гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Адреналін (у добовій сечі)

Повернутися

Діагностичний напрямок

Оцінка стану надниркових залоз

Загальна характеристика

При нормальній функції нирок дослідження екскреції катехоламінів з сечею є адекватним методом оцінки стану симпато-адреналової системи. При стресі або незначній гіпоглікемії відзначається збільшення адреналіну в плазмі удесятеро. Однак, у крові відмічається швидка елімінація катехоламінів з кровотоку, тому краще визначати їх у сечі. При феохромоцитомі вміст катехоламінів у сечі збільшується у десятки разів. Роздільне визначення адреналіну та норадреналіну у сечі дозволяє отримати орієнтовні дані про можливу локалізацію пухлини. Якщо пухлина походить з мозкової речовини наднирників, то більш, ніж 20 % виділених з сечею катехоламінів буде складати адреналін. При переважній екскреції норадреналіну, можлива позанаднирникова локалізація пухлини, найчастіше мова йде про нейробластому. Оскільки нейробластома гетерогенна і містить як високо, так й низькодиференційовані клітини, визначення ступеня «зрілості» пухлини за результатами співвідношення катехоламінів та їх метаболітів у сечі має значне клінічне значення. Так, при відносно великій кількості «зрілих» клітин, рівень норадреналіну та його метаболітів — норметанефринів у сечі підвищується, а при низькому ступені диференціювання клітин знижується порівняно до вмісту адреналіну та метанефринів. Визначення катехоламінів у сечі є більш специфічним, але менш чутливим, ніж визначення метанефринів при феохромоцитомі.

Показання для призначення

1. Діагностика пухлини, що походить з надниркових залоз - феохромоцитоми.
2. Дифдіагностика стійкої артеріальної гіпертензії з кризовим перебігом, яка не піддається традиційній гіпотензивній терапії. Важливо! При кризовому перебігу гіпертоничної хвороби визначення рівня екскреції катехоламінів доцільно проводити в період підвищення артеріального тиску.
3. Виявлення дисфункції симпато-адреналової системи.

Маркер

Маркер функціонального стану симпато-адреналової системи.

Клінічна значущість

1. В якості допоміжного теста вимірювання фракцій метанефринів у плазмі та сечі в діагностиці феохромоцитоми.Склад показників:

Адреналін (в добовій сечі)

Метод: Твердофазний імуноферментний аналіз
Діапазон вимірювань: 1.1 - 819
Одиниця виміру: Наномоль на 24 години

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
< 110

                                  

Правила підготовки пацієнта

сеча добова

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 3 доби Не вживати продукти, насичені амінами (ваніль, шоколад, кава, какао, чай, кола, пиво, банани, авокадо, томати, алкоголь). За 24 години виключити фізичні навантаження та стреси. Погодити з лікарем відміну тетрациклінових антибіотиків, резерпіну, транквілізаторів, адреноблокаторів, інгібіторів МАО, симпатоміметиків.Примітки:у вкладенні. Біоматеріал доставити у відділення МЛ ДІЛА протягом 2 годин після збору останньої порції.

A4_instr_kateholaminy.pdf

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

сеча добова

Біоматеріал для дослідження: Сеча добова з консервантом. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: відібрати сечу з консервантом у три епендорфи (близько 1 мл у кожний), заморозити. Умови доставки: Температура -20 градусів, 72 год.

Інтерференція:

 • Кофеїн, адреналін, етанол, ізопротеренол, леводопа, нікотин, нітрогліцерин, резерпін - початковий ефект, теофіллін, фентоламін.

Інтерпретація:

 • При захворюваннях, пов'язаних з больовим синдромом, поганим сном, хвилюванням; в період гіпертоничних кризів, в гострий період інфаркту міокарда, при приступах стенокардії; при гепатитах і цирозах печінки; загостренні виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки; в період приступів бронхіальної астми; після введення інсуліну, АКТГ; під час польотів у пілотів та пасажирів. При феохромоцитомі. При симпатичних кризах, викликаних ураженням діенцефальної ділянки.
 • При зниженні фільтраційної здатності нирок; колагенозах; гострих лейкозах, особливо у дітей, через дегенерацію хромаффінної тканини.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому