Діагностичний напрямок
Запальні захворювання органів малого тазу
Загальна характеристика
Трихомоніаз – інфекція, що передається статевим шляхом. Її збудником є Trichomonas vaginalis одноклітинний найпростіший мікроорганізм, який паразитує в нижніх відділах сечостатевих шляхів. Дуже часто, особливо у чоловіків, інфекція перебігає безсимптомно. Клінічними проявами трихомоніазу у жінок є: аномальні вагінальні виділення (рясні, жовтувато-зелені, з запахом), свербіж зовнішніх статевих органів, болісний і почащений сечопуск, дискофорт при статевому акті. У чоловіків трихомоніаз найчастіше проявляється уретритом. Трихомоніаз часто поєднується з іншими запальними процесами сечостатевої системи (вульвовагінальним кандидозом, бактеріальним вагінозом, іншими ІПСШ (хламідіоз, M.genitalium).
Незважаючи на те, що у жінок Trichomonas vaginalis вражає лише нижні відділи сечостатевої системи, ця інфекція несе значні ризики: підвищує ризик передчасних пологів, ризик інфікуванні ВІЛ та іншими ІПСШ.
У зв’язку зі складним життєвим циклом Trichomonas vaginalis діагностика інфекції може бути утрудненою. Це обґрунтовує доцільність використання різних методів – і молекулярних і культуральних. При виявленні Trichomonas vaginalis одним із методів діагноз вважається встановленим.
Показання для призначення
• Аномальні вагінальні виділення (зміна кількості, кольору, консистенції, запаху вагінальних виділень), свербіж слизової піхви і вульви;
• Дизурія (болісний, почащений сечопуск);
• Гострий/хронічний простатит
• Контроль ефективності терапії трихомоніазу (не раніше ніж через 21 день після прийому антибактеріальних препаратів).
• Обстеження за відсутності симптомів - профілактичне обстеження на ІПСШ (необхідне тому що >50% осіб мають безсимптомний перебіг гонореї).
• В комплексі обстеження жінки з обтяженим акушерсько-гінекологічним анамнезом (передчасні пологи).
• Присутність трихомонад в описі результату рідинної цитології або мікроскопії вагінальних виділень.
Маркер
Маркер наявності збудника інфекції Trichomonas vaginalis в біоматеріалі, який досліджується
Клінічна значущість
Склад показників:
Виявлення Trichomonas vaginalis (InPouch ТV)
Діапазон вимірювань: не застосовується
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
урогенітальний мазок (жіночий)
урогенітальний зішкріб (чоловічий)
еякулят (In Pouch)
cеча (InPouch)
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
урогенітальний мазок (жіночий)
Біоматеріал для дослідження: Мазок із заднього зводу піхви. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Транспортне середовище InPouch. Умови доставки: Температура від 18 до 25 градусів, 24 год.
урогенітальний зішкріб (чоловічий)
Біоматеріал для дослідження: Зішкребок із уретри. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Транспортне середовище InPouch. Умови доставки: Температура від 18 до 25 градусів, 24 год.
еякулят (In Pouch)
Біоматеріал для дослідження: еякулят (InPouch) . Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Транспортне середовище InPouch. Умови доставки: Температура від 18 до 25 градусів, 24 год.
cеча (InPouch)
Біоматеріал для дослідження: сеча (InPouch) . Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Транспортне середовище InPouch. Умови доставки: Температура від 18 до 25 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Не виявлена
Прийом антибіотиків і / або інших антибактеріальних, протигрибкових препаратів, а також будь-яких місцевих засобів (вагінальні свічки, гелі, сперміциди) напередодні обстеження може знизити його інформативність
Інтерпретація:
- Позитивний результат - в біологічному матеріалі виявлена ДНК Trichomonas vaginalis
- Негативний результат - в біологічному матеріалі ДНК Trichomonas vaginalis не розпізнається.