гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Регулярні РАР-тести знижують рівень захворюваності на рак шийки матки щонайменше на 80% - Ольга Бурка

08.09.2021
Фото - Регулярні РАР-тести знижують рівень захворюваності на рак шийки матки щонайменше на 80% - Ольга Бурка

За даними HPV information centre за 2018 рік в Україні було зафіксовано 40 випадків на 100 000 населення захворювання на рак шийки матки, серед яких 20 випадків мали летальні наслідки. Статистика є вражаючою на тлі європейського та американського досвіду і потребує детального вивчення ситуації, адже сучасна наука володіє арсеналом діагностичних можливостей для виявлення та ефективного лікування раку шийки матки на початкових стадіях захворювання, серед яких: скринінг та рання діагностика.  

Розуміючи гостру актуальність теми, ДІЛА активно відгукується на пропозиції участі у заходах, присвячених подоланню високого рівня захворюваності та смертності від раку шийки матки. З цією метою керівник сектору Урогінекології медичної лабараторії ДІЛА, кандидат медичних наук – Ольга Анатоліївна Бурка взяла участь у конференції, що відбулась з 25 по 26 червня у місті Одеса на тему: «Передпухлинна патологія та рак шийки матки: виклики сьогодення. Актуальні питання вульвовагінальної патології», організованої Українською асоціацією кольпоскопії та цервікальної патології. До участі було запрошено провідних міжнародних та національних експертів з кольпоскопії та менеджменту цервікальної патології.

Виступивши з темою «Практичні аспекти РАР-тесту», Ольга Бурка вчергове закцентувала увагу спільноти лікарів акушерів-гінекологів на найголовніших аспектах діагностики.

Скринінг vs рання діагностика

Скринінгові дослідження використовуються для обстеження здорових жінок, які не мають скарг, з метою профілактики, тоді як рання діагностика - це обстеження жінок, які мають скарги, відтак тактика лікування буде різною.

Види скринінгових досліджень

PAP-тест ВПЛ дослідження PAP-тест+ ВПЛ дослідження


До сьогодні у науковій спільноті ведуться суперечки щодо використання методів діагностики, однак потенційні переваги та ризики методів діагностики залежать від таких факторів:

 • вік пацієнта
 • анамнез
 • фактори ризику
   

Також ці фактори важливо враховувати при трактуванні результатів дослідження.

PAP-тест: задовільний чи незадовільний

Bethesda system for reporting cervical cytology definition, criteria and explanatory notes розробила гайдлайн результатів PAP-тесту, де є задовільний оптимальний та задовільний обмежений. Примітно, що при обмеженому чи незадовільному тесті скринінг людина не пройшла.

Як зменшити ризик незадовільних чи обмежених PAP-тестів:

 • Видаліть слиз перед взяттям біоматеріалу
 • Стежте за щільністю контакту цервікобрашу з поверхнею шийки
 • Здійсніть необхідну кількість обертань цервікобрашем та стежте за напрямком обертань відповідно до інструкції
 • Врахуйте особливості розташування зони трансформації
   

Особливості преаналітичного аналізу

 • виключити за 24 години вагінальний огляд, coitus, вагінальне застосування хімічних речовин;
 • патологічні чи фізіологічні стани, що визначають особливості епітелію (фаза циклу, вагітність, гіпоестрогенні стани, вагініти різної етіології);
 • правильність фіксації клітин при виконанні традиційного Пап-тесту
   

Окремо слід зазначити, що на якість PAP-тесту суттєво впливає внутрішньоматкова контрацепція.

Переваги та недоліки PAP-тесту

Статистичні дані свідчать, що у жінок, які регулярно проходять PAP-тести частота захворюваності та смертності від раку шийки матки знижується щонайменше на 80%. Серед недоліків  визначають  - хибнонегативний чи хибнопозитивний PAP-тест.

PAP-тест у ДІЛА

ДІЛА надає широкий спектр діагностичних можливостей, залучає високопрофесійних лікарів-цитологів, здійснює зовнішній моніторинг результатів, використовує сучасне обладнання для проведення цитологічного дослідження, яке відповідає вимогам CE та FDA, а також пропонує додатково SMS сповіщення лікарям щодо результатів виявлення CINII, CINIII.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому