Загальна характеристика
Соматотропін (соматотропний гормон, СТГ, гормон росту) — гормон, що виробляється в передній долі гіпофізу. СТГ бере участь у регуляції росту, що зумовлено його здатністю посилювати синтез білка в організмі. При ожирінні і з віком секреція гормону знижується. Патологічне збільшення секреції або дефіцит СТГ здійснюють негативний вплив на жировий, вуглеводний обмін, стан кісток, м´язів, імунітету.
Соматомедин С або інсуліноподібний фактор росту 1 (ІФР-1) - білковий фактор росту, що здійснює гормональну регуляцію процесів росту і розвитку за рахунок впровадження ефектів Соматотропного гормону в тканинах організму; відіграє важливу роль в рості дитини та має анаболічний ефект в дорослих.
Основні симптоми
У дорослих пацієнтів із вродженою соматотропною недостатністю, крім затримки росту, мають місце ожиріння, зниження м’язової маси тіла, остеопороз, підвищення рівня холестерину та ранній атеросклероз, низький рівень фізичної та інтелектуальної активності. Усе це значною мірою погіршує якість життя хворих.
Карликовим вважається ріст у чоловіків нижче 130 см і у жінок менше 120 см.
Високорослість може бути сімейною, внаслідок ендокринних причин, генетичних захворювань та пухлини гіпофізу (акромегалія).
Кому рекомендовано пройти обстеження:
- Дорослим при підозрі на недостатність соматотропіну після нейрохірургічних втручань, травм головного мозку, при розвитку пухлин в гіпоталамо-гіпофізарної області
- Для моніторингу ефективності лікування соматотропної функції гіпофізу
- Дорослим із симптомами акромегалії: підвищена пітливість; непропорційне збільшення кистей і стоп; синдром зап'ястного каналу; деформуючий остеоартроз (найбільш виражений у великих суглобах); артеріальна гіпертонія; цукровий діабет (інсулінозалежний) або порушення толерантності до вуглеводів, викликані дією соматотропіну (контрінсулярного); галакторея; апное; головний біль.
Дослідження, які входять до складу комплексу:
- Соматотропний гормон (191)
- Соматомедин С
Результати досліджень дозволять провести діагностику та моніторинг лікування акромегалії та соматотропної недостатності у дорослих.
Біоматеріал для дослідження: кров з вени.
*Вартість комплексів на регулярній основі до 10% нижча від сумарної вартості окремих досліджень, що входять до їх складу.
Відхилення будь-якого показника від референтних значень потребує консультації лікаря-фахівця.
Запитання щодо інтерпретації результатів досліджень ви можете ставити експертам з лабораторної діагностики компанії ДІЛА за тел. 0800 219 696
Важливо! Лікарі лабораторії ДІЛА не встановлюють діагноз та не призначають лікування, а лише можуть підтвердити або спростувати сумніви стосовно стану вашого здоров’я та порадити, до фахівця якого напрямку/спеціальності потрібно звернутися.
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
У лабораторному довіднику можна ознайомитися з докладним описом дослідження