Діагностичний напрямок
Оцінка стану імунної системи
Загальна характеристика
Т-клітини - клітини, основною функцією яких є розпізнавання антигенів, формування і регуляція ефекторної імунної відповіді і імунологічної пам'яті. Т-лімфоцити здійснюють реакції клітинного імунітету: гіперчутливості уповільненого типу, реакції відторгнення трансплантата, клітинно-опосередкованої цитотоксичності. Приблизно 81,4-98,4% Т-клітин представляють собою варіант альфа-бета-TcR і позначаються як альфа-бета-Т-клітини. Решта 1,6- 8,9% Т-клітин несуть на своїй поверхні гамма-дельта- TcR і позначаються як гамма-дельта-Т-клітини. Aльфа-бета-Т-клітини поділяються на дві різні неперекривающі субпопуляції. Клітини однієї з них несуть маркер CD4 і в основному "допомагають" у здійсненні імунної відповіді або "індукують" її, данна субпопуляція отримала назву Т-хелпери. Т-клітини іншої субпопуляції несуть маркер CD8 і володіють переважно цитотоксичною активністю. Однією з особливостей гамма-дельта-Т-клітин на відміну від альфа-бета-Т-клітин є те, що вони розпізнають непептідні антигени, отримані з мікробних патогенів, незалежно від МНС. Поряд з NK-клітинами гамма-дельта-Т-клітини відносять до вродженого імунітету. Їх основна функція захист «вхідних воріт» - кишечника, дихальних шляхів. Значне підвищення спостерігається при бактеріальних інфекціях і при паразитарних інвазіях, а також при таких захворюваннях як туберкульоз, цитомегаловірус, туляремія. Тому, для більш повної характеристики Т-клітин пацієнта аналіз слід проводити не тільки по такому лінійно-специфічному маркеру, як CD3, але і по наявності субпопуляцій альфа-бета-Т-клітин і гамма-дельта-Т-клітин. Важливість визначення останніх стає очевидною для ряду захворювань. У першу чергу до них відноситься ВІЛ-інфекція, вторинні і первинні імунодефіцитні стани, що супроводжуються тривалою персистенцією мікроорганізмів в організмі людини на тлі депресії Т-клітинної ланки імунної системи. Особливо важливим стає визначення гамма-дельта-Т-клітин при оцінці загальної кількості Т-клітин в тих випадках, коли від їх кількості залежить доза препаратів, що призначаються (наприклад, призначення антиретровірусної терапії ВІЛ- інфікованим пацієнтам).
Показання для призначення
Кількісний аналіз Т-клітин необхідний для імунологічного контролю станів набутого імунодефіциту (СНІД), моніторингу за пацієнтами після трансплантації кісткового мозку, та ефективності імунодепресивної терапії.
Виявлення збільшеної циркулюючої субпопуляціі гаммадельта-Т-клітин може дозволити зробити припущення про недавню або хронічну стимуляцію особливо на слизових оболонках або ділянках шкіри.
Ця інформація дозволяє клініцистам зробити припущення про можливе повільне прогресування інфекційного захворювання.
Маркер
Маркер порушень Т-клітинної ланки імунітету
Клінічна значущість
Вміст гаммадельта-Т-клітин у периферичній крові варіює, існують статеві та вікові відмінності. Їх кількість збільшується з моменту народження до настання статевого дозрівання, а надалі поступово знижується.
У жінок кількість гаммадельта-Т-клітин трохи вище, і цей рівень зберігається значно довше, ніж у чоловіків. Не дивлячись на свою "мінорність" дана субпопуляція виконує цілий ряд важливих функцій, так вони можуть посилювати імунну відповідь, виробляючи великі кількості інтерферону-гамма (IFN-гамма), фактора некрозу пухлин-альфа (TNF-альфа) і хемокіни.
Крім цього, гаммадельта-Т-клітини мають ефекторну (цитотоксичну) активність.
Роль гаммадельта-Т-клітин досить істотна в стійкості організму проти цілого ряду мікроорганізмів.
Так функціональну значимість гаммадельта-Т-клітин відзначали в стійкості до Mycobacterium, Borellia, Francisellatularensis, Salmonella і вірусів, включаючи вірус ВІЛ.
Крім того, гаммадельта-Т-клітини відіграють істотну роль і в протипухлинній відповіді, зокрема було описано значне збільшення цих клітин у пацієнтів з лімфомою.
З іншого боку, гаммадельта-Т-клітини можуть бути залучені в патогенез захворювань з гіперактивацією імунної системи, наприклад, цукрового діабету, хвороби Бехчета, а також бронхіальної астми.
Склад показників:
Лімфоцити (CD45++CD14-)
Діапазон вимірювань: до 300x10*9/л
Одиниця виміру: x10*9/л
Референтні значення:
yd-Т-клітини (CD45+CD3+TcRab-TcRyd+)
Діапазон вимірювань: до 100
Одиниця виміру: %
Референтні значення:
Лімфоцити (CD45++CD14-) %
Діапазон вимірювань: до 100
Одиниця виміру: %
Референтні значення:
Загальні Т-лімфоцити (CD45+CD3+)
Діапазон вимірювань: до 300x10*9/л
Одиниця виміру: x10*9/л
Референтні значення:
Загальні Т-лімфоцити (CD45+CD3+) %
Діапазон вимірювань: до 100
Одиниця виміру: %
Референтні значення:
ab-Т-клітини (CD45+CD3+TcRab+TcRyd-)
Діапазон вимірювань: до 100
Одиниця виміру: %
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Цільна ВК/Na-He. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з содіум-гепаріном, 4,0 мл. Умови доставки: Температура від 18 до 25 градусів, 24 год.
Інтерпретація:
- Підвищення відносного рівня гаммадельта-T-клітин характерно при:
• ВІЛ, цитомегаловірусі.
• Вірусі Епштейн-Бара.
• Туберкульозі легенів.
• Легіонельозі, тулярімії.
• Сальмонельозі.
• Бореліозі (хвороба Лайма).
• Атопічном дерматиті (у дітей).
• Хворобі Крона.
• Хворобі Бехчета.
• Первинних імунодефіцитах. - Зниження відносного рівня гаммадельта-T-клітин характерно при:
• Атопічному дерматиті (у дорослих).
• Можливі вікове зниження відносного рівня гаммадельта-T-клітин.