гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Бронхіальна астма: симптоми, діагностика та лікування

07.05.2024
Фото - Бронхіальна астма: симптоми, діагностика та лікування
 1. Вступ
 2. Як проявляється астма?
 3. Види та класифікація бронхіальної астми
 4. Діагностика: як перевірити чи є астма?
 5. Лікування бронхіальної астми
 6. Як зняти напад бронхіальної астми?
 7. Заключні думки. Профілактика бронхіальної астми


Що таке бронхіальна астма? Симптоми та причини захворювання. Сучасні методи лікування та діагностики бронхіальної астми у медичній лабораторії ДІЛА

Бронхіальна астма: дихай вільно!

Здоров’я легенів та дихальних шляхів – фундамент здорового фізичного стану нашого організму. Проте, для багатьох людей дихання може стати викликом через хворобу, відому як бронхіальна астма.

 

Вступ

Бронхіальна астма або ж ядуха – це захворювання дихальних шляхів, яке характеризується запальним процесом та бронхоспазмом. Стан, коли дихання може стати важким і навіть небезпечним. Проте, завдяки науковим дослідженням та вдосконаленим методам лікування, багато людей з астмою можуть жити повноцінним життям і дихати вільно.

Бронхіальна астма може виникати у будь-якому віці, але найчастіше вона розвивається у дитинстві. Захворювання може бути генетично обумовленим, тобто спадковим, або ж набутим, як результат впливу факторів навколишнього середовища, таких як забруднене повітря, алергія тощо.

 

Як проявляється астма?

Головними симптомами бронхіальної астми є:

Задишка, для якої характерним є утруднений видих, особливо вночі або після фізичного навантаження.
Часті напади нічного кашлю або ж ранковий кашель з мокротинням чи сухий.
Спазми та відчуття стиснення або болю в грудях.
Зменшення життєвого об’єму легень, що може призвести до втоми та недостатнього виділення вуглекислого газу з організму.
Свербіж та подразнення в горлі, що може призводити до кашлю.


Деякі люди можуть також відчувати втому, слабкість або навіть втрату апетиту через захворювання. Симптоми астми можуть погіршуватися за впливу алергенів (пилком рослин, шерстю тварин, пилом), вірусних інфекцій, холодного повітря або інших подразників.

 

Види та класифікація бронхіальної астми

Одним з варіантів класифікації бронхіальної астми є поділ за частотою симптомів. Інтермітуюча астма характеризується періодичними нападами з тривалими інтервалами без симптомів, тоді як постійна астма проявляється частими симптомами, навіть щодня.

Також можна класифікувати астму за етіологією. Алергічна астма спровокована алергенами, такими як пилок, шерсть тварин, пил, тоді як неалергічна астма спровокована іншими факторами, такими як куріння, ліки, шкідливі речовини. Причина алергічної бронхіальної астми може бути встановлена за допомогою шкірних алергопроб - прик-тестів. Це дослідження полягає у виявленні підвищеної чутливості до речовин, які викликають захворювання та призводять до нападів астми. Під час алергопроб вводяться невеликі кількості потенційних алергенів на шкіру або підшкірно. Потім спостерігається реакція шкіри на ці речовини. Позитивна реакція може свідчити про наявність алергії, яка може бути пов'язана з бронхіальною астмою.

Це дослідження має обмеження за віком, а також його не можна проводити під час загострення хвороби, адже воно може спричинити посилення симптомів. Тому на сьогодні зручніше користуватися сучасними методами лабораторної діагностики, які є безпечними, адже спроможні встановити причинний алерген за дослідженням крові без введення потенційно небезпечної речовини в організм.

Симптоми алергічної бронхіальної астми можуть включати:

 • напади задишки або утрудненого дихання, особливо після контакту з алергенами;
 • сухий або вологий кашель, який може погіршуватися вночі або рано вранці;
 • відчуття стиснення у грудях, втрата енергії або втома.
   

Це лише деякі з симптомів, які можуть вказувати на наявність алергічної бронхіальної астми. Важливо вчасно консультуватися з лікарем для діагностики та лікування цього захворювання.

За тяжкістю є такі види астми:

 • легка астма, що майже не супроводжується нападами;
 • помірна астма, що може мати періодичні та тривалі напади;
 • важка астма, яка може призводити до серйозних ускладнень.
   

Астматичний статус – це стан, коли астма погіршується настільки, що звичайні методи контролю не допомагають зняти симптоми.

Астматичний статус визначається за ступенем контролю симптомів і функцією легенів у пацієнта з бронхіальною астмою. Він може бути періодичним або постійним, а також може визначатися як легкий, помірний або важкий.

Також однією з форм астматичного статусу є персистуюча бронхіальна астма, коли симптоми присутні на постійній основі, без значного полегшення між нападами. Лікування цієї форми астми включає регулярне використання препаратів для контролю симптомів та запобігання загострень, а також вчасне вживання лікарських засобів під час нападів.

 

Діагностика: як перевірити чи є астма?

Діагноз бронхіальної астми зазвичай встановлюється за допомогою медичного огляду, фізичного обстеження, а також за результатами додаткових досліджень, таких як алергопроби чи лабораторні дослідження.

Перш за все, важливо звернутися до лікаря, який може провести комплексне обстеження і визначити наявність астми. Основні методи діагностики астми включають:

 • функціональні дихальні тести, такі як спірометрія, яка дозволяє виміряти об’єм і швидкість повітря, що виділяється з легенів;
 • тестування на алергію, так як найчастіше саме алергія є провокуючим фактором для виникнення захворювання;
 • комп’ютерна томографія (КТ) легень в  деяких випадках також може бути проведена для виявлення структурних змін, таких як звуження бронхів або пухлини, що можуть бути пов’язані з астмою;
 • дослідження слизу з дихальних шляхів, що може допомогти виявити специфічні зміни, характерні для астми.
   

Для точної діагностики та лікування важливо провести комплексне обстеження пацієнта, яке включає як клінічні, так і лабораторні методи дослідження. У медичній лабораторії ДІЛА ви можете обрати Пакет «Астма/Риніт» з алергокомпонентами для виявлення сенсибілізації до основних алергенів, що викликають розвиток симптомів астми.

В якості скринінгового обстеження можна пройти мультикомпонентний сучасний алерготест ALEX2, який дозволяє одночасно визначити підвищену чутливість до 295 алергенів.

Лікар враховує всі ці дані для постановки діагнозу та розробки індивідуального плану лікування для кожного пацієнта.

 

Лікування бронхіальної астми

Лікування бронхіальної астми зазвичай включає в себе використання протизапальних лікарських засобів, таких як інгалятори з кортикостероїдами, а також бронходилататорів для зняття спазму бронхів та полегшення дихання.

Для контролю стану астми лікарі можуть рекомендувати вести спеціальний щоденник симптомів, уникати тригерів, які можуть спричинити напад і регулярно перевіряти функціонування легенів. Важливо також приділяти увагу здоровому способу життя, збалансованому харчуванню та посильній регулярній фізичній активності. Лікування астми має бути індивідуальним і проводитися під наглядом кваліфікованого фахівця

 

Як зняти напад бронхіальної астми?

У випадку нападу бронхіальної астми важливо надати хворому невідкладну допомогу. Лікування нападу може включати використання бронходилататорів, які допомагають розширити дихальні шляхи та полегшити дихання.

Перша допомога при нападі бронхіальної астми вимагає швидких та ефективних заходів для полегшення дихання і покращення стану хворого. Перш за все, важливо заспокоїти людину і допомогти їй зайняти комфортну позу, яка полегшить дихання. Далі, якщо хворий має при собі інгалятор з бронходилятатором, він повинен використати його згідно з інструкцією. Це допоможе розширити дихальні шляхи та полегшити дихання. У разі загострення астми, коли стан пацієнта погіршується або виникає важке дихання, негайно потрібно викликати швидку медичну допомогу. Не забувайте, що кожен випадок астми може бути різним, тому завжди краще консультуватися з лікарем для отримання індивідуальних порад та належної медичної допомоги.

 

Заключні думки. Профілактика бронхіальної астми

Бронхіальна астма — серйозне захворювання, але існують кроки, які можна вжити для його профілактики.

Перш за все, важливо уникати контакту з алергенами та подразниками, такими як пилок, пил, тютюновий дим тощо. Підтримання чистоти в домі, використання зволожувачів повітря та очисників може допомогти зменшити прояви кашлю. Регулярна фізична активність і збалансована дієта також сприяють загальному здоров'ю дихальних шляхів. Важливо уникати стресу та вчитися ефективно керувати ним, оскільки стресові ситуації можуть теж викликати загострення. Не забувайте про регулярні консультації з лікарем і вчасне лікування для попередження розвитку астматичних симптомів.

Астма – хронічна хвороба, але з правильним доглядом та лікуванням люди з цим захворюванням можуть жити повноцінним життям, дихаючи вільно та без перешкод.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому