Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Акне (вугровий висип): симптоми, діагностика та лікування

04.07.2024
Фото - Акне (вугровий висип): симптоми, діагностика та лікування
 1. Вступ
 2. Що таке акне?
 3. Симптоми та причини акне
 4. Стадії акне
 5. Види акне
 6. Які аналізи потрібно здати при акне?
 7. Лікування акне
 8. Як лікувати акне у підлітків?
 9. Акне новонародженого
 10. Заключні думки. Профілактика постакне
 11. Питання/відповіді
 

Вступ

Шкіра є найбільшим органом людського тіла, що виконує безліч життєво необхідних функцій. Вона захищає нас від зовнішніх впливів, регулює температуру тіла, а також є важливим елементом нашого зовнішнього вигляду. Незважаючи на її міцність і здатність до регенерації, шкіра часто піддається різним проблемам, серед яких однією з найпоширеніших є акне.

 

Що таке акне?

Акне, також відоме як вугровий висип – це хронічне захворювання шкіри, яке виникає через закупорку та запалення сальних залоз. Це поширена проблема, яка може виникнути у будь-якому віці, але найчастіше спостерігається у підлітків та молодих людей.

 

Симптоми та причини акне

Акне проявляється у вигляді різних висипань на шкірі, таких як комедони (чорні та білі вугрі), пустули (гнійники), папули (невеликі запалені вузлики), а також більш глибокі запальні вузли, такі як нодули та кісти.

 До основних причин акне належать:

 • Гормональні зміни: підвищений рівень андрогенів сприяє збільшенню вироблення шкірного сала;
 • Бактерії: присутність бактерії Propionibacterium acnes на шкірі викликає запалення;
 • Генетика: схильність до акне може передаватися спадково;
 • Жирна шкіра: надмірне вироблення шкірного сала сприяє утворенню комедонів;
 • Харчування та стрес: вживання продуктів з високим глікемічним індексом та стресові ситуації можуть погіршувати стан шкіри.
   

Розуміння цих симптомів і причин дозволяє ефективніше позбавитись акне та вчасно звертатися до фахівця за допомогою.

 

Стадії акне

Акне може розвиватися в кілька стадій, які відрізняються за тяжкістю та типом висипань на шкірі. Розпізнавання стадії акне важлива для визначення оптимального лікування і попередження утворення рубців.

 1. Легка або перша стадія: характеризується наявністю комедонів (вугрів) — відкритих або закритих. Зазвичай це поодинокі висипання на обличчі, грудях або спині.
 2. Середня стадія акне: можуть бути помітні більше комедонів, а також папули та пустули.
 3. Важка стадія: характеризується значною кількістю папул, пустул та інших запалених елементів, що можуть призводити до серйозного дискомфорту та залишати шрами і рубці на шкірі після виліковування.

Конглобатні акне — це одна з найважчих форм вугрової хвороби, яка характеризується появою великих, глибоких та болісних вузлів під шкірою. Ці акне можуть об’єднуватися в конгломерати, утворюючи великі запалені області. Вони часто супроводжуються кістами, з яких може витікати гній. Цей тип акне зазвичай вражає обличчя, спину, груди, плечі та сідниці. Причини їх виникнення можуть бути різними, включаючи генетичну схильність, гормональні зміни, стрес, інфекції та інші фактори. Конглобатні акне частіше зустрічаються у чоловіків, ніж у жінок, і можуть виникати в будь-якому віці, хоча зазвичай починаються в підлітковому або ранньому дорослому віці.

Звернення до лікаря для правильної діагностики та лікування акне є важливим кроком у підтриманні здоров’я шкіри та попередженні негативних наслідків цього захворювання.

 

Види акне

Різноманітність проявів акне можна розділити на кілька основних типів:

 1. Комедони (вугрі): відкриті комедони – це маленькі чорні або темно-коричневі точки на шкірі, які утворюються через забиття пор сальним секретом та клітинами епідермісу; закриті комедони – це білі або жовтуваті вузлики, які також є результатом забиття пор, але розташовані глибше у шкірі.
 2. Папули – це запалені вузлики на шкірі, червоні і часто болючі на дотик.
 3. Пустули – гнійні запалені (часом болючі) вузлики, що мають білий або світло-жовтий вміст.
 4. Нодули – глибокі, великі і болючі вузлики під шкірою, які можуть призводити до утворення рубців.
 5. Кісти – це ще більші запалення, заповнені рідиною і гноєм, які часто залишають глибокі рубці.
 

Які аналізи потрібно здати при акне?

Для комплексного підходу до лікування акне важливо не тільки використовувати використовувати клінічний огляд та анамнез, але й провести необхідні лабораторні дослідження. Це дозволяє визначити внутрішні причини появи висипів та підібрати відповідне лікування.

До основних аналізів, які може рекомендувати здати лікар при акне належать:

 • загальний аналіз крові для оцінки загального стану організму та виявлення можливих запальних процесів;
 • біохімічний аналіз крові, щоб перевірити показники печінки та нирок, рівень глюкози, холестерину та тригліцеридів;
 • гормональний профіль для виявлення або спростування гормонального акне (високий рівень тестостерону може бути причиною акне; естрадіол та прогестерон важливо перевіряти для жінок, оскільки гормональний дисбаланс може спричиняти акне; кортизол – гормон стресу, високий рівень якого може провокувати акне; інсулін та індекс HOMA необхідні для оцінки стану інсулінорезистентності);
 • дослідження на інфекції: наявність кліща Demodex, який може спричиняти запальні процеси на шкірі; бактеріологічний посів для виявлення патогенних бактерій на шкірі та визначення їх чутливості до антибіотиків.
 • перевірка дефіциту вітамінів та мікроелементів: недостатність вітаміну Д, цинку та міді можуть також впливати на стан шкіри;
 • дослідження щитовидної залози (ТТГ, Т4, Т3)
 • аналіз калу на дисбактеріоз: виявлення порушень мікрофлори кишечника, які можуть впливати на стан шкіри;
 • спеціальні дерматологічні аналізи, такі як біопсія шкіри у випадках, коли необхідно виключити інші дерматологічні захворювання.
   

Після отримання результатів досліджень лікар-дерматолог або ендокринолог зможе розробити індивідуальний план лікування акне, враховуючи всі можливі внутрішні причини виникнення проблем зі шкірою.

 

Лікування акне

Лікування акне повинно бути індивідуалізованим, враховуючи ступінь важкості та тип висипань. Для легких стадій можуть використовуватись місцеві препарати: мазі від акне, креми та гелі з активними інгредієнтами (бензоїлпероксид, ретиноїди, антибіотики). У середній стадії можуть додатково призначатися ьтаблетки від акне, антибіотики, топічні стероїди або ретиноїди. У важких випадках може бути необхідне системне лікування, таке як антибіотики внутрішньо, гормональні препарати або ізотретиноїн. Крім того, для важких форм акне можуть рекомендуватися косметичні процедури, такі як лазерна терапія або хімічні пілінги, щоб поліпшити стан шкіри та зменшити виразність рубців.

Також важливе значення при лікуванні має харчування. Дієта при акне повинна включати продукти з низьким глікемічним індексом, такі як цільнозернові, овочі та бобові, оскільки вони допомагають знижувати рівень цукру в крові і запальні процеси. Важливо споживати більше продуктів, багатих на омега-3 жирні кислоти (риба, лляна олія, горіхи), антиоксиданти (фрукти, овочі) та цинк (гарбузове насіння, м'ясо), щоб підтримувати здоров'я шкіри. Уникайте молочних продуктів і калорійних солодощів, оскільки вони можуть сприяти розвитку акне.

 

Як лікувати акне у підлітків?

Лікування акне у підлітків часто включає комплексний підхід, що поєднує догляд за шкірою та медикаментозні методи. Підліткове акне зазвичай пов’язане з підвищеною продукцією себуму (шкірного жиру) під впливом гормонів, тому першочерговою стратегією є регулярне очищення обличчя м’якими миючими засобами, що містять саліцилову кислоту або бензоілпероксид.

Для легких і помірних форм акне рекомендуються топічні ліки, такі як креми з ретиноїдами або антибактеріальні гелі. У важких випадках можуть призначати системну терапію, такі як оральні антибіотики або препарати вітаміну А (ізотретиноїн).

Звертання до дерматолога дозволить підібрати оптимальну програму лікування, враховуючи індивідуальні особливості шкіри та ступінь вираженості акне.

 

Акне новонародженого

Акне новонародженого часто називають неонатальним акне. Це досить поширене явище, з яким зіштовхуються немовлята. Воно проявляється у вигляді малих червоних пухирців або білих вугрів на обличчі, особливо в області щік та лоба. Запалення зумовлені впливом материнських гормонів на шкіру дитини.

Зазвичай неонатальне акне не потребує спеціального лікування і саме проходить протягом перших місяців життя. Рекомендації включають делікатне очищення шкіри водою та м’яким миючим засобом для немовлят. Важливо уникати використання косметичних засобів або масажу, які можуть подразнити ніжну шкіру малюка.

У випадках, коли пухирці або вугрики залишаються довготривалими або видаються великими, слід звернутися до педіатра або дерматолога для консультації та відповідного лікування. Вони зможуть допомогти визначити найкращий підхід до догляду за шкірою новонародженого.

 

Заключні думки. Профілактика постакне

Профілактика постакне передбачає комплексний підхід до догляду за шкірою, щоб уникнути появи рубців і пігментації після акне. Перш за все, важливо правильно очищувати шкіру, використовуючи ніжні засоби без агресивних компонентів. Регулярне використання зволожуючих кремів та сироваток для конкретного типу шкіри допомагає підтримувати її баланс, а використання сонцезахисних засобів з SPF захистом запобігає пігментації. Важливо також дотримуватись здорового способу життя, включаючи збалансоване харчування та достатню кількість сну, що сприяє загальному покращенню стану шкіри.

 

Питання відповіді

1. Що не можна їсти при акне?

При акне рекомендується уникати продуктів з високим глікемічним індексом (солодощі, білий хліб, газовані напої) та молочних продуктів, які можуть погіршувати стан шкіри.

2. Як відрізнити акне у новонароджених від алергії?

Акне новонародженого зазвичай виглядає як маленькі червоні прищики і не супроводжується свербежем. Алергія, навпаки, може викликати свербіж і висипання різного характеру (плями, пухирці) по всьому тілу.

3. Чим лікувати акне?

Лікування акне складається з використання місцевих засобів (бензоїлпероксид, саліцилова кислота), пероральних антибіотиків, гормональних препаратів та ізотретиноїну при важких випадках.

Редакторська група
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому