гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Глюкоза у сечі

Повернутися

Діагностичний напрямок

Оцінка стану вуглеводного обміну

Загальна характеристика

У нормі глюкоза в сечі відсутня або виявляється в мінімальних кількостях, тому що глюкоза після фільтрації через мембрану клубочків нирок повністю всмоктується назад в проксимальних канальцях. При концентрації глюкози в крові більше 8,8-9,9 ммоль / л, що перевищує максимальну здатність нирок до зворотного всмоктування глюкози (нирковий поріг) або при зниженні цієї здатності внаслідок зміни функцій ниркових канальців, глюкоза з'являється в сечі (глюкозурія). З віком нирковий поріг для глюкози знижується. Він зменшується при хронічних захворюваннях нирок, при гіпертонічній хворобі, при діабетичній нефропатії, при цьому глюкозурія може з'являтися при концентрації глюкози в крові нижче порогової (<8,8 ммоль / л). При зниженні рівня клубочкової фільтрації у пацієнтів з нирковою недостатністю та порушеннями ниркової гемодинаміки, глюкозурії може не спостерігатися навіть при гіперглікемії, що перевищує нирковий поріг, оскільки в проксимальні відділи нефронів надходить менша кількість глюкози і при проходженні проксимальних канальців вона встигає реабсорбуватися. Тому визначення глюкози в сечі не є достатньо адекватним лабораторним критерієм для діагностики цукрового діабету, але використовується в моніторингу антидіабетичної терапії.

Показання для призначення

1. Діабет (цукровий, нирковий, стероїдний).
2. Патологія нирок.
3. Гострий живіт.
4. Деякі отруєння.
5. Гіпертиреоїдизм

Маркер

Маркер порушень вуглеводного обміну і функції нирок.

Клінічна значущість

Підвищення концентрації глюкози в сечі відображає або наявність гіперглікемії або дефекту функції в проксимальних канальцях. В якості скринінг-тесту цукрового діабету тест має низьку чутливість, але досить хорошу специфічність.

Склад показників:

Глюкоза у сечі

Метод: Колориметричний
Діапазон вимірювань: від 0.1
Одиниця виміру: Мілімоль на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
0,1 - 0,8

                                                                    

Правила підготовки пацієнта

сеча випадкова

Примітки:Будь-яка порція сечі, незалежно від часу доби, збирається після туалету зовнішніх статевих органів. Біоматеріал доставити у відділення МЛ ДІЛА протягом 2 годин після збору останньої порції.

сеча добова

сеча ранкова

Примітки:Ранкова порція сечі збирається після туалету зовнішніх статевих органів. Біоматеріал доставити у відділення МЛ ДІЛА протягом 2 годин після збору останньої порції.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

сеча випадкова

Біоматеріал для дослідження: Сеча випадкова. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 7 год.

сеча добова

Біоматеріал для дослідження: Сеча добова. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 7 год. Коментар: вказати добовий об'єм сечі, в л.

сеча ранкова

Біоматеріал для дослідження: Сеча ранкова. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 7 год.

Інтерференція:

  • Препарати кортизолу, морфін, стрихнін, фосфор
  • Цукрознижуючі препарати

Інтерпретація:

  • Цукровий діабет; гострий панкреатит; гіпертиреоїдизм; нирковий діабет; отруєння морфіном, стрихніном, фосфором; демпінг-синдром; синдром Кушинга; інфаркт міокарда; феохромоцитома; велика травма; опіки, тубулоінтерстиціальні ураження нирок.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому