гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Вирішення проблеми дефіциту вітаміну D: діагностика та рекомендації від ДІЛА

07.05.2024
Фото - Вирішення проблеми дефіциту вітаміну D: діагностика та рекомендації від ДІЛА

 

Дефіцит і недостатність вітаміну D у дорослого населення України є значно поширеними. В зв’язку з цим перед сімейними лікарями постає необхідність обстеження осіб з груп ризику, які потрeбують скринінгу та моніторингу рівня 25(OH)D у крові, та призначення адекватних доз і схем для профілактики та лікування дефіциту вітаміну D.

В якості лабораторного маркеру для діагностики дефіциту вітаміну D визначається рівень загального 25(OH)D у сироватці крові.

При прийнятті рішення щодо застосування препаратів вітаміну D слід керуватись критеріями забезпеченості організму вітаміном D:

  • < 50 нмоль/л — дефіцит вітаміну D;
  • ≥ 50 нмоль/л і < 75 нмоль/л - недостатність вітаміну D;
  • 75–125 нмоль/л достатній рівень вітаміну D;
  • 125–150 нмоль/л - безпечний, але не цільовий рівень вітаміну D;
  • 150–250 нмоль/л - зона невизначеності з потенційними перевагами чи ризиками;
  • 250 нмоль/л - надлишок/зона токсичності вітаміну D.
     

Визначення сироваткового рівня 25(OH)D у дорослих не рекомендовано без чітких показань, тож скринінг D-дефіциту регламентовано для:

  • осіб літнього віку (≥ 60 років);
  •  осіб літнього віку з підвищеним ризиком падінь і малотравматичними переломами в анамнезі;
  • іммобілізованим особам та під час тривалої госпіталізації;
  • вагітним та годуючим;
  • особам з ожирінням (індекс маси тіла ≥ 30 кг/м2);
  • особам з темною пігментацією шкіри;
  • при остеопорозі;
  • при остеомаляції;
  • при болю у кістках і м’язах;
  • при гіперпаратиреозі;
  • при хронічній хворобі нирок (ХХН);
  • при синдромі мальабсорбції (запальні захворювання кишечника, стани після баріатричних операцій, муковісцидоз, ентерит після опромінення та ін.);
  • при печінковій недостатності;
  • при тривалому прийомі лікарських засобів з негативним впливом на метаболізм вітаміну D (наприклад, протисудомні препарати, глюкокортикоїди, ліки від СНІДу, протигрибкові засоби, засоби гіпохлестеринемічної дії та ін.);
  • при хронічних автоімунних захворюваннях (наприклад, розсіяний склероз, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак та ін.);
  • при гранулематозних захворюваннях (наприклад, саркоїдоз, туберкульоз, гістоплазмоз, бериліоз, кокцидіомікоз та ін.);
  • при цукровому діабеті;
  • при онкологічних захворюваннях.
     

Прийом домішок вітаміну D регламентований в наступних дозуваннях:

  • здоровим дорослим без станів, які впливають на метаболізм вітаміну D приймати з жовтня по квітень у дозі 800–2000 МО/д (залежно від маси тіла) у зв’язку зі зниженням синтезу ендогенного вітаміну D у шкірі;
  • особам із захворюваннями та станами, які впливають на метаболізм вітаміну D — індивідуальний підбір дози вітаміну D 3000–5000 МО/д для досягнення оптимальної концентрації 25(OH)D;
  • стан D -дефіциту: рівень 25(OH)D слід інтерпретувати разом з визначенням рівня
    Паратгормону, Кальцію (загального, іонізованого, у добовій сечі), Фосфору, Магнію, що дозволить диференціювати первинний та вторинний гіперпаратиреоз та обрати схему лікування.
    Креатиніну, що дозволить виключити порушення функції нирок як фактору, що викликає хибні результати лабораторних маркерів та впливає на прийняття рішення лікарем щодо застосування препаратів.

     

Для профілактики та лікування дефіциту вітаміну D рекомендований пероральний прийом холекальциферолу (вітамін D3).

Лікування дефіциту вітаміну D слід розпочинати при рівні 25(OH)D у крові < 50 нмоль/л і проводити протягом 4–12 тижнів залежно від його тяжкості та інших факторів ризику до досягнення цільового рівня 75–125 нмоль/л з подальшим використанням для підтримки оптимального статусу вітаміну D дози 800–2000 МО/д.

При недостатності вітаміну D (25(OH)D (< 75 нмоль/л) рішення про додаткове призначення вітаміну D слід приймати індивідуально залежно від потреби швидкої корекції дефіциту вітаміну D та інших показань.

Особам без станів, які впливають на метаболізм вітаміну D, з діагностованим D- дефіцитом, його лікування розпочинати з 4000–7000 МО/д порівняно з профілактичними дозами, рекомендованими для загальної популяції.

Особам зі станами, які впливають на метаболізм вітаміну D для лікування D- дефіциту рекомендовані дози до 10 000 МО/д порівняно з дозами, рекомендованими здоровим дорослим особам без інших факторів ризику.

Жінкам, які планують вагітність, рекомендовано призначати холекальциферол у дозі 800–2000 МО/добу та продовжувати прийом холекальциферолу під час вагітності та лактації.

Під час вагітності та лактації, згідно Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 9 серпня 2022 року №1437 «Стандарти медичної допомоги «Нормальна вагітність» розділ «Зміст першого допологового візиту (до 12 тижнів)» включає пункт «Запропонувати дослідження на дефіцит вітаміну D лише за наявності відповідних показань», що дозволить вибрати оптимальну дозу холекальциферолу. Якщо тестування неможливе, залежно від дієти, способу життя, захворювань і станів, які впливають на метаболізм вітаміну D, можна розглянути додаткове застосування холекальциферолу в дозі 800–2000 МО/добу.

Особам з остеопорозом і його ускладненнями перед ініціацією антиостеопоротичної терапії рекомендовано визначення рівня 25(OH)D у крові з метою запобігання її неефективності та підвищення профілю безпечності. При виявленні дефіциту вітаміну D перед ініціацією антиостеопоротичної терапії рекомендована його корекція, при нормальному рівні вітаміну D рекомендовано прийом у дозі 800–2000 МО/д у поєднанні з кальцієм (1000 мг/д елементарного кальцію) протягом усього курсу антиостеопоротичного лікування.

Особам із підвищеним ризиком падінь чи переломів (за українською версією FRAX) рекомендований прийом 800–2000 МО/д вітаміну D протягом року.

Особам літнього віку, іммобілізованим особам та особам під час тривалої госпіталізації з обмеженням функціональної активності прийом у дозі 800–2000 МО/д протягом року.

Активні метаболіти вітаміну D (1α,25-дигідроксивітамін D (1α,25(OH)2 D) не рекомендовані для лікування дефіциту вітаміну D особам без захворювань і станів, які впливають на метаболізм вітаміну D, проте рекомендовані хворим із хронічним гіпопаратиреозом чи кістково-мінеральними порушеннями, пов’язаними з хронічною хворобою нирок (ХХН).

Ви можете допомогти своїм пацієнтам з обстеженням та надати їм знижку 25% на дослідження рівня вітаміну D в лабораторії ДІЛА. А в разі отримання результату, що свідчить про знижений рівень вітаміну D, повідомити, що вони зможуть вигідно придбати препарати Олідетрим в мережі аптек АНЦзі знижкою 25% за Промокодом!

Даруйте своїм пацієнтам подвійну вигоду на комплексні рішення від ДІЛА.

Для того, щоб ваш пацієнт отримав знижку на дослідження:

  1. Звертайтесь до вашого персонального менеджера, щод дізнатись деталі акції та промокод.
  2. Надайте промокод, за яким пацієнт отримає знижку 25% на дослідження рівня вітаміну D.
  3. Повідомте, що обстеження можна пройти в будь-якому відділенні ДІЛА.
  4. Зауважте, що при отриманні результатів разом з бланком пацієнту надійде промокод, за яким він може придбати Олідетрим 2000 або Олідетрим 4000 зі знижкою 25%. Знижка діє лише в мережі аптек «АНЦ», «Копійка» та «ШАР@» по всій території України.

За необхідності, після курсу лікування чи профілактики, призначте пацієнтові повторне дослідження рівня вітаміну Д  через 3-6 місяців.

Джерела

  • *2023 Діагностика, профілактика та лікування дефіциту вітаміну D у дорослих: Kонсенсус українських експертів 2023 https://www.mdpi.com/2072-6643/16/2/270
  • *Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 9 серпня 2022 року №1437 «Стандарти медичної допомоги «Нормальна вагітність»
  • *2022 Керівництво з профілактики та лікування остеопорозу https://link.springer.com/article/10.1007/s00198-021-05900-y
     

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому