Діагностичний напрямок
Обстеження вагітних
Загальна характеристика
Плацентарний лактоген - білок, подібний до гіпофізарного гормону росту та пролактину, який продукується трофобластом з 5-го тижня вагітності.
Концентрація його корелює з масою плаценти та плода, зростає та досягає плато близько 36 тижня вагітності. Після пологів його рівень швидко падає.
Впливає на вуглеводний та жировий обмін, сприяє збереженню глюкози та азотвмісних сполук в організмі матері, забезпечуючи плід достатньою кількістю поживних речовин.
Одночасно ПЛ викликає мобілізацію вільних жирних кислот – джерела енергії материнського організму.
ПЛ посилює вироблення прогестерону, стимулює розвиток молочних залоз, має лактогенну дію і виявляє імуносупресивний ефект, важливий для нормального розвитку вагітності.
Таким чином, плацента і плід беруть на себе функцію управління обміном речовин материнського організму, пристосовуючи його до потреб плода.
Визначення плацентарного лактогену використовують під час моніторингу вагітності.
В I триместрі вагітності при розвитку плацентарної недостатності значно знижується рівень ПЛ. Вкрай низькі значення його концентрації виявляються напередодні загибелі ембріона і за 1-3 дні до мимовільного викидня.У більш пізні терміни вагітності зниження концентрації ПЛ виявляється при нирковій недостатності та хронічної гіпоксії плода. При гіпоксії плода концентрація цього гормону в крові знижується майже в 3 рази.
Велику клінічну значимість має різке зниження рівня гормону.
При зниженні на 50% від референсних значень прогнозується загроза для плоду, а при зниженні на 80% - його антенатальна загибель.
Низький рівень плацентарного лактогену у вагітних спостерігається при трофобластних захворюваннях - міхуровому заносі і хоріонепітеліомі.
Показання для призначення
1. Оцінка стану плаценти і моніторинг вагітності (хронічна гіпертензія, пізні строки ускладненої вагітності), в комплексі з визначенням вільного естріолу.
2. Діагностика трофобластних захворювань - пузирного заносу і хоріонкарциноми.
Маркер
Маркер порушень функції плаценти.
Клінічна значущість
Оцінка функції плаценти у разі фето-плацентарної недостатності, загрози переривання вагітності, затримки в/у розвитку плоду, гіпертензії вагітних, прееклампсії, ізоімунізації, цукрового діабету.
Склад показників:
Плацентарний лактоген (10-42 тижні вагітності)
Діапазон вимірювань: 0.043 - 20
Одиниця виміру: Міліграм на літр
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Не виявлена
- Не виявлена
Інтерпретація:
- Трофобластична пухлина; багатоплідна вагітність; резус-конфлікт; велика плацента у хворих на цукровий діабет.
- зниження передує перериванню вагітності.