гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Ціанокобаламін (вітамін В12)

Повернутися

Діагностичний напрямок

Функціональний стан організму

Загальна характеристика

Є важливим вітаміном, який надходить в організм з їжею. Рівень його залежить не тільки від надходження, але і від стану ШКТ і гепатобіліарної системи. Недостатність призводить до розвитку порушень кровотворення, ураження нервової системи, атрофічних змін епітелію ШКТ, атеросклерозу, жирового гепатозу, метилмалонової ацидурії. У дітей з наявністю генетичного дефекту ферментів, необхідних для перетворення вітаміну В12, може розвиватися мегалобластна анемія при нормальному рівні вітаміну в крові. Вітамін В12 є кофактором ферменту гомоцистеїнметілтрансферази, що бере участь у перетворенні гомоцистеїну в метіонін, який важливий для синтезу фосфоліпідів і мієлінової оболонки нейронів. Тому дефіцит вітаміну В12 супроводжується неврологічною симптоматикою (психічні розлади, поліневрити, фунікулярний мієлоз - ураження спинного мозку). 

Показання для призначення

1. Диференціальна діагностика макроцитарних анемій.
2. Хронічні запальні захворювання і анатомічні вади тонкої кишки, атрофічний гастрит.
3. Діагностика вроджених форм дефіциту вітаміну В12.
4. Контроль стану при суворій вегетаріанській дієті.

Маркер

Маркер порушень метаболізму
вітаміну В12, необхідного для гемопоезу (утворення і дозрівання еритроцитів).
 

Клінічна значущість

1. Дослідження при макроцитарній анемії.
2. Клінічне обстеження при мегалобластній анемії.

Склад показників:

Ціанокобаламін (вітамін В12)

Метод: Хемілюмінесцентний імуноаналіз
Діапазон вимірювань: 45 - 20000
Одиниця виміру: Пікограм на мілілітр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
211 - 911

                                  

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 24 години Не вживати алкоголь. За 4 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. За 1 годину не палити. За 15 хвилин посидіти,відпочити. Безпосередньо перед обстеженням виключити фізичні навантаження та стреси. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.

Інтерференція:

 • Алкоголь, аміноглікозиди, аміносаліцилова кислота, антибіотики, пероральні контрацептиви, метформін, колхіцин, холестирамін, ранітидин.
 • Дефіцит фолієвої кислоти;
  прийом лікарських препаратів (наприклад, аміноглікозидів, неоміцину, протисудомних засобів (фенобарбітал), холестираміну, оральних контрацептивів, ранітидину).

Інтерпретація:

 • Хронічна ниркова недостатність, важка застійна серцева недостатність, підвищені рівні транскобаламіна, захворювання печінки, гострий і хронічний мієлолейкоз, моноцитарний лейкоз, еритролейкемія.
 • Дефіцит вітаміну В12. Основні причини: атрофічний гастрит, гастректомія, рак шлунка, поліпоз шлунка, синдром мальабсорбції, рак тонкого кишківника, хронічний панкреатит з порушенням секреції трипсину, інвазія широким лентецем, власоглавом.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому