Кожна жінка хоче бути здоровою та щасливою, але чи ви знаєте, що рак шийки матки (РШМ) є однією з основних причин смертності серед жінок в Україні?
Цифри, що шокують: щорічно в нашій країні реєструється близько 3 000 нових випадків цього захворювання, а помирає від нього понад 1 000 жінок.
Загальна кількість випадків: за 2023 році в Україні було зареєстровано 2 962 нових випадки РШМ.
Найбільшу кількість випадків РШМ зареєстровано у Дніпропетровській і Львівській областях та м. Київ. Не набагато менше захворілих виявили і в Одеській, Київській, Хмельницькій, Полтавській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. Звичайно, треба зважати на кількість населення, але звертає на себе увагу й те, що жінки не завжди свідомо ставляться до власного здоров’я. Адже, наприклад, в Івано-Франківській області РШМ під час профоглядів виявлено всього лише у 1,4% жінок. Також дуже низький відсоток виявлення цієї хвороби під час профілактичних обстежень в Миколаївській, Одеській, Харківській, Черкаській та Чернігівській областях. І за відсутністю додаткової інформації дуже важко зрозуміти чи це пов’язано з небажанням самих жінок піклуватися про своє здоров’я, чи проблема в повноті та точності обстежень, в тому числі лабораторних, що проводяться під час профоглядів.
Всього наприкінці 2024 року на обліку в Україні перебувають 58419 жінок. З них І стадію мають 31.5%, ІІ - 26.0%, ІІІ - 25.3% і IV - 10.7%.
Хто в зоні ризику?
Відомо, що ризик захворіти на рак шийки матки зростає з віком і найчастіше під загрозою опиняються жінки вже після 35 років. Проте, насправді, це захворювання не має віку. Під прицілом кожна жінка, яка веде статеве життя. Наймолодший вік серед захворілих на РШМ становить 21 рік, а найстарший — 85 років.
Запам’ятайте, у групі ризику будь-яка жінка, що веде статеве життя!
Що можна зробити просто зараз?
Раннє виявлення РШМ значно підвищує шанси на успішне лікування та одужання. Регулярні візити до гінеколога та проходження цитологічного скринінгу (ПАП-тесту) дозволяють виявити передракові зміни та рак на ранніх стадіях. Також важливим є тестування на вірус папіломи людини (ВПЛ), оскільки цей вірус є основною причиною розвитку РШМ.
Як вберегтись?
Профілактика ВПЛ:
Трохи про вакцинацію. Вакцинація від вірусу папіломи людини (ВПЛ) є однією з найефективніших заходів профілактики раку шийки матки. Вакцина допомагає захистити організм від основних типів ВПЛ, які можуть спричиняти рак шийки матки, а також інші види раку, такі як рак анального каналу, вульви, вагіни, горла і рота.
Ключові моменти щодо вакцинації:
Типи вакцин: існують вакцини, які захищають від кількох типів ВПЛ. Найпоширеніші:
Кому рекомендована вакцинація:
Кількість доз:
Безпека та ефективність:
Вакцинація від ВПЛ є важливим інструментом у боротьбі з раком шийки матки, і її доступність є великою перевагою для громадського здоров'я.
Бережіть себе, пройдіть скринінг РШМ просто зараз!
Інформація: ЦЕНТР ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
Національний канцер-реєстр України