Розвиток алергології – нестримний, швидкий, але основним був та залишається індивідуальний підхід до симптомів та скарг кожного пацієнта. Цьому сприяють інновації в діагностиці та новітні підходи до лікування алергії .
І хоча основним методом лікування IgE-залежної алергії залишається АСІТ, шаленими темпами розвивається біологічна терапія. Для Європи це вже рутина, в Україні теж зареєстровані кілька препаратів. Це дає надію на пожвавлення у призначенні цього виду лікування найближчим часом і для українських пацієнтів. Також серед новинок терапії – вакцини для оральної сенсетизації у пацієнтів з алергією до молока, яєць, арахісу, а також новий шлях введення адреналіну у вигляді назального спрею для пацієнтів з анафілаксією.
Серед діагностичних підходів активно обговорюються лабораторні методи контролю ефективності АСІТ, а саме визначення специфічних IgG4 до екстрактів алергенів та алергенних молекул, проте головний акцент спрямований на зменшення вираженості симптомів алергії у пацієнта.
Симпозіум компанії Thermo Fisher Scientific. Що нового?
При харчовій алергії науковці радять обрати методи діагностики відповідно до скарг пацієнта:
Слід звернути увагу на обстеження пацієнтів в динаміці – повторні тести допоможуть підтвердити розвиток толерантності та додати продукт в раціон дитини, або навпаки не ризикувати з провокаційними пробами при виявленні підвищення рівня специфічних IgE.
Таблиця1. Рекомендації щодо діагностики IgE-опосередкованої алергії
Важливий акцент на симпозіумі був зроблений щодо призначення мультиплексних тестів. Підставою для використання є підозра на полісенсибілізацію або ідіопатична анафілаксія, що має місце в певних когортах пацієнтів.
Надважливим в діагностичному пошуку є питання діагностичного діапазону вимірювання специфічних IgE. Актуальною залишається інтерпретація рівня специфічних IgE від 0.1 kU/l до 0.35kU/l, що вважається клінічно значущим, особливо у дітей.
Відкрито нові молекули арахісу (циклофілін Ara h18) та горіхів(віциліни). І хоча вони поки вивчаються на рівні науково-дослідних установ, але сенсибілізація до них може бути причиною розбіжностей клінічних симптомів та результатів лабораторних тестів при алергії на горіхи.
Варто також звернути увагу на підходи до визначення верхньої межі норми триптази:
ДІЛА пропонує визначення рівня триптази за для вчасного та коректного підтвердження діагнозу анафілаксії у ваших пацієнтів/
Література: