Портативні глюкометри для вимірювання концентрації глюкози в капілярний крові призначені до використання в наступних ситуаціях:
Використання глюкометрів людьми з діабетом протягом багатьох років називалося самоконтролем рівня глюкози в крові, але фахівці Американської діабетологічної асоціації (AДА) замінила цей термін на «моніторинг рівня глюкози в крові».
Яким параметрам повинен відповідати глюкометр:
Чому вірити?
Коли глюкометр вже придбано, пріоритет змінюється і на перше місце виходить точність результату, який показує прилад.
Це фото надіслав пацієнт зі словами: «Кому вірити?»
Ми відповідаємо: «Професіонал вірить ISO».
ISO – міжнародна незалежна неурядова організація, в діяльність якої залучені національні органи по стандартизації із 163 країн, що мають в своєму складі експертів з розробки добровільних, заснованих на консенсусі стандартів.
Щороку ISO випускає звіт з оновленими стандартами.
Українська національна версія стандартів - ДСТУ ISO-15197 «Стандарт вимог для систем моніторінгу глюкози в капілярній крові in vitro».
ISO суворо регламентує вимоги до тест-систем для моніторингу глюкози в крові для самоконтролю у хворих на цукровий діабет.
За визначенням експертів ISO, ризики отримання невідповідного результату можуть виникнути з наступних причин:
Допустима похибка для портативних глюкометрів, узгоджена стандартами FDA та ISO становить 15 %.
Крім цього результат вимірювання глюкометром можуть спотворити[1]:
У зв’язку з вищенаведеними даними фахівці Американської діабетологічної асоціації 2024 року[2], а також вітчизняні Накази МОЗ України[3][4] не рекомендують використовувати дані отримані за допомогою портативного глюкометру для діагностики переддіабету, цукрового діабету, а також гестаційного діабету[5]. З діагностичною метою доцільно визначати глюкозу у плазмі венозної крові.
1. Руки пацієнта повинні бути чистими. Навіть незначна кількість вуглеводів на шкірі (тримав у руках фрукт) може суттєво підвищити показники цукру крові.
Деякі сучасні глюкометри потребують для аналізу 0,3-1,0 мкл крові, тому мізерна кількість глюкози крові на шкірі може суттєво спотворити результат.
2.Рекомендовано мити руку в теплій воді протягом 1-2 хв, після чого розслабити її і дати можливість вільно повисіти близько хвилини. Це сприятиме припливу крові до пальця.
3. Продезінфікувати місце проколу ватним тампоном зі спиртом або спиртовою серветкою.
N.B. Не використовувати вологі серветки, оскільки їх компоненти (ароматизатори, зволожувачі) можуть суттєво впливати на результат.
4. Важливо проколювати палець достатньо глибоко щоб крапля крові виступила самостійно. Якщо кров видавлювати, в неї може потрапити підшкірний жир та міжклітинна рідина, що спотворить результат.
5. Першу краплю крові потрібно витерти чистою сухою серветкою, оскільки кров на ній містить домішки міжклітинної рідини, що може спотворити результат. На тест-смужку наносять другу краплю.
6. Якщо прилад потребує кодування, перевірити відповідність коду на дисплеї глюкометра та упаковці зі смужками.
8. Калібрування. Результат цукру крові в плазмі венозної крові завжди на 10-15 % вище, ніж у цільній капілярній крові. Тому, якщо прилад калібрований по плазмі, то щоб отримати результат по цільній капілярній крові потрібно розділити на 1,15.
9. В Україні прийнято вимірювати глюкозу крові у ммоль/л. Деякі глюкометри, переважно придбані за кордоном, вимірюють глюкозу крові у мг%. Щоб перевести мг% в ммоль/л необхідно отриманий результат розділити на 18.
10. Користуючись глюкометром важливо пам`ятати, що усі портативні глюкометри мають похибку. Окрім цього на показники можуть впливати інші вищеперераховані фактори, тому доцільно не менше 1 разу на місяць контролювати глюкозу у плазмі венозної крові лабораторним методом, перевіряти прилад за допомогою контрольного розчину та 1 раз на 3 місяці контролювати глікований гемоглобін.
[1] Guidelines and Recommendations for Laboratory Analysis in the Diagnosis and Management of Diabetes Mellitus Clinical Chemistry, Volume 69, Issue 8, August 2023, Pages 808–868, Published: 20 July 2023 /academic.oup.com/clinchem/article/69/8/808/7226244
[2] АDA Standards of Medical Care in Diabetes 2024
[3] Наказ МОЗ України № 151 від 26 січня 2023р. Про затвердження Уніфікованого клінічного протоколу первинної, екстреної та спеціалізованої медичної допомоги «Цукровий діабет 1 типу у дорослих.
[4] Наказ Міністерства охорони здоров’я України № 1300 від 24.07.2024 року «УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ ТА СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 2 ТИПУ У ДОРОСЛИХ»
[5] Наказ МОЗ України № 1437 від 09.08.2022 р. «СТАНДАРТИ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ «НОРМАЛЬНА ВАГІТНІСТЬ»