гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
F
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Алергія на перше вересня!

17.08.2022
Фото - Алергія на перше вересня!

 

Алергія, пов'язана з впливом пилку, досить розповсюджена, однак  її поширеність значно зросла за останні роки передовсім внаслідок антропогенної зміни клімату. Наукові дослідження прогнозують значне збільшення впливу аероалергенів і пов’язаного з цим збільшення алергічних захворювань  у США та Європі. Попри те, що глобальні масштаби захворювань, пов’язаних з аероалергенами,  - невидимі,  розповсюдження алергічного риніту, - найпоширенішої форми полінозу,  - спостерігається приблизно у  20% населення.

Чутливість до алергенів пилку, як правило, розвивається після «знайомства» з пилком у ранньому віці. Така сенсибілізація є значною прогностичною ознакою симптомів у дитинстві та у дорослому віці. Короткочасний вплив алергенного пилку може викликати негайні симптоми захворювання у сенсибілізованих осіб або ж призвести до ускладнень здоров’я через кілька днів після контакту з пилком.

Серед різноманіття пилкових алергенів  пилок бур’янів є надзвичайно важливим фактором розвитку гіперчутливості. Найбільш сумнозвісним серед пилку бур’янів є пилок амброзії.

Рослини амброзії — це бур'яни з м'яким стеблом, які ростуть по всій території України. Відомо щонайменше 17 видів амброзії. Рослини найчастіше зустрічаються в сільській місцевості та на відкритих місцях, які отримують багато сонячного світла. В період з серпня по жовтень рослини амброзії виділяють крихітні зерна пилку. Пилок, що рухається за порухом вітру, може долати сотні миль і виживати упродовж нехолодної зими, спричиняє розвиток тяжких клінічних симптомів. Так, 23,7% пацієнтів з алергією на амброзію мають симптоми астми. Високий рівень сенсибілізації та високий відсоток захворюваності на астму можна пояснити складом пилку амброзії, наприклад високою концентрацією NADPH оксидази та/або серинових і цистеїнових протеаз.

На цей момент описано 11 алергенів пилку амброзії (мал.1) і, відповідно до реактивності IgE, Amb a 1 і Amb a 11 є основними алергенами. Рівень сенсибілізації до інших алергенів варіюється від 10 до 50%.

Компонент Amb a 1 є основним алергеном, що належить до родини білків пектатліази. Понад 90% пацієнтів з алергією на амброзію сенсибілізовані до цього основного алергену. Amb a 1 демонструє гомологію алергеном полину Art v 6 на 58% та до 45% з алергенами з родини Cupressaceae, такими як Cry j 1 (кедр японський), Jun a 1 (кедр гірський), Cup a 1 (арізонський кипарис). Але найвищу гомологію - 67,8%- Amb a 1  має з алергенами соняшника - Helianthus annuus. Безумовно, сенсибілізація до соняшнику зустрічається рідко, що може бути пов’язано з особливостями пилку соняшнику - вплив пилку цієї рослини відбувається лише локально. І тут варто згадати про перше вересня та безпосередній контакт як з квітами декоративних соняшників, так і іншими квітами родини Айстрових - ще один важливий алерген амброзії- Amb a 11.

Вивчення алергенної активності молекули Amb a 11 на лабораторних тваринах (мишах) демонструє сильне алергічне запалення після контакту з пилком амброзії. Існують дані, що цей алерген «руйнує» епітелій дихальних шляхів, а також активує імунні клітини та ініціює Th2-тип запалення. Даний алерген Amb a 11 подібний до інших основних алергенів, наприклад Act d 1 ківі (36,9%), Ana c 2 ананасу (34,1%), і Der f/Der p 1 пилових кліщів. Тому, якщо під час святкування на столі будуть продукти, до складу яких входять  схожі алергени — можна очікувати розвиток алергічної реакції.

Які симптоми алергії на амброзію?

Симптоми можуть відрізнятися в різні пори року, залежно від місця проживання та погоди, однак найпоширенішими симптомами алергії на амброзію є:

  • свербіж очей та сльозотеча
  • відчуття дряпання у горлі
  • нежить або закладеність носа
  • кашель або хрипи
  • пансинусити
  • пастозність обличчя та періорбітальні тіні
  • зниження або втрата нюху/смаку
  • погана якість сну
  • алергічна екзема - сверблячий, болючий папульозний висип, який може з'явитися протягом 24-48 годин після впливу пилку. Зазвичай висип зникає самостійно протягом двох-трьох тижнів.
     

Важливо, що симптоми можуть посилюватися через інші подразники, такі як тютюновий дим, різкі запахи або забруднене повітря. За даними Агентства з охорони довкілля США, кліматичні зміни також можуть погіршити симптоми алергії на амброзію. Високі температури можуть продовжити сезон пилку амброзії. Вони також можуть викликати в амброзії підвищену кількість пилку.

При алергії до пилку амброзії, важливо звертати увагу на ризик перехресних реакцій з алергенами

  • пилових кліщів
  • цвілі
  • домашніх тварин
  • інших види пилку. наприклад, пилку дерев
     

Перше вересня чудове свято! Щоб попередити проблему необхідно уважно ставитися до «звичайних» симптомів та своєчасно обстежувати пацієнтів з груп ризику (наявні алергічні захворювання, спадковий анамнез по атопії, тяжкі алергічні реакції в минулому)!

Коли виникає гостра алергічна реакція буває складно визначити істину причину симптомів. Тому, вчасне обстеження за допомогою розроблених пакетів лабораторних досліджень, які пропонує ДІЛА,  дозволяють розв'язати найскладніші проблеми та встановити діагноз.

Для початку доцільно використовувати дослідження рівня загального IgE та скринінгових досліджень до складу яких входять пилкові алергени різних рослин: «Алергопанель "Інгаляційна-Експрес" 9 алергенів»/Алергопанель "Пилок бур`янів" 9 алергенів. Якщо за результатами скринінгу виявлено причину симптомів  - алергени пилку, пропонуємо наступним кроком застосувати дослідження «Поліноз», який дозволяє остаточно впевнитися у діагнозі та призначити відповідне лікування, включаючи АСІТ.

У випадку, коли окрім симптомів до пилку бур’янів є інші фактори ризику алергії або ще присутні реакції, що викликані харчовими алергенами,  у якості первинного тесту рекомендовано проведення мультикомпонентного тесту ALEX 2.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому