гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Вільні метоксиаміни у плазмі

Повернутися

Діагностичний напрямок

Оцінка стану надниркових залоз

Загальна характеристика

Для феохромоцитом надниркового походження характерним є підвищення рівня і адреналіну, і норадреналіну, позанадниркові пухлини (парагангліоми) продукують норадреналін. Якщо пухлина синтезує переважно адреналін - підвищується рівень метанефрину, якщо норадреналін - підвищується рівень норметанефріна, при переважанні синтезу дофаміну підвищується рівень 3-метокситираміна. Якщо тип синтезу гормонів пухлиною змішаний, може визначатися підвищення рівня всіх показників. 

Концентрація катехоламінів у крові протягом доби значно змінюється, що пов'язано з емоційними та фізичними впливами, тому для оцінки гормонального статусу мозкового шару наднирників діагностичним методом вибору є дослідження вільних метоксиамінів в плазмі методом LC-MS в положені пациента лежачі на спині. Переваги методики: 1) чутливість дослідження >=97%, 2) методика дозволяє отримати дані про переважний тип секреції, що впливає на тактику ведення хворих, 3) немає необхідності очікувати криз у пацієнта для обстеження, тому що процес метилірування катехоламінів відбувається в пухлині постійно і не залежить від часу викиду їх в судинне русло. 

Маркер

Маркер порушень функції наднирників, діагностики феохромоцитоми і диференційної діагностики гіпертензій.

Клінічна значущість

Скринінг, діагностика феохромоцитоми, контроль радикальності видалення феохромоцитоми, диференційна діагностика феохромоцитоми/парагангліоми, диференційна діагностика гіпертензивних станів

Склад показників:

Норметанефрин вільний (плазма)

Одиниця виміру: Наномоль на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 17Р
< 0,47
Дорослі: <0,71 
Дорослі >60р.: <1,05 
Діти: <0,47 
17Р - 60Р
< 0,71
Дорослі: <0,71 
Дорослі >60р.: <1,05 
Діти: <0,47
60Р - 120Р
< 1,05
Дорослі: <0,71 
Дорослі >60р.: <1,05 
Діти: <0,47

3-Метокситирамін

Метод: <Не визначено>
Одиниця виміру: Наномоль на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
< 0,15

                                  

Метанефрин вільний (плазма)

Одиниця виміру: Наномоль на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
< 0,36

                                  

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 7 дiб Погодити з лікарем відміну тетрациклінових антибіотиків, резерпіну, транквілізаторів, адреноблокаторів, інгібіторів МАО, симпатоміметиків. Припинити прийом будь-яких крапель та спреїв для носа. За 3 доби не палити. Не вживати продукти, насичені амінами (ваніль, шоколад, кава, какао, чай, кола, пиво, банани, авокадо, томати, алкоголь). За 24 години виключити фізичні навантаження та стреси. За 12 годин Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. За 2 години Не вживати їжу та напої дітям 1-5 років. За 30 хвилин Не вживати їжу та напої дітям до 1 року. полежати.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Плазма ВК/Li-He ***. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з літій-гепарином, 2 пробірки по 4,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати, відібрати по 2 мл плазми у 2 пробірки 5,0 ПП, заморозити. Умови доставки: Температура -20 градусів, 72 год.

Інтерференція:

 • Кофеїн, адреналін, етанол, ізопротеренол, леводопа, нікотин, нітрогліцерин, резерпін - початковий ефект, теофіллін, фентоламін.

Інтерпретація:

 • 1) Для хворих з феохромоцитомою характерним є одночасне підвищення норметанефрину та метанефрину, також - підвищення рівня тільки норметанефрину або підвищення рівня метанефрину в 3 і більше разів.
  2) Незначне підвищення результатів досліджень: 25% випадків становлять пацієнти з феохромоцитомою / парагангліомою, 75% -порушення преаналітичного етапу. При незначно підвищених результатах і низькій ймовірності пухлини, повторне обстеження рекомендується через 6 місяців через можливу наявність невеликої пухлини, яка росте.
  3) Немає підвищення рівнів показників при наявності пухлини: часто - парагангліоми основи черепа і шиї або парагангліоми у хворих з SDHx мутаціями. При цьому пухлини можуть досягати великих розмірів і можуть бути виявлені тільки методиками візуалізації.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому