В Україну, як і в більшість країн Європи, прийшла літня хвиля COVID-19, спричинена вкрай заразними варіантами «FLiRT». Число госпіталізацій та смертей, які є показниками нової хвилі COVID-19, також зростає, але все ще значно нижче порівняно з хвилями COVID-19 на ранньому етапі пандемії.
Варіанти «FLiRT», включаючи KP.3, KP.2 і KP.1.1, є сімейством підваріантів Омікрон, які циркулюють у світі з весни. Згідно з поясненням Американського товариства інфекційних захворювань, назва «FLiRT» заснована на термінах, які визначають їхні мутації. Варіант Omicron вірусу SARS-CoV-2, що викликає COVID-19, циркулює світом уже майже три роки. У США Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) класифікували його як варіант, що «викликає занепокоєння».
За інформацією вірусологів Університету Джонса Хопкінса, вірус SARS-CoV-2 постійно мутує і періодично дає початок новому дуже заразному варіанту, який поступово стає домінуючим штамом. «Терміни, протягом яких відбуваються мутації, тривають від трьох до шести місяців, що набагато швидше, ніж ми бачимо з іншими вірусами, такими як грип».
За словами експертів, особливість «FLiRT» полягає в мутації у спайкових білках, що допомагає вірусу краще обходити імунітет, ніж попередні штами.
Домінуючими штамами «FLiRT» в США за останній рік та тими, які ми можемо очікувати в майбутньому, є JN.1, HV.1, EG.5, він же Eris, і XBB.1.16 або Arcturus. Всі вони є частиною сімейства Омікрон.
Нещодавні дослідження показують, що варіант JN.1 дуже ефективний в ухиленні від імунної відповіді (навіть ефективніше, ніж інші варіанти Omicron). Третій варіант, LB.1, також є варіантом «FLiRT». Швидке зростання захворюваності за його участю з початку червня 2024 року вказує на те, що в майбутньому він може обігнати KP.3 і стати домінуючим.
На літні місяці припадає пік поїздок, і в умовах тривалої спеки по всій країні люди переважно зустрічаються у закритих приміщеннях з кондиціонерами, де ймовірність поширення вірусу зростає. Також, цьому сприяє ослаблення імунітету населення.
Чи чекати нових вакцин проти ковіду?
Вчені все ще намагаються зрозуміти сезонність COVID-19, але одне залишається ясним: "Цей вірус тепер інтегрується в нашу популяцію і наш спосіб життя", доктор Вільям Шаффнер, професор інфекційних захворювань у Медичному центрі Університету Вандербільта.
Радники Управління з контролю за продуктами та ліками США зустрілися на початку червня, щоб вирішити, які штами включити до оновлених вакцин від COVID-19 на 2024–2025 роки. Спочатку комітет проголосував за рекомендацію моновалентної вакцини, націленої варіант JN.1, цієї осені. Однак, ґрунтуючись на нових даних, FDA тепер рекомендує виробникам ліків оновити вакцини з прицілом на штам KP.2, повідомило агентство.
Лабораторні дослідження показують, що нинішні вакцини та імунітет від попередньої інфекції забезпечать лише частковий захист від варіанту FLiRT. У зв'язку з цими факторами Консультативний комітет з практики імунізації наприкінці лютого 2024 року рекомендував людям віком 65 років і старше отримати додаткову оновлену вакцину від COVID-19.
Як захиститися від варіантів KP.3 та FLiRT
Оскільки кількість випадків захворювання на COVID-19 знову зростає, не забувайте про заходи захисту себе та оточуючих від зараження.
CDC рекомендує:
Стандарти медичної допомоги в Україні
Міністерство охорони здоров’я Наказом від 04.02.2022 № 230 внесло зміни до 722 наказу «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)».
Ознайомитись можна за посиланнями:
Змінами було скорочено тривалість як амбулаторно-поліклінічного, так і стаціонарного лікування. Раніше пацієнт мав перебувати на лікуванні 10 днів від дати появи симптомів або ж від дати взяття матеріалу на тестування. Повторне тестування на COVID-19 також могло проводитись не раніше 10 днів з часу появи симптомів чи першого позитивного тесту.
Тепер повторне тестування на наявність в організмі вірусу можна проводити через 5 днів від дати появи симптомів або отримання позитивного результату тестування методом ПЛР. Важливо, що йдеться лише про тестування методом ПЛР.
Якщо людина отримала негативний ПЛР-тест та не має симптомів захворювання, то самоізоляцію можна завершувати.
Також самоізоляцію можна завершувати за умови відсутності симптомів захворювання через 5 днів від дати їх появи або від дати отримання позитивного результату тестування.
Окрім того, змінено вимоги до повторного проведення тестування. Тепер підтвердженим вважається випадок COVID-19 без наявності симптомів, але який був підтверджений експрес-тестом на антиген. Основна умова – контакт із підтвердженим випадком COVID-19.
Раніше підтвердження експрес-тестами було достатньо лише для осіб, у яких були наявні симптоми COVID-19. Для безсимптомних хворих необхідно було підтвердження ПЛР-методом.
Протиепідемічні заходи в колективах
За наявності ознак респіраторного захворювання або підвищення температури, співробітника потрібно ізолювати. Для підтвердження/виключення ковіду провести тест на антиген або ПЛР. При використанні якісних АГ-тестів, що не мають похибок, немає сенсу використовувати ПЛР-діагностику.
Якщо у співробітника немає симптомів захворювання, а тест на АГ позитивний, необхідно підтвердження за допомогою ПЛР.
Після ізоляції хворого з підтвердженим діагнозом коронавірусної інфекції, усім контактним протягом 14 діб проводиться термометрія. При появі ознак хвороби потрібна ізоляція та обстеження (тест АГ, або ПЛР). Термін спостереження за контактними подовжується ще на 14 днів від дати виявлення нового випадка захворювання.
Контактні особи незалежно від наявності симптомів підлягають обстеженню на 5-7 день після контакту. Основне значення для етіологічної лабораторної діагностики COVID19 має виявлення РНК SARS-CoV-2 з використанням методу ПЛР. Обстеження на визначення антигену SARS-CoV-2 з використанням швидких тестів на визначення антигену SARS-CoV-2 та/або тесту на визначення антигену SARSCoV-2 методом ІФА на визначення антигену SARS-CoV-2 з використанням швидких тестів та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА називають попереднім скринінговим обстеженням. Позитивний результат швидкого тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 у пацієнтів з симптомами COVID-19 або тих, які контактували з особами, хворими на COVID-19, має вважатися достатнім, для встановлення діагнозу. У разі отримання негативного результату швидкого тесту на визначення антигену SARS-CoV2 та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА особа підлягає дослідженню методом ПЛР у випадку наявності симптомів підозрілого або ймовірного випадків на COVID-19. Співробітник, що хворіє на ГРЗ або ковід допускається в колектив після одужання, але не раніше 5 доби від появи симптомів захворювання або позитивного тесту АГ/ПЛР. Контрольне обстеження перехворілих бажане.
Симптоми захворювання варіантів FLiRT:
За даними CDC, тип і тяжкість симптомів, які відчуває людина, зазвичай більше залежать від стану його здоров'я та імунітету, а не від варіанта вірусу, що спричинив інфекцію. Найбільш характерними є:
У деяких людей можуть розвинутись серйозні симптоми COVID-19, які потребують госпіталізації. Найбільший ризик для людей старше 65 років, людей з супутніми захворюваннями та людей з ослабленим імунітетом.
Діагностика
ДІЛА використовує ПЛР тест, здатний ідентифікувати варіанти SARS-CoV-2, FLiRT, такі як XBB.1.5, EG.5.1, JN.1, KP.2, KP.3. Відповідно до вимог Наказу 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)» ви можете обрати діагностичні дослідження:
Коронавірус (SARS-Cov-2), COVID-19, РНК методом RT-ПЛР – якісний
Чутливість: 96.0%
Специфічність: 99.3%
Нижня межа аналітичної чутливості: 10 копій/реакція
Вірус SARS-CoV-2 містить кілька важливих генів, які відіграють ключову роль у його структурі та патогенності. ПЛР-дослідження визначає наступні:
1. N (нуклеопротеїн):
Ген N кодує нуклеопротеїн, який зв'язується з вірусною РНК і формує структуру вірусної капсиди.
Нуклеопротеїн є важливим для реплікації вірусної РНК та регуляції вірусної геномної стабільності.
2. RdRp (РНК-залежна РНК-полімераза):
Ген RdRp кодує РНК-залежну РНК-полімеразу, яка є ключовим ферментом для реплікації та транскрипції вірусної РНК.
Цей фермент відповідає за синтез нових копій вірусної РНК, що є критично важливим для розмноження вірусу.
3. E (енvelope-протеїн):
Ген E кодує оболонковий білок, який грає роль у формуванні вірусної оболонки та впровадженні вірусу в клітини.
Кожен із цих генів виконує свою функцію в життєвому циклі вірусу і їх визначення не залежить від мутацій та варіантів SARS-Cov-2
Дослідження Коронавірус (SARS-Cov-2), COVID-19, РНК методом RT-ПЛР – якісний виявляє ці 3 таргетні гени коронавірусу SARS-Cov-2.
Коронавірус (SARS-Cov-2), COVID-19, швидкий тест для виявлення АГ, якісний
Антиген швидкі тести, що використовуються у ДІЛА, визначають нуклеокапсидний (висококонсервативний) ген Sars-Cov-2, тому виявити вдається навіть мутовані штами коронавірусу при середньому та високому вірусному навантаженнях. Чутливість швидких тестів на антиген (АГ) для виявлення SARS-CoV-2, зазвичай, варіює в межах 70-90%, залежно від виробника, умов його використання та часу, коли тест проводиться (наприклад, на ранніх або пізніших стадіях інфекції). Тести на антиген можуть бути менш чутливими, ніж ПЛР-тести але вони швидші і простіші у виконанні.
Для оцінки стану організму при інфікуванні SARS-CoV-2 ДІЛА пропонує комплекси досліджень:
Комплекс №238 "Оцінка стану організму при COVID-19 мінімальна" (Загальний розгорнутий аналіз крові (35 показників: геманалізатор з морфологічним вивченням крові); С-реактивний білок (СРБ) - кількісн.; Д-димер)
Комплекс №240 "Оцінка стану організму при COVID-19 розгорнута" (Загальний розгорнутий аналіз крові (35 показників: геманалізатор з морфологічним вивченням крові); С-реактивний білок (СРБ) - кількісн.; Д-димер; коагулограма на автоматичному аналізаторі; креатинін; феритин; аланінамінотрансфераза (АЛТ); лактатдегідрогеназа (ЛДГ))
Слід пам’ятати, що одним з небезпечних ускладнень COVID-19 є пневмонія. Запальний процес, спровокований вірусами, може привести до колонізації уражених ділянок легень не тільки вірусами, а й бактеріями та грибками.
В разі встановлення діагнозу «пневмонія» ДІЛА пропонує комплексне дослідження Виявлення збудників пневмоній методом REAL TIME ПЛР - якісн. з визначенням таких збудників, як Chlamydophila pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae, Streptococcus pneumoniae ,Bordetella pertussis, Bordetella parapertussis,Legionella pneumophila Haemophilus influenzae.
Біоматеріалом для дослідження є назоорофарингіальний мазок, харкотиння, змив з бронхів. Дослідження особливо інформативне для діагностики кашлюка у дітей.
Джерела: