Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ
Повернутися

Вітамін D3 (1,25-дигідроксихолекальциферол)

Діагностичний напрямок

Оцінка стану кальцієво-фосфорного обміну

Загальна характеристика

Вітаміни групи D - група біологічно активних речовин (D1-D6), головною функцією яких є забезпечення всмоктування кальцію і фосфору з продуктів харчування в тонкому кишечнику, участь в регуляції розмноження клітин, кальцифікації кістки, обмінних процесів, стимуляція синтезу ряду гормонів. Основний метаболіт 25 (OH) D - 25 гідроксикальциферол - відображає сумарну концентрацію вітаміну D в двох формах D3 (холекальциферол) і D2 (ергокальциферол). 1,25 (OH) D - найбільш активна форма вітаміну D3, що утворюється при гідроксилюванні в нирках, є прямим антирахітичним фактором і його механізм дії подібний до дії стероїдних гормонів. Після синтезу в нирках транспортується кров'ю в кишечник, де в клітинах слизової оболонки стимулює синтез кальційзв'язуючого протеїну, який бере участь у всмоктуванні кальцію з їжі (підвищення рівня кальцію в крові). У нирках кальцитріол стимулює реабсорбцію іонів кальцію і фосфатів. При низькій концентрації іонів кальцію кальцитріол сприяє мобілізації кальцію з кісткової тканини. Кальцитріол має регулюючу дію: його надлишок пригнічує синтез і секрецію паратгормону, а при зниженні біологічно неактивного 24,25 (OH) D паратгормон підвищує утворення 1,25 (OH) D в нирках. Пролактин і соматотропний гормони є важливими регуляторами метаболізму вітаміну D під час вагітності і зростання. Втрата 1,25 (OH) 2 D3 веде до гіпокальціємії, остеомаляції і пов'язаних з ними розладів.

Показання для призначення

Вимірювання 1,25 (OH) 2D3 не застосовується для оцінки загального статусу вітаміну D. 1.Моніторінг рівня вітаміну D у хворих з хронічною нирковою недостатністю та оцінка ефективності терапії (препаратами кальцитріолу). 2. Обстеження пацієнтів з клінічними ознаками дефіциту вітаміну D (наприклад, вітамін D-залежний рахіт у зв'язку зі спадковим дефіцитом ниркової 1-альфа-гідроксилази або резистентність органів-мішеней до 1,25-дигідроксівітаміну D). 3. Диференціальна діагностика гіперкальціємії при раку від первинного гіперпаратиреоїдизму.

Маркер

Маркер порушень регуляції кальцієвого обміну, порушень метаболізму 25(ОН)D та фосфатів

Клінічна значущість

Вимірювання 1,25 (OH) 2D3 не застосовується для оцінки загального статусу вітаміну D.
1.Моніторінг рівня вітаміну D у хворих з хронічною нирковою недостатністю та оцінка ефективності терапії (препаратами кальцитріолу).
2. Обстеження пацієнтів з клінічними ознаками дефіциту вітаміну D
3. Диференціальна діагностика гіперкальціємії при раку від первинного гіперпаратиреоїдизму.

Склад показників:

Вітамін D3 (1, 25 дигідроксі-холекальциферол)

Одиниця виміру: Нанограм на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
20 - 80

                                                                    

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 1 добу Не вживати алкоголь. За 12 годин Погодити з лікарем доцільність дослідження на тлі використовування лікарських препаратів. За 8 годин Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. За 3 години не палити. За 2 години Не вживати їжу та напої дітям 1-5 років. За 0.5 годин виключити фізичні навантаження та стреси. Не вживати їжу та напої дітям до 1 року.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 5,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.

Інтерференція:

  • Не виявлена

Інтерпретація:

  • Інтоксикація вітаміном D, хронічні гранулематозні хвороби, гіперпаратиреоз, інтенсивна ескпозіція до сонячного світла, прийом етідронату динатрію (перорально).
  • Порушення харчування, мальабсорбція, стеаторея, панкреатична недостатність, целіакія, запальні захворювання кишечника, резекція кишечника, біліарний і портальний цироз, остеомаляція, пов'язана із застосуванням антиконвульсантів, застосування гідроксиду алюмінію.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому