умовах війни, як і проведення досліджень загалом.

Чи обов’язково при стресі та схудненні у жінки розвивається функціональна гіпоталамічна аменорея?

Дуже логічне питання. Вже давно було помічено, що далеко не всі жінки, які перебувають в однакових несприятливих умовах матимуть аменорею чи навіть зниження фертильності. На додаток, випадки функціональної гіпоталамічної аменореї трапляються й у жінок, умови життя яких ніяк не можна назвати несприятливими.

Річ у тому, що існує певна генетична схильність до швидкого порушення роботи гіпоталамуса і гіпофіза при стресі. У таких жінок навіть помірна втрата ваги або стрес можуть викликати тривалу і стійку гіпогонадотропну аменорею. Водночас у жінок, які такої схильності не мають розвиток функціональної гіпоталамічної аменореї можуть викликати лише тривалий стрес і фізичне виснаження.

Таким чином, ризик розвитку гіпоталамічної аменореї в умовах війни різний для кожної жінки.

Чи є гіпоталамічна аменорея небезпечною для здоров’я жінки?

Так. Гіпоталамічна аменорея супроводжується зниженням жіночих статевих гормонів естрогенів, які визначають щільність кісткової тканини, нормальний стан судин, м’язів, нервової системи. По суті дефіцит естрогенів призводить до передчасного старіння. В поєднанні зі стресом, поганим харчуванням та виснаженням це створює значний ризик для здоров’я жінки. Відомо, що жінки з синдромом анорексії-аменореї мають в 3 рази вищий ризик передчасної смерті.

Важливі аспекти консультування жінки з аменореєю в поточний час:

  1. Попри те, що зараз війна не можна за замовчуванням виставляти діагноз «аменорея воєнного часу». Насправді про власне аменорею за визначенням ми можемо говорити лише за відсутності менструацій протягом 3-х місяців. Але так, ми можемо її запідозрити.
  2. Перше, що має зробити лікар будь-якої спеціальності при затримці у жінки менструації навіть, якщо в неї й раніше були порушення циклу, це виключити вагітність. Тобто необхідно провести тест на вагітність або визначення рівня хоріонічного гонадотропіну в крові.
  3. Частим наслідком гострого стресу, який ми всі переживаємо останні тижні, є порушення циклічної роботи яєчників у вигляді функціональних кіст (фолікулярних, лютеїнових). Клінічно це проявляється затримкою менструації на декілька тижнів і можливими порушеннями циклу надалі. Функціональні кісти не підлягають оперативному лікуванню і регресують спонтанно. Проте існує ризик їх розриву, що призводить до больового синдрому і внутрішньочеревної кровотечі. Тому за можливості варто проводити ультразвукове обстеження всім жінкам з порушенням циклу. Якщо воно не доступне, рекомендувати обмежити фактори, що можуть сприяти розриву функціональної кісти (сильні фізичні навантаження).
  4. Як зазначалося вище, існує багато причин аменореї. Тому, за тривалої (більше 3-х місяців) відсутності менструації, необхідно шукати можливість повноцінного обстеження жінки (виключення гіперпролактинемії тощо). Характерною лабораторною ознакою функціональної гіпоталамічної/стресової аменореї є значне зниження ЛГ при нормальних рівнях пролактину та ТТГ. Рівень естрадіолу при цьому може бути знижений або в межах норми.
  5. Оскільки гіпоталамічна аменорея має значні негативні наслідки на весь організм, за відсутності відновлення менструацій в безпечних умовах необхідно проводити лікування за участі фахівця з ендокринної гінекології.

Аменорея воєнного часу - це різновид гіпогонадотропної аменореї, а саме -функціональна гіпоталамічна аменорея. Розвиток цього виду аменореї досить вірогідний для сьогоднішньої ситуації в Україні. Об’єктивні дані змушують прогнозувати зростання цієї проблеми в наступні місяці. Проте, консультуючи жінку з аменореєю лікар будь-якої спеціальності має провести доступну диференційну діагностику причини аменореї: виключення вагітності, гіперпролактинемії, дисфункції щитоподібної залози, СПКЯ, функціональних кіст тощо.

Джерела:

  1. Gordon, Catherine M., et al. "Functional hypothalamic amenorrhea: an Endocrine society clinical practice guideline." The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism 102.5 (2017): 1413-1439
  2. Functional hypothalamic amenorrhea: Evaluation and management. Kathryn E Ackerman, MD, MPH Madhusmita Misra, MD, MPH www.uptodate.com
  3. Podfigurna, A., & Meczekalski, B. (2021). Functional Hypothalamic Amenorrhea: A Stress-Based Disease. Endocrines, 2(3), 203-211.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому