гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
F
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Значення виявлення стрептокока групи В у пренатальному скринінгу

20.05.2020
Фото - Значення виявлення стрептокока групи В у пренатальному скринінгу
 
Стрептококова інфекція групи В залишається найпоширенішою причиною неонатального раннього сепсису та важливою причиною пізнього початку сепсису у дітей раннього віку. Застосування внутрішньопологової антибіотикопрофілактики є єдиною на сьогодні ефективною стратегією профілактики перинатальної інфекції СГВ на ранніх стадіях захворювання, тобто протягом першого тижня життя.
 
Стрептокок групи B (СГВ), або Streptococcus agalactiae, – факультативна грампозитивна бактерія, як фізіологічний компонент мікробіому кишечника та піхви у деяких жінок. Травний тракт є резервуаром СГВ та джерелом колонізації сечостатевих шляхів.

Частота колонізації СГВ становить 10-30% під час вагітності. За даними спостережень при негативному скринінгу на СГВ в терміні 35-36 тижнів гестації 91% вагітних залишалися негативними на період пологів, а решта 9% ставали СГВ-позитивними. При позитивному скринінгу на СГВ в ці терміни 84% вагітних залишалися позитивними на період пологів, а решта 16% ставали СГВ негативними.
Враховуючи наявність чи відсутність акушерських факторів ризику розроблено алгоритм обстеження вагітних на СГВ та ведення їх залежно від отриманого результату.

Терміни і порядок проведення пренатального скринінгу

 
Враховуючи наявність або відсутність акушерських факторів ризику було розроблено алгоритм обстеження вагітних на СГВ і ведення їх в залежності від отриманого результату.
 
 
Жінки, яким необхідна внутрішньопологова антибактеріальна профілактика для запобігання ранньому захворюванню, спричиненого СГВ, визначаються відповідно до наведених рекомендацій:
 
АБ-профілактика проводиться АБ-профілактика не проводиться
Попередня дитина з хворобою, спричиненою СГВ Колонізація СГВ під час попередньої вагітності (якщо немає показань до профілактики під час поточної вагітності)
СГВ-бактеріурія у будь-якому триместрі поточної вагітності СГВ-бактеріурія під час попередньої вагітності (якщо немає показань до профілактики під час поточної вагітності) 
Позитивний вагінально-ректальний скринінг культури СГВ в терміні 35-37 тиж вагітності Негативний вагінально-ректальний скринінг культури СГВ в терміні 35-37 тиж вагітності, незалежно від факторів внутрішньоутробного ризику
Невідомий статус СГВ на початок пологів (культуральне дослідження не проводили або результати ще не отримані) та будь-яке з наступного: 
  • передчасні пологи до 37 тиж, 
  • розрив навколоплідних оболонок ≥18 год, 
  • температура тіла під час пологів ≥38 °C, 
  • позитивний ДНК-тест на СГВ 
Кесарів розтин, проведений перед початком пологів у жінки з неушкодженими амніотичними оболонками, незалежно від стану колонізації СГВ або гестаційного періоду

З метою профілактики стрептококової інфекції застосовують внутрішньовенне введення антибіотиків під час пологів:

  • або Бензилпеніцилін 1,2 г – в/в, навантажувальна доза, потім 600 мг кожні 4 год до народження дитини,
  • або Цефазолін 2,0 г – в/в, навантажувальна доза, потім 1,0 г кожні 6 год до народження дитини,
  • або Ванкоміцин 1,0 г – в/в, за 12 год до народження дитини.
     

Медична лабораторія ДІЛА для пренатального скринінгу пропонує:

Стрептокок групи В з антибіотикограмою з МІС
(автоматизована мікробіологія)
Стрептокок групи В, Streptococcus agalactiae,
посів з антибіотикограмою
  • більш широкий спектр антибактеріальних препаратів;
  • коротше терміни виконання: 4 дні проти 6 днів стандартного бакпосіву;
  • визначення всіх маркерів антибіотикорезистентності!
  • виявлення стрептокока групи В культуральним методом;
  • визначення чутливості стрептокока групи В до антибіотиків;
  • виконання дослідження з використанням бульйону з антибіотиками для селективного збагачення стрептококів групи В (BioMerieux, Франція) та хромогенного поживного середовища Strepto B Agar (BioMerieux, Франція).


Джерела:

1. Centers for Disease Control and Prevention. Prevention of perinatal group B streptococcal disease–revised guidelines from CDC, 2010. MMWR Recomm Rep. 2010. https://www.cdc.gov/groupbstrep/guidelines/
2. American College of Obstetricians and Gynecologists Committee on Obstetric Practice. ACOG Committee Opinion No. 485: Prevention of early-onset group B streptococcal disease in newborns. Obstet Gynecol. 2011 Apr.
3. Early onset Group B Streptococcal disease Queensland clinical guidelines, 2016.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому