гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Мононуклеоз, EBV, Human herpesvirus 4, ДНК методом REAL TIME ПЛР- кількісн.

Повернутися

Діагностичний напрямок

Інфекційне ураження організму

Загальна характеристика

Вірус Епштейн-Барра (EBV)-відноситься до групи герпесвірусів (вірус герпесу IV типу), містить ДНК. Вірус тропний до В-лімфоцитів, що мають поверхневі рецептори до нього. Здатний до тривалого персистування в В-лімфоцитах, епітеліальних клітинах рото  і носоглотки. Викликає хвороби імунної системи з розвитком синдромів лімфопроліферації та імунної недостатності. Збудник має опортуністичні та онкогенні властивості. Найбільший тропізм даний вірус проявляє по відношенню до лімфоцитів (особливо В-клітин), моноцитів, макрофагів, нейтрофілів і епітеліоцитів носоглотки, що визначає характер клінічних уражень. Вірус здатний перебувати в латентній, персистуючій реактивованій формі. Інфікування у дорослих людей призводить до інфекційного мононуклеозу, який у більшості хворих супроводжується лихоманкою, інтоксикацією, а також ураженням лімфовузлів (лімфоаденопатією), піднебінних та глоткових мигдаликів. Симптоми можуть спостерігатися до двох тижнів, після чого вірус переходить в приховану форму, при якій він зберігається в клітинах крові - В-лімфоцитах. Реактивація латентного вірусу герпесу 4-го типу в результаті ослаблення імунітету сприяє розвитку раку носоглотки, хвороби Ходжкіна, лімфоми Беркітта і В-клітинної лімфоми. У рідкісних випадках розвивається хронічна інфекція, при якій симптоми можуть зберігатися більше півроку. Молекулярно-генетичне дослідження, що дозволяє кількісно виявити у досліджуваному біоматеріалі ДНК збудника інфекційного мононуклеозу – вірусу Епштейна – Барр

Показання для призначення

• прояви інфекційного мононуклеозу;
• пошук причин ангіни або хронічного тонзиліту;
• диференціальна діагностика хвороб, викликаних герпесвірусами;
• наявність вірусу імунодефіциту людини.

Маркер

Маркер наявності збудника вірусу Епштейн-Барра у досліджуваному БМ.

Клінічна значущість

Виявлення ДНК ВЕБ (EBV) методом ПЛР-найбільш  інформативне дослідження  у пацієнтів з імунодефіцитом (відсутністьспецифічних антитіл) або з метою виявлення інфікування ВЕБ (EBV) прионкологічних, лімфопроліферативних захворюваннях. Однією з можливих причин переходу гострої ВЕБ-інфекції в хронічну форму є високе вірусне навантаження при гострійінфекції.  Мониторинг вірусного навантаження в кровіпри ІМ допоможе спрогнозуватиперехід інфекції в хронічнуформу або розвиток ВЕБ-асоційованої В-клітинноїлімфопроліферації у імунокомпрометованих пацієнтів.


Склад показників:

Мононуклеоз, EBV, Human herpesvirus 4, ДНК методом REAL TIME ПЛР- кількісн.

Метод: Полімеразна ланцюгова реакція в реальному часі
Діапазон вимірювань: 5*102 - 109
Одиниця виміру: Копій на мілілітр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
не виявлено

                                                                    

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 4 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.

зішкріб із ротоглотки

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 24 години Припинити прийом місцевих антибактеріальних та антисептичних препаратів. За 30 хвилин Не вживати їжу та напої. Безпосередньо перед обстеженням Не чистити зуби зубною пастою, не жувати жувальну гумку.

сеча

Примітки:Для дослідження відбирають першу порцію ранкової сечі в кількості 15-25 мл. Рекомендовано використовувати стерильний контейнер 60 мл, Vacuette 9,5 мл без консерванту: з контейнера із сечею відібрати необхідний об'єм у вакуумну пробірку Vacuette без консерванту за допомогою спеціального тримача для перенесення сечі, який входить в комплект. Допускається дослідження першої порції сечі, отриманої через 3 і більше годин після попереднього сечовипускання. Для жінок: не слід проводити збір сечі під час менструації. Послугу «Взяття біологічного матеріалу», що передбачає вакуумні контейнери VACUETTE, для збереження властивостей біоматеріалу та дотримання стандарту виконання дослідження можна заздалегідь придбати у відділеннях ДІЛА або її потрібно буде оплатити під час реєстрації замовлення.

спинномозкова рідина (ліквор )

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 48 годин Припинити прийом будь-яких місцевих лікарських препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу.

слина

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 24 години Припинити прийом будь-яких місцевих лікарських препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу. За 4 години Не вживати їжу та напої. За 30 хвилин Виключити чистку зубів щіткою або ниткою. Видалити помаду, бальзам для губ. Безпосередньо перед обстеженням не палити. Виключити обстеження при загостренні захворювань порожнини рота.

урогенітальний зішкріб (жіночий)

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):Утримуватися від статевих контактів 48 годин. За 2 години Утримуватися від сечовипускання.Важливо:Припинити прийом інтравагінальних засобів різного призначення (супозиторії, сперміциди, спринцювання, тампони, місцеві процедури та ін.) за 48 годин. Здавати до лікування або через 21 день після закінчення антибактеріальної, антимікотичної терапії (якщо інше не визначено лікарем). Проходити обстеження не раніше ніж через 48 годин після гінекологічного огляду, вагінального УЗД, кольпоскопії та інших інтравагінальних гінекологічних процедур.Примітки:Дослідження не проводиться під час менструації. У незайманих (virgo) та до 14 років, незалежно від наявності статевого життя, приймається тільки доставлений БМ. У вагітних жінок взяття матеріалу з шийки матки або з цервікального каналу у відділеннях МЛ ДІЛА не проводиться.

урогенітальний зішкріб (чоловічий)

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 48 годин Припинити прийом будь-яких місцевих лікарських препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу. За 2 години Утримуватися від сечовипускання.Важливо:Здавати до лікування або через 21 день після закінчення антибактеріальної, антимікотичної терапії (якщо інше не визначено лікарем). Важливо: дослідження не потребує додаткового споживання рідини й наповнення сечового міхура.

мазок із ока

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 48 годин Припинити прийом будь-яких місцевих лікарських препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу.

інший тип матеріалу

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 48 годин Припинити прийом будь-яких місцевих лікарських препаратів та процедур в ділянці взяття біоматеріалу.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Плазма ВК/ЕДТА/гель ПЛР. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з ЕДТА з розподільним гелем, 5,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 72 год.

зішкріб із внутрішньої поверхні щоки

Біоматеріал для дослідження: Буккальний зішкребок. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф з транспортним середовищем. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 72 год.

зішкріб із ротоглотки

Біоматеріал для дослідження: Зішкребок із ротоглотки. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф з транспортним середовищем. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 72 год.

сеча

Біоматеріал для дослідження: Сеча ПЛР. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.

слина

Біоматеріал для дослідження: Слина. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф без транспортного середовища, 1,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.

урогенітальний зішкріб (жіночий)

Біоматеріал для дослідження: Зішкребок із уретри, цервіксу, вагіни. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф з транспортним середовищем. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 72 год.

урогенітальний зішкріб (чоловічий)

Біоматеріал для дослідження: Зішкребок із уретри. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф з транспортним середовищем. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 72 год.

Інтерференція:

  • Не виявлена.
  • Не виявлена.

Інтерпретація:

  • Позитивний результат: наявність ДНК ЕВV в біологічному матеріалі.

  • Негативний результат: відсутність ДНК ЕВV в біологічному матеріалі.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому