гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Європейські стандарти діагностики сезонної алергії – українські реалії

06.10.2023
Фото - Європейські стандарти діагностики сезонної алергії – українські реалії

 

Актуальність проблеми сезонної алергії пов’язана як із значною її поширеністю, так і з несвоєчасною діагностикою, терапевтичними та діагностичними помилками. Важливо, що сезонна алергія супроводжується значним негативним впливом на якість життя, порушеннями сну, високими ризиками розвитку або загострення симптомів алергічної астми, формуванням залежності від медичних препаратів, бактеріальними ускладненнями тощо.

Особливістю пацієнтів із сезонною алергією є швидке формування полісенсибілізації, коли сезонні симптоми продовжуються і далі після закінчення пилкування певних видів рослин, що спричиняють загострення. Сезонна алергія часто поєднана з проявами харчової гіперчутливості, які формуються за рахунок перехресної реактивності до харчових алергенів (фруктів та овочів) і пов’язані зі схожою структурою алергенних білків. Клінічними проявами перехресних харчових реакцій є оральний алергічний синдром:

  • свербіж губ і ротоглотки;
  • парестезії;
  • ангіонабряк слизової порожнини рота, губ, язика, піднебіння та глотки;
  • свербіж у вухах;
  • гіперемія слизової оболонки рота;
  • пухирі та набряк гортані
     

Всі ці симптоми можуть спостерігатися після вживання у їжу причинного алергену. Тривалість симптомів коливається від 2 до 30 хвилин і схоже на тимчасову реакцію. Але у 2–10% випадків оральний алергічний синдром має системні реакції, серед яких у 1-2 % людей розвивається анафілаксія.

Можливості сучасної діагностики

Сучасна та достовірна діагностика дозволить своєчасно визначити проблему та попередити ускладнення. Різноманітних пропозицій з діагностики сезонної алергії безліч, але для правильного вибору важливими є світові дані щодо даного захворювання та можливості реалізації в Україні.

Європейські та міжнародні стандарти діагностики зазначені в актуальних настановах Diagnosis and management of allergy and respiratory disorders in sport: An EAACI task force position paper (2022), IgE allergy diagnostics and other relevant tests in allergy, a World Allergy Organization position paper (2020), Molecular Allergology User’s Guide 2.0 (2022). Алгоритм діагностики, описаний в настановах, принципово не змінюється, але складові цього алгоритму та їх послідовність за останні роки зазнали змін. У світовій медицині індивідуальний підхід до пацієнта – надважливий, і в алергодіагностиці надається перевага використанню молекулярної алергодіагностики. Важливо, що це стосується не тільки алергологічної спільноти. Останній  міжнародний консенсус з Алергічного риніту, який відбувся 2023 року, включив до обов’язкових методів діагностики молекулярні дослідження.

А що ж відбувається в Україні?

Ми насправді можемо пишатися нашими досягненнями, тому що маємо, у порівняні з Європою, кращі можливості для забезпечення своєчасної та точної діагностики з індивідуальним підходом для кожного пацієнта.

Розвиток сучасної української лабораторної алергодіагностики залежить переважно від комерційних лабораторних досліджень. Тому важливо пам’ятати, що обирати потрібно, насамперед, варіант, який дозволить швидко та точно вирішити клінічну проблему.

Для пацієнтів із сезонними симптомами ДІЛА розробила та впровадила молекулярний пакет Поліноз, який включає усі головні молекули рослинного пилку, що відповідальні за розвиток симптомів пацієнта з травня до початку жовтня. Дане дослідження враховує також ризик перехресних реакцій, тому до нього включені і мінорні компоненти тимофіївки – Phl p 7, Phl p 12.

Дослідження показано не тільки пацієнтам із сезонним алергічним ринітом, кон'юнктивітом, але і тим, кого під час пилкування непокоять симптоми астми.

Діагностичний алгоритм

Позитивний результат шкірного тестування з екстрактами пилку або виявлення специфічних IgE-антитіл до екстрактів двох та більше видів пилку рослин також потребує визначення сенсибілізації до окремих компонентів алергену. Пакет Поліноз показаний також для підбору алерген-специфічної імунотерапії алергенами пилку рослин та прогнозу її ефективності.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому