За останні десятиріччя в Україні поширеність гіпотиреозу зросла майже удвічі. Дозування тироксину та частота обстеження конкретного пацієнта залежать від особливостей стану організму (частковий чи повний дефіцит тироксину, новонароджений, дитина, вагітна, пацієнт з серцево-судинними захворюваннями, наявність інтерферуючих супутніх захворювань та препаратів). Тож, як забезпечити обстеження і лікування пацієнтів з гіпотиреозом під час війни – розповіла науковий консультант ДІЛА, к.мед.н, доцент, лікар-ендокринолог вищої категорії, член Європейської асоціації ендокринологів – Марина Бобрик.
Як запідозрити гіпотиреоз за умов відсутності можливості проведення лабораторних досліджень?
Основні скарги - слабкість, сонливість, набряклість, сухість шкіри, закрепи, мерзлякуватість, збільшення ваги, зниження пам'яті та уваги, інтенсивне випадіння волосся.
Основні об'єктивні дані:
Щитоподібна залоза (пальпаторно, при можливості – УЗ дослідження): збільшена, зменшена, нормальних розмірів / відсутня /аномальна /дистопована.
Нервова система: загальмованість, парестезії, судоми, важкість ходи, подовження тривалості сухожильних рефлексів.
Серцево-судинна система: брадикардія, глухість тонів, зниження/підвищення артеріального тиску, розвиток серцевої недостатності (при можливості інструментального обстеження - ЕХО КГ: може виявитися перикардит, ЕКГ-зниження вольтажу, подовження інтервалу ST, зниження зубця Т, зменшення серцевого викиду й швидкості кровотоку).
Система травлення: закрепи.
Статева система: жінки-порушення менструального циклу; чоловіки-імпотенція.
Лікування:
Дієтичні рекомендації |
Препарати |
L-Тирозин є попередником при синтезі тироксину, утворюється в організмі з незамінної амінокислоти - фенілаланіну і присутній в багатьох продуктах з високим вмістом білка (пісна яловичина/баранина/свинина/лосось/курка/індичка мыстять фенілаланін + тирозин близько 1 г на 85 г). Споживання фенілаланін+тирозин рекомендовано у кількості 42 мг на 1 кг (при масі 70 кг це 2,31 г/день). Однак, L-Тирозин також є попередником при синтезі катехоламінів, меланіну. Тому домішки L-тирозину заборонені-вагітним жінкам, особам, що приймають антидепресанти, при шизофренії; з обережністю застосовуються при підвищеному артеріальному тиску. |
Домішки не регламентовані для лікування гіпотиреозу (в тому числі L-Тирозин, інші-можуть викликати гіпотиреоз в залежності від компонентів). Регламентованими є тільки препарати L-тироксину (в Україні зареєстровані L-тироксин Берлін-Хемі та Еутирокс Merck KGaA). Якщо у пацієнта вичерпується запас та відсутня можливість придбати звичний препарат або аналог тироксину, рекомендацією може бути зменшення щоденної дози на 25-50% до моменту відновлення можливості придбання препарату |
Діагностика гіпотиреозу:
субклінічний: підвищення ТТГ в межах 4-10 мкОд/мл при нормальному рівні вТ4, вТ3 і відсутності клінічної симптоматики.
маніфестний: рівень ТТГ перевищує 10 мкОд/мл (норма 0,4-4 мкОд/мл) і знижений рівень вТ4, вТ3
вторинний: рівень ТТГ у межах норми або знижений, вТ4, вТ3 знижений.
Підвищення рівнів АТПО та/або АТТГ свідчать на користь автоімунного тиреоїдиту.
Лікування гіпотиреозу: