Правильно проведене обстеження пацієнтів допомагає вірно оцінити ризик серцево-судинних захворювань та призначити відповідну терапію.
Розглянемо на клінічному прикладі.
Пацієнт: на прийом до лікаря звернулась жінка 46 років для проходження профілактичного огляду та отримання рекомендацій щодо способу життя.
Скарги: періодично турбують головні болі, які пов’язує зі зміною погоди.
Анамнез життя: Пацієнтка палить упродовж 17 років, викурює 10-15 традиційних цигарок на день. Інших шкідливих звичок не має. Менструальний цикл збережений. У матері – цукровий діабет ІІ типу, батько у віці 54 років переніс інфаркт міокарда.
Об’єктивно: стан пацієнтки задовільний, ІМТ 28,2 кг/м2. АТ ліва рука 136/82 мм рт ст., АТ права рука 128/78 мм рт. ст. Тони серця звучні, ритмічні. ЧСС 68 за хв. Дихання жорстке. Живіт м’який, безболісний при пальпації. Печінка по краю реберної дуги. Набряків немає.
Для обґрунтованого прийняття рішення щодо подальшого ведення пацієнтці було виконано лабораторні та інструментальні дослідження.
Таким чином, наша пацієнтка має надлишкову вагу, обтяжений сімейний анамнез, при цьому палить. Згідно з рекомендаціями оновленої у 2024 році Настанови Європейського товариства кардіологів щодо ведення підвищеного артеріального тиску та гіпертензії, офісний АТ класифікують наступним чином: не підвищений АТ, підвищений АТ та артеріальна гіпертензія (АГ). Згідно з класифікацією, АТ нашої пацієнтки підпадає під категорію підвищеного (в межах від 120/70 до <140/90 мм рт. ст.).
Пацієнти з діагностованою при повторних вимірюваннях АГ, як правило, мають підвищений серцево-судинний ризик (ССР), і, відповідно, мають користь від прийому антигіпертензивної терапії. Причому чим вищий ризик, тим більша користь від терапії та зниження АТ.
Яким має бути підхід лікаря щодо ведення пацієнтів з підвищеним АТ?
У проведених дослідженнях була встановлена ефективність лікування для зниження АТ. Але середній ризик серцево-судинних подій є недостатньо високим, щоб заслуговувати на медикаментозне лікування всіх пацієнтів з підвищеним АТ. Відповідно початок фармакологічного лікування пропонується для підгрупи пацієнтів з підвищенням АТ, які мають підвищений глобальний ризик СС захворювань.
Відповідно пацієнти із підвищеним АТ та наступними супутніми станами: клінічно встановлене атеросклеротичне серцево-судинне захворювання, середній або важкий ступінь хронічної хвороби нирок, ураження органів-мішеней, зумовлені АГ, цукровий діабет, сімейна гіперхолестеринемія, мають достатньо високий СС ризик, що вимагає зниження АТ.
Наша пацієнтка таких станів не має. Якою має бути тактика щодо менеджменту підвищеного АТ в такому випадку? В Настанові наведено рекомендацію, що особам із підвищеним АТ, які не мають наведених вище захворювань, для оцінки 10- річного СС ризику рекомендовано використання шкал SCORE2 та SCORE2-ОР для осіб старше 70 років (клас рекомендацій ІВ).
Для обрахунку SCORE2 нам необхідно, крім даних статі, систолічного АТ та статусу тютюнопаління, показник Холестерину не-ліпопротеїдів високої щільності (ХС не-ЛПВЩ).
Комплекс 112 «Ліпідограма»:
На другій сторінці бланку результату дослідження Комплекс 112 «Ліпідограма» є QR код, перейшовши за яким, лікар потрапляє на сторінку на сайті лабораторії ДІЛА, де розміщені шкали SCORE2-SCORE2-OP. За ними можна швидко розрахувати 10-річний ризик фатальних і нефатальних серцево-судинних подій.
СС ризик нашої пацієнти становить 13%, що, згідно з позиціями Настанови щодо пацієнтів з підвищеним АТ, трактується як високий СС ризик.
Які рекомендації можна надати пацієнтці?
Метою заходів модифікації способу життя та прийому гіполіпідемічних препаратів є досягнення цільових рівнів ХС ЛПНЩ та ХС не-ЛПВЩ. У бланку результату дослідження Комплекс 112 «Ліпідограма» представлені цільові рівні ХС ЛПНЩ, ХС не-ЛПВЩ відповідно до групи СС ризику пацієнта, а рівні ХС ЛПВЩ наведені відповідно до статі. Наявність індивідуалізованих цільових рівнів допоможе покращити прихильність пацієнта до прийому гіполіпідемічної терапії, підвищити ефективність лікування та прогноз перебігу хвороби у пацієнтів.
Лабораторія ДІЛА акредитована міжнародним центром стандартів ISO 15189, тому результати дослідження валідні у будь-якій країні світу. Докладніше про переваги дослідження ліпідного обміну в ДІЛА ви можете дізнатися за посиланням.
*позначаються результати, що виходять за межі референтних значень.