Ендокринна система підтримує динамічну рівновагу в організмі – гомеостаз.
Вважається, що еволюційно гормони — одні з найдавніших біологічних регуляторів у багатоклітинних організмах.
Вислови про роль біологічно активних речовин у регуляції фізіологічних процесів зустрічаються вже за часів Гіпократа (460-377 до н.е.).
На теренах України перші згадки про медицину датуються з часів Київської Русі. Однак, поява першого гормонального препарату відбулася лише через багато століть – у 1921 р. Фредерік Грант Бантінг та Чарльз Бест виділили інсулін із підшлункової залози собак.
З тих пір ендокринологія стрімко пережила бурхливий розвиток. Накопичені наразі знання щодо сучасних алгоритмів ведення пацієнтів, промисловий синтез гормональних препаратів та розробка високотехнологічних лабораторно-інструментальних досліджень дозволяють зберігати високий рівень якості життя у пацієнтів з ендокринною патологією. Однак, обізнаність суспільства щодо ендокринопатій та участь представників влади у процесах покращення профілактики, діагностики та лікування ендокринних захворювань все ще є недостатніми.
Щоб пояснити суспільству, чому гормони важливі, підвищити рівень обізнаності щодо ендокринної патології, методів діагностики та лікування, ESE (European Society of Endocrinology) проводить Всесвітній день гормонів – 24 квітня 2025 року.
Тож, чому гормони важливі?
Дисфункція ендокринної системи призводить до розвитку хронічних захворювань, прогресування яких призводить не тільки до зниження якості життя, але й інвалідізацію пацієнтів та підвищення смертності (цукровий діабет, гіперпаратиреоз, безпліддя, рак ендокриних залоз та інші).
Також існує понад 400 рідкісних ендокринних захворювань, які призводять до захворювань у мільйонів людей в усьому світі, але часто тривало залишаються недіагностованими.
Кампанія «Всесвітній день гормонів 2025» має дві мети:
ESE рекламуватиме Всесвітній день гормонів 2025 у соціальних і традиційних медіа напередодні події та в день проведення - 24.04.2025
Джерела