Дефіцит і недостатність вітаміну D у дорослого населення України є значно поширеними. В зв’язку з цим перед сімейними лікарями постає необхідність обстеження осіб з груп ризику, які потрeбують скринінгу та моніторингу рівня 25(OH)D у крові, та призначення адекватних доз і схем для профілактики та лікування дефіциту вітаміну D.
В якості лабораторного маркеру для діагностики дефіциту вітаміну D визначається рівень загального 25(OH)D у сироватці крові.
При прийнятті рішення щодо застосування препаратів вітаміну D слід керуватись критеріями забезпеченості організму вітаміном D:
Визначення сироваткового рівня 25(OH)D у дорослих не рекомендовано без чітких показань, тож скринінг D-дефіциту регламентовано для:
Прийом домішок вітаміну D регламентований в наступних дозуваннях:
Для профілактики та лікування дефіциту вітаміну D рекомендований пероральний прийом холекальциферолу (вітамін D3).
Лікування дефіциту вітаміну D слід розпочинати при рівні 25(OH)D у крові < 50 нмоль/л і проводити протягом 4–12 тижнів залежно від його тяжкості та інших факторів ризику до досягнення цільового рівня 75–125 нмоль/л з подальшим використанням для підтримки оптимального статусу вітаміну D дози 800–2000 МО/д.
При недостатності вітаміну D (25(OH)D (< 75 нмоль/л) рішення про додаткове призначення вітаміну D слід приймати індивідуально залежно від потреби швидкої корекції дефіциту вітаміну D та інших показань.
Особам без станів, які впливають на метаболізм вітаміну D, з діагностованим D- дефіцитом, його лікування розпочинати з 4000–7000 МО/д порівняно з профілактичними дозами, рекомендованими для загальної популяції.
Особам зі станами, які впливають на метаболізм вітаміну D для лікування D- дефіциту рекомендовані дози до 10 000 МО/д порівняно з дозами, рекомендованими здоровим дорослим особам без інших факторів ризику.
Жінкам, які планують вагітність, рекомендовано призначати холекальциферол у дозі 800–2000 МО/добу та продовжувати прийом холекальциферолу під час вагітності та лактації.
Під час вагітності та лактації, згідно Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 9 серпня 2022 року №1437 «Стандарти медичної допомоги «Нормальна вагітність» розділ «Зміст першого допологового візиту (до 12 тижнів)» включає пункт «Запропонувати дослідження на дефіцит вітаміну D лише за наявності відповідних показань», що дозволить вибрати оптимальну дозу холекальциферолу. Якщо тестування неможливе, залежно від дієти, способу життя, захворювань і станів, які впливають на метаболізм вітаміну D, можна розглянути додаткове застосування холекальциферолу в дозі 800–2000 МО/добу.
Особам з остеопорозом і його ускладненнями перед ініціацією антиостеопоротичної терапії рекомендовано визначення рівня 25(OH)D у крові з метою запобігання її неефективності та підвищення профілю безпечності. При виявленні дефіциту вітаміну D перед ініціацією антиостеопоротичної терапії рекомендована його корекція, при нормальному рівні вітаміну D рекомендовано прийом у дозі 800–2000 МО/д у поєднанні з кальцієм (1000 мг/д елементарного кальцію) протягом усього курсу антиостеопоротичного лікування.
Особам із підвищеним ризиком падінь чи переломів (за українською версією FRAX) рекомендований прийом 800–2000 МО/д вітаміну D протягом року.
Особам літнього віку, іммобілізованим особам та особам під час тривалої госпіталізації з обмеженням функціональної активності прийом у дозі 800–2000 МО/д протягом року.
Активні метаболіти вітаміну D (1α,25-дигідроксивітамін D (1α,25(OH)2 D) не рекомендовані для лікування дефіциту вітаміну D особам без захворювань і станів, які впливають на метаболізм вітаміну D, проте рекомендовані хворим із хронічним гіпопаратиреозом чи кістково-мінеральними порушеннями, пов’язаними з хронічною хворобою нирок (ХХН).
Ви можете допомогти своїм пацієнтам з обстеженням та надати їм знижку 25% на дослідження рівня вітаміну D в лабораторії ДІЛА. А в разі отримання результату, що свідчить про знижений рівень вітаміну D, повідомити, що вони зможуть вигідно придбати препарати Олідетрим в мережі аптек АНЦзі знижкою 25% за Промокодом!
Даруйте своїм пацієнтам подвійну вигоду на комплексні рішення від ДІЛА.
Для того, щоб ваш пацієнт отримав знижку на дослідження:
За необхідності, після курсу лікування чи профілактики, призначте пацієнтові повторне дослідження рівня вітаміну Д через 3-6 місяців.
Джерела