Гестаційний цукровий діабет – цукровий діабет, який було вперше діагностовано у ІІ-ІІІ триместрі вагітності.
За сучасними уявленнями, порушення вуглеводного обміну, вперше діагностоване під час вагітності, в залежності від рівня підвищення глюкози крові, поділяється на:
При маніфестному цукровому діабеті, на відміну від гестаційного, гіперглікемія не зникає після пологів.
Важливість своєчасного виявлення гестаційного діабету обумовлена необхідністю якнайшвидшого досягнення цільових показників глюкози крові. Оскільки своєчасно нелікований гестаційний діабет призводить до серйозних ускладнень вагітності (гестози, багатоводність, передчасне переривання вагітності) та захворюваністі новонароджених.
Саме тому Американська діабетологічна асоціація (ADA 2022) рекомендує тестувати усіх жінок на наявність порушення вуглеводного обміну ще на етапі планування вагітності. Наступне визначення глюкози у плазмі венозної крові сертифікованим методом (не за допомогою глюкометру) необхідно проводити всім вагітним жінкам на першому візиті до жіночої консультації, бажано до 15 тижня вагітності. Додатковим методом тестування на етапі планування вагітності або до 15 тижня вагітності АДА 2022 рекомендує визначення глікованого гемоглобіну. Згідно з рекомендацією АДА Тест слід проводити в лабораторії за допомогою методу, сертифікованого NGSP і стандартизованого для аналізу DCCT. Одним з таких методів є метод високопродуктивної рідинної хроматографії.
Крім цього, згідно з проектом наказу МОЗ України про затвердження стандартів медичної допомоги «Нормальна вагітність», вагітним на першому візиті (до 15-го тижня) доцільно запропонувати:
Фактори ризику гестаційного цукрового діабету:
Усім вагітним, які не мають вищенаведених факторів ризику та результат вимірювання глюкози плазми венозної крові у першому триместрі був у межах референтних значень у терміні 24-28 тижнів, згідно з рекомендаціями Американської діабетологічної асоціації (ADA 2022) необхідно проводити глюкозо-толерантний тест: визначення глюкози у плазмі венозної крові натще, через 1 годину та через 2 години після випитих 75 г глюкози.
Для отримання достовірного результату важливо дотримуватись наступних правил:
Переваги ДІЛА:
Жінкам, в яких виявлено гестаційний цукровий діабет, призначають:
Критерії компенсації представлені у таблиці 2.
За умови неможливості досягнути цільових рівнів глікемії протягом двох тижнів, доцільне призначення інсулінотерапії. Контроль глюкози крові проводиться натще та через 1 годину після їжі.
Після пологів інсулінотерапію зазвичай скасовують та ретельно контролюють глюкозу крові протягом перших 3-х діб. Наступного разу глюкоза крові контролюється через 12 тижнів після пологів.
Таблиця 1. Критерії діагностики гестаціного та маніфесного ЦД:
Таблиця 2. Критерії компенсації гестаційного діабету, згiдно з рекомендаціями АDA 2022:
Джерела: