гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Кортизол (у добовій сечі)

Повернутися

Діагностичний напрямок

Оцінка стану надниркових залоз

Загальна характеристика

Кортизол - стероїдний гормон, виробляється пучковою зоною кори надниркових залоз. Секреція кортизолу стимулюється адренокортикотропним гормоном (АКТГ) передньої частки гіпофізу. Лише 10% кортизолу у крові знаходиться у вільному стані та виділяється з сечею у незміненому вигляді. Кортизол регулює артеріальний тиск, опосередковано сприяє підвищенню концентрації глюкози, впливає на вміст натрію і кальцію, сприяє посиленню розщеплення жирів та збільшенню вмісту холестерину. При інтерпретації результатів лабораторного дослідження кортизола, необхідно враховувати, що він є стресовим гормоном, і на його рівень у крові суттєво може вплинути психосоматичний стан пацієнта, тому доцільно оцінювати добову екскрецію кортизолу у сечі. У здорових людей вміст кортизолу максимальний в ранкові години (6.00-8.00) та у 2-5 разів нижчий у 22.00-24.00. Добовий ритм виділення кортизолу порушується у пацієнтів з синдромом Кушинга та під час вагітності. Нормальні показники кортизолу після триразового дослідження сечі дозволяють виключити порушення функції системи гіпоталамус-гіпофіз-кора надниркових залоз.

Показання для призначення

1. Діагностика гіпо -та гіперкортицизму.
2. Діагностика адреногенітального синдрому.
3. Діагностика порушень менструального циклу, ендокринного безпліддя, невиношування вагітності.
4. Артеріальна гіпертензія.
5. М'язова слабкість.
6. Передчасний статевий розвиток.
7. Остеопороз.
8. Довготривале лікування кортикостероїдами аутоіммунних та алергічних захворювань.
9. Гостра інфекція, шок, стрес, травматична та опікова хвороби.

Маркер

Маркер порушень регулюючої функції гіпофізу та глюкокортикоїд-синтезуючої функції надниркових залоз.

Клінічна значущість

1. Скринінг-тест синдрому Кушинга.
2. Діагностика адреногенітального синдрому.
3. Діагностика псевдогіперальдостеронізму внаслідок надмірного споживання солодки.

Склад показників:

Кортизол (у добовій сечі)

Метод: Імунохемілюмінісцентний на мікрочастинках
Діапазон вимірювань: 0.5 - 3750
Одиниця виміру: Мікрограм на добу

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
58 - 403

                                  

Правила підготовки пацієнта

сеча добова

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 1 добу виключити фізичні навантаження та стреси. Погодити з лікарем прийом глюкокортикоїдів, естрогенів, опіатів, пероральних контрацептивів. Погодити з лікарем застосування медичних впливів та напоїв, які можуть викликати значне збільшення виділення сечі в день обстеження.Примітки:у вкладенні. Біоматеріал доставити у відділення МЛ ДІЛА протягом 2 годин після збору останньої порції.

instr_kortizol_u_sechi.pdfinstr_kortizol_u_sechi_vacutest.pdf

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

сеча добова

Біоматеріал для дослідження: Сеча добова з консервантом. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 48 год.

Інтерференція:

 • Амфетаміни, кортикотропін, кортизон-ацетат, гідрокортизон, інтерферон-(гамма), метоксамін, нікотин, контрацептиви, естрогени, фуросемід, інсулін, аспірин, атропін, налоксон, ранітидін, спіронолактон.
 • Аміноглютетімід, беклометазона валерат, метилпреднізолон, барбітурати, дексаметазон, ефедрин, індометацин, кетоконазол, лабеталол, леводопа, морфін, ніфедипін, оксазепам, правастатин, преднізолон, рифампіцин.

Інтерпретація:

 • Синдром Кушинга, пізні терміни вагітності, стрес, стан гіпоглікемії, поєднана форма синдрому полікістозних яєчників, гіпертиреоз, гіпотиреоз. Ожиріння, депресія, декомпенсований цукровий діабет. Ектопічний АКТГ-синдром.
 • Хвороба Адісона, вроджена гіперплазія кори надниркових залоз (адреногенітальний синдром), гіпопітуїтаризм. Гіпотиреоз. Гепатит, цироз печінки.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому