Пліснява є одним з важливих алергенів, які проявляють себе восени. Це пов’язано зі створенням сприятливих умов для росту й розмноження пліснявих грибів – вони віддають перевагу вологому середовищу. Зустрічається цвіль повсюдно - як на відкритому повітрі, так і всередині приміщень, її спори виявляються навіть у повітрі високо в горах. У будинку мікроскопічні гриби можуть знаходитися під раковиною у ванній кімнаті, в пральній машинці, в ґрунті кімнатних рослин, на стінах, в підвальних приміщеннях. Крім того, плісняві гриби активно розмножуються у зів’ялих рослинах. Наприклад, у людей з алергією на плісняву можливе посилення симптомів:
Жодне середовище, навіть таке як дерево, скло, пластик, кахлі, не обходиться без пліснявих грибів, що виділяють спори. Занадто малі, щоб їх можна було побачити неозброєним оком, вони проникають в організм кожного разу, коли людина робить вдих. Більшість не реагує на цей подразник, але у сприйнятливих людей може розвиватись алергія.
Зазвичай, у дорослих та дітей розвиваються типові симптоми алергії, такі як:
Спори плісняви також можуть провокувати розвиток хронічного синуситу, загострення астми, головний біль, в тому числі мігрені.
Ряд чинників здатен підвищити ймовірність розвитку алергії на плісняву, а саме:
Хоча існує велике різноманіття видів плісняви, найбільш алергенними з них є декілька: альтернарія, кладоспорум, пеніцилінум, аспергілус, мукор, ботрітіс.
Умовно цвілеві гриби можна поділити на такі, що зустрічаються на відкритому повітрі і такі, що паразитують в приміщеннях. Але існують види, характерні для обох середовищ одночасно.
Альтернарія та кладоспорум частіше зустрічаються в навколишньому середовищі, але якщо вони присутні в приміщенні, то їх відносять до небезпечних цілорічних алергенів з певними сезонними сплесками.
Суттєвим є той факт, що алергія до альтернарії - одна з найважливіших причин бронхіальної астми, особливо у дітей. Тому, на ранніх етапах розвитку алергічних симптомів, важливо виявити причини їх виникнення, зокрема - визначити наявність/відсутність алергії до пліснявих грибів.
При підвищеній чутливості до певного виду плісняви в організмі утворюються спеціальні речовини, що називаються специфічними імуноглобулінами Е (IgE). ДІЛА пропонує широкий перелік досліджень на алергію до плісняви, який дозволяє виявити специфічні імуноглобуліни Е до найбільш значущих у розвитку захворювання пліснявих грибків, що допоможе вчасно розпочати лікування та попередити розвиток важкої алергії:
В ДІЛА також пропонуються дослідження, що мають найвищі показники чутливості – метод Immuno CAP, визнаний світовим стандартом діагностики алергії. Цим методом виконуються такі дослідження:
Виявлення антитіл до того чи іншого виду плісняви дозволяє визначити причину симптомів, що пов’язана з алергією до неї.
На кухні:
В будинку: