гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Правильний догляд за новонародженою дитиною

03.05.2024
Фото - Правильний догляд за новонародженою дитиною
 1. Що потрібно новонародженому в перший місяць життя?
 2. Чи є відмінність у догляді за новонародженим хлопчиком та дівчинкою?
 3. Як правильно купати новонароджену дитину?
 4. Як доглядати за шкірою новонародженого?
 5. Що робити з попрілостями у новонародженого?
 6. Як обробляти пупок у новонародженого?
 7. Як часто міняти підгузник новонародженому?
 8. Як укладати спати новонародженого?
 9. Чому новонароджена дитина постійно плаче? Як заспокоїти?
 10. Як спостерігати за самопочуттям дитини?
 11. Що не рекомендовано робити новонародженим?
 12. Догляд за новонародженою дитиною: поради та рекомендації


Як доглядати за новонародженою дитиною? Що потрібно новонародженому в перший місяць життя? Як обробляти пупок у новонародженого? – відповіді експертів на ДІЛА Blog

Для батьків народження дитини – це один з найважливіших моментів в житті. Проте разом з ним приходить і відповідальність та розуміння правильного догляду за новонародженою дівчинкою чи хлопчиком. Перший догляд розпочинається ще у пологовому будинку, де зазвичай вам пояснюють всі нюанси та допомагають з першими кроками.

 

Що потрібно новонародженому в перший місяць життя?

У перший місяць життя новонародженій дитині потрібна особлива турбота та увага. Важливо забезпечити немовляті комфортне середовище, правильне та достатнє харчування, подбати про якісний сон та дотримуватись всіх гігієнічних процедур. Малюк потребує ваших ніжних обійм, ласки та зв'язку з батьками, що сприяє його фізіологічному та емоційному розвитку.

Їжа. Годування груддю або штучне годування молочною сумішшю новонародженій дитині потрібне кожні 2-3 години впродовж доби або за потребою малюка.
Сон. Новонароджені діти сплять досить багато часу, від 14 до 17 годин на добу. Важливо забезпечити безпечну та комфортну атмосферу для сну, уникати перегрівання та подбати про правильне положення тіла.
Гігієна. Регулярне приймання ванни (зазвичай кожні 2-3 дні), догляд за пупком, зрізання нігтів тощо.
Відвідування лікаря. Перші візити до педіатра для огляду, ваги та перевірки на наявність будь-яких проблем зі здоров’ям, а також для вакцинацій є необхідними для правильного розвитку дитини по місяцях.
Щоденний контакт. Багато обійм, розмов та ніжності допоможуть зміцнити зв’язок між батьками та дитиною, а також сприятимуть її фізичному та емоційному розвитку.
 

Чи є відмінність у догляді за новонародженим хлопчиком та дівчинкою?

Догляд за хлопчиком та дівчинкою схожий, але є кілька відмінностей щодо гігієнічних процедур. Дівчаток необхідно підмивати спереду назад, тобто від статевих губ до заднього проходу. Щодо гігієнічного догляду за новонародженим хлопчиком спочатку потрібно помити статеві органи, а потім – область заднього проходу.

 

Як правильно купати новонароджену дитину?

Купання новонародженої дитини – це важлива процедура, яка потребує уваги і обережності. Перед початком купання переконайтеся, що температура повітря в кімнаті від +20 до +24° С, а води – приблизно +37° С. Краще купати малюка ввечері перед наступним годуванням, щоб сприяти розвитку режиму дня і ночі. Підготуйте речі для дитини перед купанням, щоб одразу вдягнути її та уникнути переохолодження. Якщо є можливість купати немовля з помічником (чоловік, мама, сестра тощо) цей процес буде легшим і безпечнішим. Опускайте малюка в воду обережно, тримаючи його під спинкою і підтримуючи голову. Під час купання спілкуйтесь з дитиною, щоб заспокоїти її та забезпечити відчуття безпеки. Уникайте купання безпосередньо після годування, щоб в новонародженої дитини не було зригування.

 

Як доглядати за шкірою новонародженого?

Шкіра новонародженої дитини ніжна та чутлива, тому важливо використовувати спеціальні засоби для догляду, які не містять агресивних компонентів. Купайте малюка не частіше одного разу на день в теплій воді (близько 37 градусів Цельсія). Використовуйте м'які дитячі засоби без парабенів та інших шкідливих речовин. Після кожного купання обов'язково наносьте на шкіру дитини зволожуючий крем, щоб запобігти сухості та подразненню шкіри.

Вчасно змінюйте підгузники, щоб уникнути подразнення шкіри від контакту з сечею яи калом. Робіть легкі масажні рухи на шкірі малюка, особливо під час зміни підгузника або перед сном. Масаж допомагає покращити циркуляцію крові та розслабити новонароджену дитину.

Якщо ви помітили будь-які ознаки подразнення, висипу чи сухості шкіри, зверніться до педіатра. Він порадить спеціальні засоби для догляду за проблемною шкірою малюка та надасть необхідні рекомендації.

 

Що робити з попрілостями у новонародженого?

Попрілості у немовлят можуть викликати занепокоєння у батьків, але вони зазвичай не є серйозними і зникають з часом. Для полегшення дискомфорту можна застосовувати помʼякшувальні доглядові засоби, такі як олія чи крем для дітей з заспокійливими компонентами.

Також важливо запобігати подразненню шкіри, уникати тертя та забезпечувати достатнє зволоження шкіри. Якщо попрілості не зникають або супроводжуються іншими симптомами, краще звернутися до лікаря для консультації.

 

Як обробляти пупок у новонародженого?

Пупок новонародженого потребує ретельної гігієни та обробки антисептичними засобами до його повного загоєння. В середньому термін відпадання пупка від 4 до 15 днів.

Під час догляду за пупком важливо дотримуватися стерильності та мити руки перед кожним контактом з цією областю.

Найголовніше підтримувати вільну циркуляцію повітря навколо пупка новонародженого, щоб швидше затягнулася пупкова ранка. Проведення повітряних ванни 3-4 рази на день допомагає цьому від самого народження. Важливо використовувати спеціальні підгузники для новонароджених та відвертати їх край, щоб не травмувати пупок. Одяг дитини повинен бути вільним, щоб забезпечити доступ повітря до області пупка.

Деякі педіатри підтримують сучасний підхід догляду за новонародженою дитиною та радять ніяк не втручатись, адже відпадання пупка – це природній процес і ранка заживе самостійно і без вашого втручання. Який спосіб догляду за новонародженим в перші дні обрати — рішення за батьками. Памʼятайте, що при будь-яких питаннях ви завжди можете звернутись до свого лікаря.

 

Як часто міняти підгузник новонародженому?

Підгузник слід міняти після кожного випорожнення. Зазвичай у новонароджених це відбувається кожні 2-3 години. Вчасна зміна допомагає зберегти шкіру малюка сухою та здоровою, запобігаючи подразненням. Також важливо слідкувати за сигналами від малюка, що вказують на потребу у зміні підгузника.

 

Як укладати спати новонародженого?

Малюка слід класти спати на спину на рівній та ортопедичній поверхні, без зайвих предметів у ліжечку, що можуть заважати під час сну або ж будь-яким можливим чином повпливати на дихання.

Перш за все, важливо створити спокійне середовище: забезпечте приглушене освітлення, подбайте про комфортну температуру та спокійну атмосферу. Доглядові ритуали перед сном, наприклад, купання або масаж, можуть допомогти дитині розслабитися. Важливо також забезпечити правильну позицію голови, щоб уникнути проблем з диханням. Новонароджена дитина має спати до 15-17 годин на добу.

 

Чому новонароджена дитина постійно плаче? Як заспокоїти?

Плач – це спосіб спілкування для малюка. Новонароджені діти часто плачуть, оскільки це є їхнім способом вираження потреб і комунікації з оточуючим світом. Причини можуть бути різними: вони можуть бути голодні, втомлені, потребувати зміни підгузку або батьківської уваги. Якщо проблема не у підгузку чи відсутності їжі, заспокоїти дитину можна, тримаючи її на руках, ніжно колихаючи або гладячи по спинці, співаючи чи забавляючи тихими звуками. Важливо також перевірити, чи не повʼязаний плач з супутніми проблемами під час огляду у педіатра.

 

Як спостерігати за самопочуттям дитини?

Спочатку важливо звернути увагу на реакції дитини на зміни навколишнього середовища: як вона реагує на світло, звуки, дотики. Також необхідно спостерігати за її виразом обличчя та мімікою, щоб зрозуміти, чи вона задоволена чи ні, чи зручно їй тощо. Не забувайте також про важливість спостереження за сном та їжею: чи спокійно спить немовля і чи харчується належним чином. Також памʼятайте, що ви завжди можете звернутися за допомогою до лікаря, якщо виникають будь-які сумніви чи питання щодо здоров'я дитини.

 

Що не рекомендовано робити новонародженим?

 • Не залишайте дитину без нагляду: новонародженим малюкам потрібен постійний догляд і піклування;
 • Не дозволяйте курити в приміщенні, де перебуває малюк: дитячі легені дуже чутливі до диму;
 • Не використовуйте подушку або інші м'які предмети у колисці: це може бути небезпечним для дихання дитини;
 • Не допускайте перегрівання чи переохолодження новонародженої дитини.
   

Дотримання правил безпеки і стеження за здоров’ям малюка – основні завдання батьків новонароджених

 

Догляд за новонародженою дитиною: поради та рекомендації

Щоб забезпечити немовляті правильний догляд важливо дотримуватись маленьких. але дуже важливих правил:

 1. Регулярні візити до лікаря: дотримуйтесь графіку відвідувань педіатра для перевірки здоров'я та розвитку дитини по місяцях. Це допоможе вчасно виявити будь-які проблеми та отримати необхідні поради.
 2. Контроль за температурою: Важливо підтримувати оптимальну температуру в кімнаті, де перебуває дитина, щоб вона відчувала себе комфортно. Уникайте перегрівання або переохолодження.
 3. Масаж: Виконуйте легкі масажні процедури для дитини, щоб допомогти їй розслабитися та зняти напругу в м'язах.
 4. Постійне навчання: Будьте завжди готові вивчати нові методи та підходи до догляду за дитиною, оскільки кожна дитина унікальна і її потреби можуть змінюватися з розвитком пл місяцях.
 5. Турбота про себе: Не забувайте про власний відпочинок та догляд за собою. Здорові та наповнені ресурсом батьки можуть краще доглядати за своєю дитиною, тож не відмовляйтесь від допомоги рідних.

Правильний догляд за новонародженою дитиною в перші місяці життя відіграють важливу роль у формуванні її здоров'я та розвитку. Дотримуючись рекомендацій щодо гігієни, харчування, сну, медичного спостереження та догляду, немовлята зможуть насолоджуватися хорошим самопочуттям без жодного дискомфорту під час свого росту та розвитку, а батьки відчуватимуть радість від піклування за новонародженою дитиною.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому