Загальна характеристика
Соматотропін (соматотропний гормон, СТГ, гормон росту) — гормон, що виробляється в передній долі гіпофізу. СТГ бере участь у регуляції росту, що зумовлено його здатністю посилювати синтез білка в організмі.
Підвищена концентрація гормону росту внаслідок його посиленого синтезу може призводити до гігантизму у дітей та акромегалії у дорослих, а нестача до карликовості в дитячому віці та порушення обміну речовин, зниження м’язової маси у дорослих.
Соматомедин С або інсуліноподібний фактор росту 1 (ІФР-1) - білковий фактор росту, що здійснює гормональну регуляцію процесів росту і розвитку за рахунок впровадження ефектів Соматотропного гормону в тканинах організму; відіграє важливу роль в рості дитини та має анаболічний ефект в дорослих.
Основні симптоми
Карликовим вважається ріст у чоловіків нижче 130 см і у жінок менше 120 см. Багато захворювань супроводжуються затримкою росту, внаслідок цього виникають складності у виявленні причини низькорослості та призначенні адекватної терапії. Протилежним карликовості станом є високорослість та гігантизм.
Причини низькорослості:
- порушення соматотропної функції: такі діти потребують спеціального лікування із застосуванням препарату Соматотропного гормону або препарату Інсуліноподібного фактору росту;
- інші причини:
- спадкова низькорослість;
- генетичні порушення;
- захворювання ендокринної системи, які впливають на зростання;
- хронічні хвороби - вроджені вади серця, порушення роботи системи травлення, хронічна ниркова недостатність, бронхіальна астма;
- внутрішньоутробна затримка росту (синдром плода алкоголіка, синдром плацентарної недостатності тощо);
- кістково-хрящеві розлади (ахондроплазія, гіпохондроплазія тощо), порушення харчування.
- психологічна карликовість - може мати місце у дітей із неблагополучних сімей. Наявна виражена затримка зростання, психічного розвитку, затримка статевого розвитку, характерні значний апетит, нетримання сечі та калу, безсоння, раптові спалахи гніву.
Високорослість може бути сімейною, внаслідок ендокринних причин, генетичних захворювань та пухлини гіпофізу (акромегалія).
Дослідження, які входять до складу комплексу:
- Соматотропний гормон (191) (діти до 18 років, базальний рівень)
- Соматомедин С
Кому рекомендовано пройти обстеження: дітям з відставанням у рості, або з високорослістю
Результати досліджень дозволять виявити порушення соматотропної функції організму, провести диференційну діагностику станів, які супроводжуються як затримкою росту, так і прискоренням темпів зростання, високорослістю, гігантизмом та діагностику, моніторинг лікування акромегалії та соматотропної недостатності.
Комплекс є першим кроком оцінки недостатнього або надлишкового росту у дітей та підлітків.
Біоматеріал для дослідження: кров з вени.
*Вартість комплексів на регулярній основі до 10% нижча від сумарної вартості окремих досліджень, що входять до їх складу.
Відхилення будь-якого показника від референтних значень потребує консультації лікаря-фахівця.
Запитання щодо інтерпретації результатів досліджень ви можете ставити експертам з лабораторної діагностики компанії ДІЛА за тел. 0800 219 696
Важливо! Лікарі лабораторії ДІЛА не встановлюють діагноз та не призначають лікування, а лише можуть підтвердити або спростувати сумніви стосовно стану вашого здоров’я та порадити, до фахівця якого напрямку/спеціальності потрібно звернутися.
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
У лабораторному довіднику можна ознайомитися з докладним описом дослідження