гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Альдостерон

Повернутися

Діагностичний напрямок

Оцінка стану надниркових залоз

Загальна характеристика

Альдостерон - основний мінералокортикоїдний гормон кори надниркових залоз, регулятор водно-сольового гомеостазу. Синтезується з холестерину в клітинах клубочкової зони кори наднирників. Під його впливом відбувається затримка в організмі натрію (яка переважає над затримкою води) та виділення іонів калію і водню. Головні регулятори секреції альдостерону - ренін-ангіотензинова система, яка активізується у відповідь на коливання ОЦК, а також рівень калію у крові. Гіперкаліємія стимулює, а гіпокаліємія пригнічує продукцію альдостерону. При гіпокаліємії перед дослідженням необхідно компенсувати дефіцит калію. Вміст альдостерону у крові змінюється протягом доби (найнижча концентрація біля опівночі) та в залежності від положення тіла (підвищується при переході у вертикальне положення). Вміст альдостерону збільшується у лютеїнову фазу менструального циклу та під час вагітності. У пацієнтів, старших за 60 років, рівень альдостерону знижується на 50%, що необхідно враховувати при інтерпретації результатів. Підвищене вживання солі веде до зниження рівня альдостерону крові, знижене - до підвищення його концентрації. Метаболізується альдостерон у печінці та нирках.Також див. Альдостерон-Ренінове співвідношення.

Показання для призначення

1. Діагностика гіперальдостеронізму.
2. Вперше виявлена пухлина або гіперплазія наднирників.
3. Дифдіагностика артеріальної гіпертензії, яка важко піддається традиційній гіпотензивній терапії.
4. Підозра на гіпокортицизм.

Маркер

Маркер гормональної активності наднирників (мінералокортикоїд-синтезуюча активність).

Клінічна значущість

Діагностика первинного гіперальдостеронізму (аденоми наднирників, карциноми та гіперплазії кори наднирників) і вторинного гіперальдостеронізму (реноваскулярна хвороба, дефіцит солей калію, серцева недостатність з асцитом, вагітність та ін.).

Склад показників:

Альдостерон

Метод: Хемілюмінесцентний імуноаналіз
Діапазон вимірювань: 0.5 - 200
Одиниця виміру: Нанограм на децилітр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
7.0 - 30.0
Вертикальне положення:     7.0-30.0
Горизонтальне положення: 3.0-16.0

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 2 тижні Погодити з лікарем прийом: препаратів з кореня солодки, діуретиків, гіпотензивних препаратів, оральних контрацептивів. За 3 доби харчування без обмеження солі. За 4 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. За 2 години перебувати у вертикальному положенні (стоячи, сидячи). За 5 хвилин посидіти за маніпуляційним столом. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.Примітки:у вкладенні.

instr_ARS_p.pdfinstr_ARS_l.pdf

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл (охолоджена при +2...+8). ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 72 год.

Інтерференція:

  • Калійзберігаючі діуретики, гіперкаліємія, ангіотензин, естрогени, проносні засоби при хронічному зловживанні з розвитком дегідратації, сечогінні, метоклопрамід, оральні контрацептиви, тіазиди, обмеження солі, вагітність, реноваскулярная артеріальна гіпертензія. Також див. Альдостерон-Ренінове
    співвідношення.

  • Бета-блокатори, центральні альфа 2 - миметики, нестероїдні протизапальні препарати, інгібітори АПФ, блокатори ангіотензинових рецепторів, блокатори кальцієвих каналів (група дигидропиридина), аминоглютетимид, етомідат, тривале лікування гепарином, лакриця, дезоксикортикостерон, глюкокортикоїди, гіпокаліємія, інгібітори реніну, надлишок солі, похилий вік

Інтерпретація:

  • Первинний гіперальдостеронізм (альдостерома), ідіопатичний альдостеронізм (двобічна гіперплазія наднирників), вторинний альдостеронізм.
  • За відсутності гіпертензії:

    Адісонова хвороба, ізольований гіпоальдостеронізм, синдром гіпоальдостеронізму, викликаний дефіцитом реніну.

    За наявності гіпертензії:

    синдром Тернера (у 25% випадків), цукровий діабет, гостра алкогольна інтоксикація.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому