Діагностичний напрямок
Функціональний стан організму
Загальна характеристика
Фолієва кислота бере участь у синтезі піримідинових та пуринових основ, що входять до складу ДНК і РНК, бере участь в утворенні глутамінової кислоти. Важливий учасник нормального кровотворення, регулює пластичні та регенераторні процеси в усіх органах і тканинах, має ноотропну і антисклеротичну дію. При дефіциті фолієвої кислоти спостерігається клінічна картина макроцитарної анемії (схожа на прояви перніциозної анемії внаслідок недостатності вітаміну В12) за відсутності порушень з боку нервової системи.
Показання для призначення
1. Діагностика і диференційна діагностика макроцитарних анемій.
2. Діагностика порушень з боку крові (анемії і лейкопенії), викликаних хіміотерапією або променевою терапією.
3. Виявлення дефіциту фолієвої кислоти.
Маркер
Маркер порушень метаболізму вітаміну фолієвої кислоти, необхідного для гемопоезу.
Клінічна значущість
Склад показників:
Фолієва кислота
Діапазон вимірювань: 1 - 248
Одиниця виміру: Нанограм на мілілітр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
Інтерференція:
Не виявлено
- Медикаменти, що викликають мегалобластичну анемію (включаючи антагоністи фолієвої кислоти): метотрексат, пентамідин, піриметамін, триметоприм; ліки, що порушують всмоктування: аміносаліцилова кислота, протисудомні, колхіцин, циклосерин, естрогени, глютетімід, ізоніазид, мефенамінова кислота, метформін, неоміцин, пероральні контрацептиви, алкоголь, антациди, бікарбонат, холестирамін, сульфасалазин.
Інтерпретація:
- Синдром привідної петлі, вегетаріанська дієта, захворювання дистального відділу тонкої кишки, перніціозна анемія, дефіцит вітаміну В12.
- Нелікований дефіцит фолієвої кислоти, гіпертиреоз у дітей, алкоголізм, недостатність харчування, цинга, захворювання печінки, дефіцит вітаміну В12, надлишок амінокислот в їжі, синдром Леша-Ніхена, ахлорідрія, целіакія у дорослих, спру, хвороба Крона.