Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Рак простати

Створено: 25.11.2024
Фото - Рак простати
  1. Що таке рак простати?
  2. Як він виникає?
  3. Як діагностується рак простати?
  4. Як лікується рак простати?
  5. Статистика захворюваності на рак простати
  6. Профілактика раку простати
 

Що таке рак простати?

Рак передміхурової залози – це захворювання, при якому клітини передміхурової залози починають безконтрольно рости й розмножуватися.

Це захворювання є серйозною проблемою для чоловічого здоров’я. Воно посідає друге місце серед найчастіше діагностованих раків у чоловіків і в основному залежить від віку. Сімейний анамнез та етнічне походження також підвищують ризик виникнення раку простати, що свідчить про генетичну схильність.

Простата, або передміхурова залоза, – це невелика залоза, розташована нижче сечового міхура та перед прямою кишкою у чоловіків. Вона є частиною репродуктивної системи та відіграє важливу роль у виробленні сім'яної рідини, яка входить до складу сперми і забезпечує живлення та захист сперматозоїдів під час руху в жіночих статевих шляхах.

Простата виробляє секрет, багатий на ферменти, які підтримують оптимальний pH для активності сперматозоїдів. З віком ця залоза може збільшуватись, що призводить до таких проблем, як доброякісна гіперплазія простати та підвищення ризику розвитку простатиту або раку простати.

ПЕРЕКЛАД:
Сечовий міхур
Сім’яні пухирці
Простата
Уретра

 

Як виникає рак передміхурової залози?

Рак виникає тоді, коли порушується природний процес поділу клітин і вони починають безконтрольно розмножуватись. В них виникають генетичні зміни (мутації), що дозволяють створювати нові, відмінні від нормальних, клітини, які швидко зростають, витісняють і перемагають звичайні клітини залози.

Рак простати групують у чотири стадії:

Рання стадія | Стадії I і II: пухлина не поширюється за межі простати. Це часто називають «ранньою стадією» або «локалізованим» раком простати.

Розширений локальний | Стадія III: Рак поширюється за межі передміхурової залози, але лише на сусідні тканини – жирову клітковину або сім’яні пухирці. Її називають «місцево поширеним раком простати».

Розширений | Стадія IV: Рак поширюється за межі передміхурової залози в інші частини, такі як лімфатичні вузли, кістки, печінка або легені. Цю стадію називають «метастатичною».

ПЕРЕКЛАД:

На ранній стадії рак передміхурової залози не поширюється за межі передміхурової залози. Зазвичай він росте повільно і називається локалізованим раком простати.

Позначення: сечовий міхур, сім’яні пухирці, уретра, простата, ракова пухлина

 

Як діагностується рак простати?

На ранніх стадіях рак передміхурової залози часто не має симптомів. Коли симптоми все ж виникають, часто це вже ІІІ або IV стадія захворювання, коли лікування може бути неефективним.

Важливо знати, що рак передміхурової дуже схожий на стан, який називається доброякісною гіперплазією передміхурової залози. Збільшена простата може тиснути на сечовий міхур і стискати уретру, що сповільнює потік сечі та викликає відчуття неповного спорожнення сечового міхура.

Доброякісна гіперплазія простати зустрічається набагато частіше, ніж рак. За одними тільки симптомами дуже важко відрізнити ці два захворювання, тому обов’язково зверніться до лікаря, якщо маєте якісь із цих симптомів:

  • часте сечовипускання, особливо вночі
  • слабкий або переривчастий потік сечі
  • проблеми з сечовипусканням або напруга при сечовипусканні
  • проблеми з утриманням сечі
  • відчуття, ніби сечовий міхур не повністю спорожнився
  • тупий біль у паху або тазу
  • еректильна дисфункція (труднощі з ерекцією) або болісна еякуляція

Причина раку передміхурової залози достеменно невідома, але існують певні фактори, здатні підвищити ризик захворювання:

  • Вік: з віком у чоловіків зростає ризик захворіти на рак простати. Пошкодження генетичного матеріалу клітин передміхурової залози більш ймовірне для чоловіків старше 55 років.
  • Етнічна приналежність:афроамериканці мають вищий рівень захворюваності порівняно з світлошкірими чоловіками.
  • Сімейний анамнез:чоловіки, у яких дідусь, батько чи брат, хворіли або хворіють на рак передміхурової залози, мають більш високий ризик захворювання. Наявність у сім’ї жінок, хворих на рак молочної залози та яєчників також підвищує ризик раку передміхурової залози.
  • Вагадеякі дослідження, вказують на те, що надмірна вага у віці старше 50 років пов’язана з більшим ризиком розвитку раку простати. Лікарі радять підтримувати здорову вагу, щоб зменшити ризик.

Як діагностується рак простати?

Рак передміхурової залози може бути запідозрений на підставі відповідних скарг, пальцевого ректального дослідження та/або визначення рівня простат-специфічного антигена (ПСА). Не менш важливим для раннього виявлення раку простати є збір сімейного анамнезу.

Тест на ПСА. Це аналіз крові, який вимірює кількість ПСА у крові. ПСА - це білок, що виробляється в передміхуровій залозі і в разі її захворювань його рівень зростає. Незвично висока кількість ПСА в крові може бути ознакою раку простати. Також підвищення ПСА після лікування може свідчити про те, що воно неефективне.

Проте, тест на ПСА сам по собі не може забезпечити точну діагностику, адже на нього впливають вік, збільшення простати або інфекція сечовивідних шляхів. Тому аналіз крові на ПСА часто поєднується з іншими видами дослідження.

Тест на ПСА рекомендовано проходити чоловікам, які мають підвищений ризик з метою раннього виявлення раку простати:

  • усім віком від 50 років;
  • віком від 45 років з наявністю в родині раку передміхурової залози;
  • віком від 40 років з мутаціями BRCA2.

ДІЛА пропонує Комплекс №229 "Індекс вільного ПСА ((ПСА вільн/ПСА заг)х100)", який має більшу чутливість щодо виявлення злоякісного процесу передміхурової залози ніж загальний ПСА.

Пальцевий ректальний огляд.Це найпростіший і найдоступніший спосіб перевірити розмір і структуру простати. Неправильна або затверділа частина простати може бути ознакою пухлини. Однак не всі частини простати можна промацати під час пальцевого ректального дослідження. Тому зазвичай це поєднується з тестом на ПСА та врахуванням інших факторів —віку, скарг, сімейної історії тощо.

За потреби лікар також може призначити загальноклінічні дослідження, такі як загальні аналізи крові l;та сечі,щоб допомогти вирішити, чи потрібне подальше тестування.

Якщо тест на ПСА, пальцеве ректальне обстеження, аналізи крові чи сечі або інші фактори (наприклад, сімейний анамнез, раса чи вік) вкажуть на ймовірний рак передміхурової залози, лікар може призначити додаткове інструментальне обстеження.

Візуалізаційні тестидопомагають виявити рак, включаючи його розмір, розташування та інші характеристики, наприклад розмір самої простати за рахунок отримання зображень.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ)забезпечує детальне уявлення про рак простати. Вона також використовується для визначення того, чи поширився рак на сусідні лімфатичні вузли або кістки тазу.

Комп’ютерна томографія (КТ) робить багато рентгенівських знімків вашого тіла під різними кутами, а комп’ютер об’єднує їх в єдине детальне зображення.

Позитронно-емісійна томографія (ПЕТ)використовується після того, як вам поставили діагноз, щоб визначити ступінь раку або перевірити наявність метастазів. ПЕТ-сканування вимагає ін’єкції радіоактивної речовини-індикатора у кров, що допомагає виявляти ракові клітини, які на скануванні відображаються у вигляді яскравих плям.

PSMA/ПЕТ-візуалізація – це особливий вид ПЕТ-візуалізації, який визначає місцезнаходження особливого білка - простатоспецифічного мембранного антигену (PSMA) на поверхні ракових клітин простати. PSMA/PET спрямований на виявлення метастазів у лімфатичні вузли або віддалені області.

Сканування кістокможе виявити, чи поширився рак на кістки.

Незважаючи на результати дослідження на ПСА та пальцевого ректального огляду, єдиним способом підтвердити рак є біопсія. Це процедура, під час якої, з простати забирають зразок клітин та перевіряють на наявність ракових клітин у лабораторії.

Генетичний тест використовується для виявлення аномальних змін в генах. Два основних типи генетичних тестів, які використовуються для визначення раку передміхурової залози:

  • тестування зародкової лінії шукає характерні зміни в генах BRCA1, BRCA2, ATM, CHEK2, MLH1, MSH2, MSH6, PALB2, PMS2 та ін. Деякі мутації можуть загрожувати більш ніж одним типом раку. Мутації зародкової лінії в таких генах, як BRCA1 або BRCA2, також пов’язані з раком молочної залози, раком яєчників, раком підшлункової залози та раком шкіри (меланома). Мутації зародкової лінії в MSH2, MSH6, MLH1 і PMS2 пов’язані з колоректальним раком і раком матки на додаток до раку простати;
  • тестування молекулярних біомаркерівдопомагає визначити, наскільки ймовірно, що рак може поширитися на інші частини тіла і визначає чи має рак передміхурової залози малий чи високий ризик
 

Як лікується рак простати?

Рак передміхурової залози на ранніх стадіях добре лікується і часто виліковний. Чим раніше буде встановлено діагноз та розпочато лікування, тим більша ймовірність одужати. Більшість людей, які виявили рак простати на ранній стадії живуть без раку, як правило, решту життя ,тим більше, що на сьогодні пацієнти із раком передміхурової залози мають більше можливостей для лікування, ніж раніше.

Лікування раку передміхурової залози на ранній стадії включає хірургічне втручання, променеву терапію та гормональну терапію. Однак деякі люди з раком передміхурової залози не потребують негайного лікування. Багато пацієнтів із ранньою стадією раку передміхурової залози можуть знаходитись на активному спостереженні, щоб не допустити прогресування захворювання. Під час активного спостереження потрібно регулярно проходити обстеження і здавати аналізи.

Лікування прогресуючої стадії раку простати включає гормональну терапію, хіміотерапію, променеву терапію, хірургічне втручання та інші методи лікування.

Раннє виявлення та лікування можуть значно знизити ймовірність прогресування раку передміхурової залози до пізньої стадії. Багато людей із раком передміхурової залози на пізній стадії продовжують жити з раком і, зрештою, можуть померти від чогось іншого.

 

Статистика захворюваності на рак простати

Статистика Національного канцер-реєстру свідчить про те, що чоловіки в Україні… не люблять обстежуватися, нехтуючи своїм здоров’ям. Кількість зареєстрованих діагнозів раку простати у 2022 році склала 6806 випадків, а у 2023 вже 7544. При цьому кількість смертей становила 2553 і 2501 випадок відповідно, що складає ТРЕТИНУ хворих.

За відсутність адекватного проходження профоглядів свідчить і той факт, що на І стадії рак простати було виявлено лише у 0,2%, а от вже на ІІ – 36,5%, ІІІ – 19,5% і четвертій – 37,2%.

Зрештою, на профоглядах виявлено усього 8,5% усіх випадків раку передміхурової залози. Це при тому, що спецлікуванням охоплено 75,7% хворих.

Чоловіки, пам’ятайте:при ранньому виявленні рак передміхурової залози має один із найвищих показників виживаності серед інших видів раку! Тому обстежуйтеся регулярно, починаючи із 40 років, тим більше, що тест на ПСА можна зробити в будь-якому відділенні лабораторії.

 

Профілактика раку простати

Профілактика раку простати базується на підтримці здорового способу життя та регулярному моніторингу стану простати, особливо для чоловіків старшого віку або тих, хто має спадкову схильність до цього захворювання. Підвищений ризик раку передміхурової залози мають чоловіки старше 50 років або старше 45 років, у яких в родині траплялися випадки цього захворювання. Скринінг раку простати, який базується на визначенні рівня ПСА, сприяє ранньому виявленню патології передміхурової залози і є основним методом профілактики.

А щоб зменшити ризик розвитку захворювання, слід дотримуватись загальних правил, які працюють для більшості онкологічних патологій:

Збалансоване харчування: раціон, багатий на овочі, фрукти, клітковину і з мінімальною кількістю тваринних жирів, може знизити ризик. Особливо корисними є помідори (через високий вміст лікопіну), броколі та інші хрестоцвіті овочі

Фізична активність:регулярні фізичні навантаження сприяють зниженню ризику раку, підтримці здорової ваги та зміцненню імунітету. Навіть помірна фізична активність, як-от ходьба, корисна для здоров'я простати.

Контроль ваги: надмірна вага пов'язана з підвищеним ризиком розвитку агресивних форм раку простати.

Обмеження шкідливих звичок: зменшення вживання алкоголю та відмова від куріння покращують загальний стан здоров'я та знижують ризики для простати.

Прості щоденні зміни в способі життя можуть мати значний вплив на здоров'я простати та знизити ризик раку.

 

Література:

  1. NCCN GUIDELINES® 2024 FOR PATIENTS Early-Stage Prostate Cancer.
  2. РАК В УКРАЇНІ, 2022 – 2023 Захворюваність, смертність, показники діяльності онкологічної служби БЮЛЕТЕНЬ НАЦІОНАЛЬНОГО КАНЦЕР-РЕЄСТРУ УКРАЇНИ № 25, Київ – 2024.
  3. СТАНДАРТ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ РАК ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ, МОЗ України.
Редакторська група
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому