Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Алергія на собак (Canis familiaris )

17.08.2021
Фото - Алергія на собак (Canis familiaris )

 

Алергени тварин є одним з основних факторів ризику розвитку сенсибілізації та алергічних захворювань, таких як астма, алергічний риніт/кон'юнктивіт та атопічний дерматит. Як правило, інтенсивний контакт з будь-якою твариною, включаючи різноманітних членистоногих, плазунів, птахів та ссавців, може викликати алергічні реакції. Алергени собаки займають провідне місце серед алергенів свійських тварин. Дослідження доводять, що за рахунок дуже малих розмірів ці алергени можна виявити не тільки в домівках, де утримуються тварини, але й у громадських місцях (школах, дитячих садочках, офісах і інших місцях)

У великому дослідженні GALEN (The Global Asthma and Allergy European Network) вивчались варіанти сенсибілізації різноманітних інгаляційних алергенів у приміщенні та на відкритому повітрі в 14 європейських країнах. Середня частота cенсибілізації до алергенів собак становила 27,2%, коливаючись від 16,1 до 56%.

Діагностика алергії на собаку:

  1. Одним з найдешевших методів діагностики алергії на собаку є прик-тести, проте, не завжди цей метод має достовірні результати, оскільки його чутливість та специфічність залежать від якості використовуваного алергенного екстракту.
  2. Визначення специфічних IgE до екстракту алергену собаки вважається маркером сенсибілізації, тобто рекомендується для підтвердження алергії до собаки. Враховуючи те, що екстракт алергену містить усі алергенні білки – визначення специфічних антитіл до екстракту є зручним методом первинної діагностики.
  3. Молекулярна діагностика алергії на собаку базується на визначенні специфічних IgE до окремих алергенних білків (очищених або рекомбінантних). Молекулярна діагностика показана пацієнтам з моно- та полісенсибілізацією (для визначення головного та перехресно реагуючих компонентів) та для вибору тактики лікування, прогнозування ефективності АСІТ.
     

Шерсть/лупа та слина є основними джерелами алергенів собак. Головний алерген собаки Can f 1 (близько 22–24 кДа) належить до сімейства білків ліпокалінів і виробляється в епітеліальній тканині язика. За літературними даними, приблизно 70% пацієнтів з алергією на собак мають специфічні IgE до Can f 1. Цікаво, що самці виробляють більше Can f 1, ніж самки. Іншими алергенами для собак є:

  • Can f 2 ліпокалін;
  • Can f 3, сироватковий альбумін – білок, який перехресно реагує з сироватковими альбумінами інших ссавців, тому може бути пов`язаний з алергією на свинину;
  • Can f 4, ліпокалін;
  • Can f 5, простатичний калікреїн (білок, що продукується простатою собак-самців, але в невеликій кількості його також виявляють у складі лупи самців);
  • Can f 6 ліпокалін.
     

Перехресна реактивність між котами/собаками та іншими ссавцями:

Деякі ліпокаліни мають амінокислотні послідовності з ідентичністю до 60%, що пояснює перехресну реактивну здатність між ними, наприклад, Can f 6 (собака), Equ c 1 (кінь), Fel d 4 (кішка), Ory c 4 ( кролик), Mus m 1 (миша).

Специфічні IgE до Can f 6 присутні у 38% пацієнтів, сенсибілізованих до собак; однак вони виявляються також у 60% пацієнтів, сенсибілізованих як до котів, так і до собак, що може бути пов'язано з його ідентичністю з Fel d 4.

Дослідження показують перехресну реактивність між Can f 1 та ліпокаліном сльози людини.

Can f 5 демонструє певну гомологію з простатоспецифічним антигеном (PSA), що належить до сімейства калікреїнів. Тому припускають, що попередня сенсибілізація до Can f 5 може бути пов'язана з розвитком алергічних реакцій на сім`яну рідину людини.

Алгоритм діагностики алергії на собаку (включно з диференційною діагностикою з найбільш частим перехресним алергеном – кішкою)

Прояви перехресної реактивності:

ДІЛА пропонує наступні обстеження для діагностики алергії на собаку:

1. Визначення специфічних IgE до епідермісу (шерсті) собаки для підтвердження сенсибілізації

2. Визначення специфічних IgE до алергенів собаки у складі пакетних досліджень – у випадку появи симптомів алергії як при контакті з собакою, так і при підозрі на реакцію на інші алергени:

Астма\риніт (Астма\риніт діти) для виявлення причин інгаляційної алергії у дорослих та дітей відповідно – у випадку, скарг на нежить, кашель, сльозотечу, що турбують цілорічно та\чи сезонно, включно з алергенами собак

Пакет екзема – для пацієнтів зі скаргами на висипання, свербіння та сухість шкіри в поєднанні з симптомами алергії на тварин та до побутових алергенів

3. Молекулярна діагностика алергії – для підтвердження первинної сенсибілізації до алергенів собаки, прогнозування перехресних реакцій та призначення специфічної імунотерапії:

  • Визначення специфічних IgE до Can f1 - головного алергену собаки для підтвердження первинної сенсибілізації до алергенів собаки. Антитіла до Can f1 дозволяють прогнозувати АСІТ з високою ефективністю.
  • Визначення специфічних IgE до Can f3 – білку, що перехресно реагує з сироватковими альбумінами інших тварин, а також м`ясом (свининою) та молоком. При моносенсибілізації до Can f3 АСІТ не показана, пацієнту рекомендують дієту з виключенням м`яса слабкого просмаження та некип’яченого молока.
  • Визначення специфічних IgE до Can f5 – дозволяє прогнозувати прояви алергії тільки на собак-самців (при моносенсибілізації) та можливість контактної реакції на сім`яну рідину чоловіків у жінок під час статевого акту, що проявляється відчуттям подразнення, почервоніння, свербінням та\або висипаннями в місці контакту.
  • Специфічні IgE до головних (мажорних) компонентів собаки Can f1,Can f2 та мінорного (перехресного) компоненту Can f3. Всі ці компоненти входять до складу Молекулярного пакету «Алергокомпоненти собаки» - оптимальне рішення для пацієнтів, що планують специфічну імунотерапію алергенами собаки для прогнозу ефективності АСІТ.
     

Найбільший спектр молекул собаки входить до складу мультиплексних методів алергодіагностики – ISAC (112 алергенних молекул) та ALEX2 (117 алергокомпонентів та 178 екстрактів алергенів). Варто призначити дані методи пацієнтам, що крім алергії на собаку мають анафілаксію в анамнезі, високий ризик харчової алергії чи велику кількість позитивних тестів з екстрактами алергенів.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому