Менструальний цикл — складний процес взаємодії між багатьма тканинами, клітинами та гормонами організму. Він демонструє загальний стан здоров’я людини, і його можна розглядати як «п’яту життєво важливу ознаку» поряд з артеріальним тиском, температурою тіла, частотою серцевих скорочень та дихання. Порушення менструального циклу може свідчити про гормональний дисбаланс, гінекологічні захворювання або інфекції. Стрес, зміна ваги або дієти, певні ліки та інші фактори способу життя можуть спричинити тимчасові зміни в менструальному циклі.
Сьогодні зростає інтерес до відстеження менструальної функції, і мільйони жінок використовують програми для відстеження менструації та овуляції для об’єктивної оцінки своїх менструальних циклів . Саме дослідження результатів цих програм дозволили науковцям підтвердити сильний зв’язок між стресом і порушеннями менструального циклу. Також продовжуються дослідження зв’язку впливу коронавірусної інфекції на роботу гіпоталамо-гіпофізарно-гонадної системи.
Які характеристики нормального менструального циклу?
Як і всі показники життєдіяльності організму характеристики менструального циклу мають певну варіабельність. І все ж дослідження дозволили встановити межі таких параметрів циклу як частота менструацій, тривалість менструації, регулярність, об’єм, та наявність міжменструальних кров’янистих виділень.
Практика показує, що жінки часто недооцінюють наявність у себе порушень циклу чи хронічних аномальних маткових кровотеч. Це призводить до пізнього звернення до гінеколога. Приділення достатньої уваги питанням характеристик менструальної функції з боку лікарів загальної практики сприяє швидшій діагностиці.
Які патології найчастіше є причиною порушення менструального циклу?
Найбільш розповсюдженими гормональними причинами порушення менструального циклу у жінок є: синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), гіперпролактинемія, гіпоталамічна аменорея, передчасна яєчникова недостатність.
СПКЯ – складний поліендокринний синдром, що негативно впливає не лише на репродуктивну функцію, а й на метаболічне здоров’я жінки та онкологічні ризики. Визначальними проявами СПКЯ є відсутність овуляції при нормальних рівнях гонадотропних гормонів (фолікулостимулюючого -ФСГ і лютеїнізуючого - ЛГ) та підвищені рівні андрогенів. Діагностика СПКЯ є комплексною і включає: ультразвукову оцінку яєчників, визначення рівнів загального тестостерону та індексу вільного тестостерону, а також оцінку наявності овуляції. Важливо пам’ятати, що зовнішні прояви СПКЯ можуть сильно відрізнятись від типового симптомокомплексу - абдомінальне ожиріння, гірсутизм, акне, аменорея до мінімальних проявів гірсутизму у струнких жінок зі збереженим циклом.
Гіперпролактинемія – це стійке підвищення рівнів гіпофізарного гормону пролактину. Причини стійкого підвищення пролактину поділяють на пухлинні (пухлина гіпофіза пролактинома) і непухлинні. Найрозповсюдженішими причинами непухлинної гіперпролактинемії є знижена функція щитоподібної залози й стрес.
Високі рівні пролактину порушують нормальну регуляцію роботи яєчників, що призводить до зниження фертильності, порушення циклу або повного припинення менструацій. Іноді підвищення пролактину є оманливим – макропролактинемія.
Сильний стрес, надмірні фізичні і розумові навантаження, голодування та виснажливі хвороби призводять до пригнічення утворення в гіпоталамусі і гіпофізі гормонів, що стимулюють нормальну роботу яєчників. Втрата менструації за таким механізмом називається гіпоталамічною аменореєю. Лабораторним маркером цього стану є низькі рівні гормонів ФСГ, ЛГ, естрадіолу.
Проте не можна завжди пов’язувати зникнення менструації зі стресом, адже причини можуть бути різними і визначити їх дозволяють лише гормональні дослідження. Причиною припинення менструації і безпліддя може бути передчасна втрата яєчниками фолікулів – структурних одиниць цього органу, які одночасно і містять статеві клітини і утворюють статеві гормони. В цьому випадку гінеколог встановлює діагноз передчасної яєчникової недостатності і підтверджує його визначенням високих рівнів ФСГ в двох послідовних дослідженнях. Підвищення ФСГ в такій ситуації відбувається за принципом зворотного зв’язку.
Чому всі ці порушення важливі для здоров’я жінок не лише в аспекті репродукції?
Яєчникові гормони естрадіол і прогестерон мають важливий вплив на різні органи і системи. Від рівнів естрогенів значно залежать: стан судинної стінки, шкіри, нейронів, щільність кісткової тканини, пам’ять, емоційний стан жінки.
При СПКЯ доведена наявність підвищених з віком ризиків розвитку цукрового діабету, метаболічного синдрому, гіпертонічної хвороби. Причини цього явища включають і підвищені рівні андрогенів, і особливості функції жирової тканини, і генетичну схильність. Тому навіть за мінімальних проявів жінки з СПКЯ потребують періодичного дослідження метаболічних показників (ліпідний і глікемічний профіль).
Не діагностовані вчасно хронічні аномальні маткові кровотечі часто є причиною латентного дефіциту заліза та залізодефіцитної анемії.
Гормональне обстеження доступне кожній жінці
За наявності у жінки даних за порушення менструального циклу, надмірний ріст волосся в гормонозалежних зонах, втрату волосся, акне, коливання маси тіла доцільною є оцінка таких гормональних показників як: ФСГ, ЛГ, пролактин, ТТГ, індекс вільного тестостерону.
Медична лабораторія ДІЛА надає повний спектр досліджень для діагностики гормональних порушень. Дослідження проводяться із застосуванням біотиннезалежних технологій імуноаналізу.