гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Дослідження венозної крові

Для отримання достовірних результатів досліджень важливо дотримуватися правил підготовки перед їх проведенням.

Для цього рекомендовано завчасно ознайомитись з детальними правилами підготовки для обраного вами дослідження, які можна отримати:

Умови підготовки до взяття венозної крові (якщо інше не визначено лікарем):

 • натщесерце (не вживати їжу протягом 8 годин), виключити жирну їжу. Можна пити воду. Перед обстеженням не палити, виключити фізичні навантаження;
 • для дітей до 1 року  – рекомендовано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням;
 • для дітей від 1 до 5 років – натщесерце, рекомендовано за 30 хв перед взяттям крові випити води 150-200 мл. 
   

Зверніть увагу! Правила підготовки для певних досліджень венозної крові можуть відрізнятись від правил підготовки, описаних вище. Тому важливо завчасно дізнатись додаткову супровідну інформацію до правил підготовки, що може містити наступні пункти:

 • Час після останнього прийому їжі (наприклад, найчастіше рекомендований час утримання від їжі становить 4 або 8 годин, але він може бути зменшений або збільшений для деяких досліджень, або навпаки зазначається максимально допустимий час після прийому їжі).
 • Час утримання від вживання алкоголю чи паління (наприклад, для каріотипування та FISH слід утримуватись від алкоголю 2 тижні).
 • Рекомендації щодо виключення ліків чи БАДів (наприклад: біотин) перед обстеженням або необхідність консультації з лікарем.
 • Необхідність зазначати день менструального циклу або термін вагітності, щоб врахувати циклічність гормональних коливань (наприклад: для репродуктивної панелі).
 • Рекомендований час взяття крові (наприклад: для деяких  досліджень рекомендовано здавати кров тільки зранку у певні години, або ж, навпаки, можна здавати в будь-який час (в тому числі і цілодобово).
 • Обмеження по віку (наприклад: певні дослідження проводять лише з 6 місяців або з 2-х років).
 • Обмеження щодо переліку відділень ДІЛА, в яких можна замовити дослідження.
 • Необхідність спеціального направлення від лікаря для обстеження (наприклад: для PRISKA).
 • Для доставленого біоматеріалу (температурний режим та термін доставки з моменту взяття біоматеріалу (наприклад: якщо взяття венозної крові проводять в лікувальному закладі)).
 • Рекомендації щодо проведення дослідження (в певний період захворювання, з певним інтервалом (для контролю в динаміці)).
 • Необхідність попереднього запису на дослідження за телефонами сервісно-інформаційної служби ДІЛА: 0 800 217 887, якщо правила взяття крові передбачать період спокою (положення лежачи чи сидячи) певний час.
   
Важливо пам’ятати, що прийом медикаментів, паління, вживання алкоголю, кави та надмірні фізичні навантаження можуть вплинути на результати лабораторних досліджень.
 
Особливості взяття венозної крові
Венозна чи капілярна кров?


Існує два основних методи взяття крові: капілярний (з пальця) і венозний (з вени)

Основна відмінність венозної крові від капілярної полягає в тому, що венозна є набагато «якіснішою і багатшою» за хімічним складом. Відповідно до сучасних стандартів лабораторної діагностики дослідження венозної крові є одним з найбільш інформативних і точних.

Крім того, варто пам’ятати, що взяття крові з пальця не забезпечує необхідний об’єм біоматеріалу, оскільки найчастіше з одного зразка крові виконується декілька досліджень.

В лабораторії ДІЛА взяття крові проводиться тільки з вени, іноді винятком можуть стати лише маленькі діти.

Для взяття крові з вени використовуються одноразові системи VACUETTE, які відповідають усім світовим стандартам безпеки.

Взяття крові найчастіше передбачає проколювання ліктьової вени. У разі необхідності можна використовувати будь-яку поверхневу вену зап’ястя, тильного боку кисті, над великим пальцем і т. д.

Завдяки сучасним технологіям процедура взяття крові з вени є абсолютно безпечною і викликає значно менше болісних відчуттів навіть у маленьких дітей.

Після взяття крові медсестра прикладає до місця венепункції суху стерильну серветку, поверх якої накладає бактерицидний пластир. ВАЖЛИВО: використання стерильних марлевих серветок є світовою практикою. Серветка захищає рану від зовнішнього впливу, притискає місце проколу, що сприяє його швидкому загоєнню, а також перешкоджає протіканню крові на одяг.

Чому після здачі крові іноді залишаються синці (гематоми)?
 
Після здачі крові іноді залишаються синці (гематоми). Утворення гематом може бути викликане індивідуальною особливістю організму (тонкі шкірні покриви або глибоко розташовані вени). Сам по собі синець не є небезпечним, він лише псує естетичний вигляд руки.
 
Щоб мінімізувати ризик утворення гематом після процедури взяття крові рекомендуємо дотримуватись наступних правил:
 

1. Потримати місце венепункції протягом 5-7 хвилин, притискаючи його пальцем другої руки. Руку НЕ ЗГИНАТИ (це забезпечить відновлення кровотоку).

2. Зняти лейкопластир через 30 хвилин;

3. Упродовж 2-х годин після процедури не напружувати руку, виключити фізичні навантаження.

 


У випадку, якщо гематома все ж таки виникла, необхідно:

 • накласти напівспиртовий компрес на місце гематоми, але не раніше, ніж через 3-4 години після взяття крові
  або
 • починаючи з наступного дня, декілька разів на день змащу-вати місце гематоми засобом для розсмоктування синців (використовувати за призначенням лікаря).
   

Але навіть якщо нічого не робити, з часом синець зійде.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому